Z inicjatywy dzielnicy i etnografów z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w ubiegłym roku powstał film "Wsie Ursynowa. Introspekcje". Miał on premierę w lutym 2022 roku. Materiału było tak dużo, że twórcy postanowili kontynuować dzieło i stworzyli drugą część: "Wsie Ursynowa. Nostalgicznie", której premiera odbyła się 16 grudnia. Władze dzielnicy obiecywały wówczas, że oba filmy wkrótce trafią do internetu i będzie je można obejrzeć nie tylko podczas specjalnych pokazów organizowanych przy okazji imprez dzielnicowych.
Dziś oba filmy, które powstawały w ramach projektu autorstwa etnografki Małgorzaty Jaszczołt, trafiły na Youtube. Możemy je zobaczyć na profilu dzielnicy Ursynów.
O czym są produkcje? Twórcy rozmawiali z mieszkańcami dawnych wsi ursynowskich. Opowiadają oni o dzieciństwie spędzanym wśród pól i upraw, o dawnych tradycjach, o swoich rodzicach i dziadkach. Są nostalgiczne i wzruszające opowieści o przywiązaniu do ziemi i inwentarza.
W filmach występują mieszkańcy Dąbrówki, Starego Imielina, Jeziorek, Grabowa, Kabat, Krasnowoli, Moczydła, Pyr, Służewia, Wolicy czy Wyczółek.
Są nostalgiczne i wzruszające opowieści o przywiązaniu do ziemi i inwentarza.
Wtedy wracam myślami do rodzinnej ziemi.
Ta ziemia od Potoku Służewieckiego po pyrowski las to były wioski. Służew ze swą świątynią św. Katarzyny, Imielin, Imielinek, Służewiec i Wyczółki, Grabów, Moczydło, Kabaty, Natolin z pałacem, Ursynów ze szkołą i Wolica.
To był nasz cały świat, gdzie jeden drugiemu był jak brat!
- recytuje w drugiej części filmu wiersz swojej siostry - rodowitej mieszkanki Starego Imielina - Zofia Zawłocka z Wyczółek.
- Premiery i pokazy tych filmów były wzruszające i cieszyły się ogromną popularnością. Dlatego już trwają zaawansowane rozmowy z Państwowym Muzeum Etnograficznym o kontynuacji projektu i produkcji trzeciej części - zdradza burmistrz Ursynowa Robert Kempa.
„Wsie Ursynowa. Introspekcje” oraz „Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie” można obejrzeć poniżej:
[ZT]21437[/ZT]
4 3
Piękny zapis wspomnień i historii ziem ursynowskich. Brawo dla Urzędu Dzielnicy Ursynów za produkcję. Dobrze by było, by te filmy okazały się stałym materiałem edukacyjnym w ursynowskich szkołach. Ja też pamiętam, że do lat nastoletnich byłem mieszkańcem Gminy Ursynów i też jeździłem z z rodziną czy kolegami "do miasta" (w znaczeniu do Centrum Warszawy).
4 3
Takie dokumenty urząd powinien natychmiast umieszczać w internecie, aby każdy mógł je od razu obejrzeć, a nie po roku, bo niektórzy mieszkańcy mogli już w tym czasie odejść z tego świata!
3 5
szału nie ma
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz