Zamknij

Najwięksi artyści ulicy na święcie street artu!

08:41, 19.07.2024 [email protected]/PAP Aktualizacja: 08:56, 19.07.2024
Skomentuj KT KT

Największy w Polsce przegląd sztuki street art rozpoczyna się w sobotę na Wyścigach. Na wystawę zaproszona została czołówka przedstawicieli tego nurtu. Będzie można zobaczyć ich premierowe prace oraz proces ich powstawania.

Po raz drugi wydarzenie odbędzie się w nieprzypadkowym miejscu - na terenie Toru Wyścigów Konnych na Ursynowie. Mur okalający tor jest symbolem w środowisku streetartowym. W latach 90. powstawały na nim murale i graffiti, tworzone przez pierwszych polskich artystów tego nurtu.

Warszawski street art zaczął się na murze służewieckim. Z całej Polski zjeżdżali się artyści, żeby zrobić, jak to się mówi po grafficiarsku, wrzutę na tym murze i niemal każdy artysta zaczynał od malowania na nim graffiti czy murali

- mówi Leonarda Szwed-Strużyńska, pomysłodawczyni i organizatorka Urban Art Area.

- To kultowe miejsce dla historii polskiego graffiti, a dzięki wystawie dokonujemy symbolicznego przejścia na drugą stronę muru - dodaje Mateusz Kostański, menedżer Leonarda Art Gallery w Warszawie

W sobotę odbędzie się otwarcie 4. wystawy Urban Art Area w Warszawie. Jest to największy przegląd sztuki miejskiej w Polsce. Zaprezentowanych zostanie na niej 500 obiektów - live painting, murale, graffiti, sitodruk, wlepki oraz instalacje - blisko 80 twórców.

Na wystawę zaproszona jest czołówka przedstawicieli nurtu, ale też nowi artyści. Udział wezmą między innymi Cekas, SEPE, Chazme718, Proembrion, NeSpoon, Pener, w tym roku dołączy także Seikon. To są postaci pokolenia roczników 80., jedni z najbardziej rozpoznawalnych, jeśli chodzi o polską scenę. Natomiast nie chcemy pokazać tylko najbardziej uznanych postaci. Staramy się obserwować rynek i dostrzegać nowych twórców

- mówi Kostański.

Wystawa będzie się składać z autorskich przestrzeni przeznaczonych osobno dla każdego artysty. Każdy twórca zaaranżuje je w dowolny sposób, prezentując prace przygotowane specjalnie na tę okazję.

W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy, poczynając między innymi od Krik Konga, Sicoera, Młodego Drona, Finera i Erosa. To są postacie legendarne. Będzie też powrót jednego z pionierów – Easy'ego.

Warto wiedzieć, że w tej chwili polska scena streetartowa jest niezwykle popularna na całym świecie. Nasi artyści robią niesamowitą karierę w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, a nawet Afryce. Wszędzie można spotkać ich prace.

- Każdy z nich podejmuje jakiś ważny temat - o ekologii, obronie zwierząt, konsumpcjonizmie, sztucznej inteligencji. Street art zawsze jest "o czymś", to nie są tylko prace dekoracyjne - mówi Leonarda Szwed-Strużyńska

Wystawę dopełnią wydarzenia towarzyszące w postaci warsztatów, wykładów oraz spotkań z artystami. - Organizujemy Urban Art School, czyli cykl spotkań z artystami, oraz Strefę Kreatywną w formie warsztatów, gdzie można bezpośrednio od twórców nauczyć się wykonywania murali, wlepek i graffiti - zapowiada Mateusz Kostański.

- Nadrzędnym celem tego wydarzenia jest edukacja, uświadamianie odbiorców na temat wartości tej dziedziny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że malowanie po zabytkach jest w środowisku źle widziane. To nie jest tak, że artyści popierają tego typu działania. Twórcy opowiedzą o swoich doświadczeniach oraz realizacjach, które tworzą na całym świecie - dodaje.

Wystawę będzie można oglądać od 20 lipca do 25 sierpnia na terenie trybuny 2. Toru Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

KoniarzKoniarz

6 3

A co wspolnego ma ta Wasza Urban art area z tradycja wyscigow konnych i samymi konmi. Zorganizujcie i zaadoptujcie sobie inny teren, a nie zerujecie na zabytkowym i historycznym murze, tylko dlatego, tak zwany dyrektor Wyscigow nie ma pojecia i nie chce miec o koniach i robi imprezy dla pieniedzy. A w Afryce to gdzie konkretnie jestescie tak doceniani? 12:03, 19.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NormalnyNormalny

6 2

A smrodzenie tymi farbami to dopiero ekologia. 12:08, 19.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MisiekMisiek

5 2

W końcu czas zabrać się za "artystów" niszczących nam odnowione elewacje na blokach czy elementy małej infrastruktury...

Nie mówiąc o tym że te farby są bardzo mało ekologiczne i powinny być dużo wyżej opodatkowane... 14:05, 19.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%