Zamknij

Stajnia z bogatą historią uratowana! Prace zakończone, co dalej?

10:07, 11.01.2022
Skomentuj UM Warszawa UM Warszawa

Drugie życie zabytkowej stajni na Moczydle. Niszczejący budynek już się nie zawali - został zadaszony a cała konstrukcja wzmocniona. W tym roku renowacja stajni ma zostać w pełni ukończona.

Stajnia przy ul. Moczydłowskiej została wpisana do rejestru zabytków 2019 roku. Stołeczny Konserwator zabytków zlecił dzielnicy przeprowadzenie ekspertyz dotyczących stanu technicznego niszczejącego zabytku oraz koncepcji jego zabezpieczenia w 2020 roku. Jesienią kolejnego roku rozpoczął się remont. Koszt inwestycji wyceniono na około 280 tysięcy złotych.

- Ten historyczny budynek to element naszego dziedzictwa. Zależy mi na tym, aby nie popadł w ruinę – mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Drugie życie zabytkowej stajni

Firma remontująca zabytek najpierw go wewnątrz oczyściła. Uprzątnęła zalegający tam gruz, śmieci i odpady. Kolejnym etapem prac było między innymi wzmocnienie łuków nośnych, podparcie sklepień drewnianymi stemplami, przemurowanie fragmentów ścian szczytowych cegłą rozbiórkową i wreszcie zadaszenie obiektu. Na rok 2022 przewidziane są dalsze prace naprawcze.

- Realizacja pełnego zakresu prac pozwoli na utrzymanie obiektu w dobrym stanie, co ułatwi kompleksowy remont, dzięki któremu zabytek otrzyma drugie życie – informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Konieczna jest naprawa wszystkich spękanych ścian, uszkodzonych sklepień, podtrzymujących ich filarów oraz nadproży. Docelowo, po wykonaniu generalnego remontu zabytek ma być związany z działalnością kulturalną. Urząd dzielnicy chce w tej sprawie przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami.

Wielowiekowa historia stajni na Moczydle

Budynek jest pozostałością po dawnym folwarku Moczydło, powstałego prawdopodobnie w latach 20. XVIII wieku. Jego właścicielką została Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska, która wykupiła Wilanów i przygraniczne majątki.  

W drugiej połowie XIX wieku folwark Moczydło wydzierżawił hrabia Ludwik Krasiński. W pierwszej kolejności przeniósł tu swoją stadninę treningową. Majątek zaczął się specjalizować w hodowli koni wyścigowych. Zainwestowano w nowe stajnie czy budynki mieszkalne dla pracowników.

Na przełomie wieków folwark objął ordynat Maurycy Zamoyski, następnie warszawskie Towarzystwo Wyścigów Konnych. Stajnie i zabudowania stały się zapleczem toru wyścigowego na Polu Mokotowskim, by wreszcie 1938 roku nowopowstałego toru na Służewcu.

Po wojnie folwark upaństwowiono i powstał PGR Moczydło. Od 1956 roku zarządzała nim Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Przez lata Moczydło podupadało i niszczało. Jedyną pozostałością po czasach świetności jest właśnie zabytkowa stajnia. W jej wnętrzu zachowała się perełka architektoniczna – żaglowe sklepienia wsparte na łukach i słupach.

(Iza Bajda)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

WYRÓŻNIONE KOMENTARZE
Mirek

16 29

Dla mnie to bez sensu. Marnowanie pieniędzy na ruinę, która nie jest w żaden sposób unikalna. Lepiej dofinansować w końcu skatepark dla młodzieży, który od kilku lat nie może powstać, bo budżet był niedoszacowany.

2022-01-11 10:23:48
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Alan Brajan

15 34

Dzielnicy nie stać na utrzymanie starej kupy cegieł. Wyburzyć to i sprzedać pod inwestycje. Za zarobione pieniądze dofinansować dożywianie seniorów i najbiedniejszych dzieci w dzielnicy. Ludzie grzebią po śmietnikach. A dzielnica ratuje starą stodołe.

2022-01-11 10:12:28
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzczupakSzczupak

0 5

"dla mnie" - hmmm, ściana wschodnia?

15:49, 12.01.2022

BoomBoom

14 9

Z jednej strony to fajnie, że ktoś remontuje zabytki nie tylko kościelne z pieniędzy publicznych. Szkoda tylko, że robi się to na raty, bez wyraźnie określonego od razu celu. Sformułowanie "związany z działalnością kulturalną" nic nie mówi.

14:00, 11.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Warlord KonstancinWarlord Konstancin

12 28

Rozwalić ruderę i sprzedać deweloperowi. Zysk przeznaczyć np. na cele oświatowe. Ursynów potrzebuje nowych bloków właśnie w tak atrakcyjnych miejscach. Ceny mieszkań są kosmiczne a zapotrzebowanie nadal nie maleje.

14:17, 11.01.2022
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BoomBoom

11 9

Taaa, tylko jeszcze zmiana mpzp i już za 10 lat można budować :-)

15:08, 11.01.2022

polpol

8 5

NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ursynów nie potrzebuje bloków w takich miejscach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

10:54, 12.01.2022

urzędnikpodrzędnikurzędnikpodrzędnik

15 27

Wielki zabytek, stajnie w której hrabia jaśniepan dobierał się do chłopskich córek. Wyburzyć to w cholerę i sprzedać pod inwestycję!!!! To będzie tylko generować koszty i straty!!!

15:00, 11.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hahahaha

8 16

Wyrzucone pieniądze , jest tyle innych potrzeb a tu w starą ruderę będą inwestować i co po wyremontowaniu otworzą muzeum czy może stajnia będzie dalej stała pusta.

17:16, 11.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

atsats

9 7

No i co tam zrobią? Kolejne muzeum etnograficzne "jak to hhabia na kuń wsiadał, 25pln za bilet"?
Jak tak dalej pójdzie, to stelaż po fortepianie zaraz też będzie zabytkiem!

21:15, 11.01.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%