Kończy się budowa pierwszej od stu lat cerkwi prawosławnej w Polsce, która powstaje przy ul. Puławskiej na granicy miasta. W sobotę w środku świątyni odprawiono pierwszą liturgię.
Lśniące w słońcu, miedzane kopuły cerkwi widać z daleka. Projekt Andrzeja Markowskiego z pracowni APA Markowski Architekci formą nawiązuje bezpośrednio do słynnej bizantyjskiej budowli z VI w. - Hagia Sophia w Stambule. Stąd często bywa mylona z meczetem.
Liturgia i poświęcenie krzyża
Po niespełna trzech latach od poświęcenia placu oraz położenia kamienia węgielnego pod budowę cerkwi Hagia Sophia Mądrości Bożej, po raz pierwszy odprawiona została w niej liturgia. Przewodniczył jej metropolita warszawski i całej Polski Sawa, w asyście m.in. abpa Telmessosa Hioba z Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, metropolity wołokołamskiego Hilariona reprezentującego Patriarchat Moskiewski. Cerkiew wypełniła się po brzegi nie tylko prawosławnymi mieszkańcami stolicy, ale i pielgrzymami z całej Polski i zagranicy.
- Dzisiaj stojąc w ścianach budującej się świątyni Św. Sofii – Mądrości Bożej w Warszawie, uświadamiamy sobie prawdę, że światem, cerkwią i każdym z nas kieruje Opatrzność Boża. To tylko Ona dokonuje, w stosownym czasie i okolicznościach, wielkich dzieł dotyczących życia Cerkwi i każdego człowieka. Doświadczamy Jej dzisiaj, tu na polach ursynowskich - mówił wzruszony prawosławny metropolita warszawski.
Po zakończeniu liturgii arcybiskup Sawa dokonał poświęcenia czteroramiennego krzyża, wewnątrz którego umieszczony został specjalnie na tę okazję sporządzony akt. Na oczach zgromadzonych, przy śpiewie troparionu poświęconego św. Krzyżowi, zwieńczył on główną kopułę świątyni.
16 metrów wysokości, dziesięć dzwonów
Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił w grudniu 2015 patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Potężny budynek widoczny jest z daleka, jego powierzchnia wyniesie ponad 1000 m2, a wysokość (i tak ograniczona ze względu na lądujące na pobliskim lotnisku samoloty) - 21,6 m.
Cerkiew zgodnie z tradycją będzie miała wejście główne od zachodu, dwa boczne od północy i południa, a ołtarz znajdzie się w apsydzie od wschodu. Ważnym elementem budowli jest dzwonnica znajdująca się w zachodniej części. Ma 16 m wysokości i będzie wyposażona w aż dziesięć dzwonów.
Wnętrze kościoła, nawiązujące do tradycji bizantyjskich, będzie pokryte mozaikami i malowidłami. Nie wiadomo jeszcze co znajdzie się na ścianach zewnętrznych, ze względu na wysoki koszt materiałów. Na pewno będzie to jasny kamień, prawdopodobnie piaskowiec, w odcieniu écru lub żółtym.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI:
ak4716:19, 21.05.2018
"Kończy się budowa pierwszej od stu lat cerkwi prawosławnej w Polsce.." !!!!!
Może w Warszawie ale na pewno nie w Polsce
zaniepokojony17:14, 21.05.2018
Ta cerkiew nie powinna powstać
Nikodem16:59, 22.05.2018
Ja nie rozumiem tylko jednego, decyzji o krztałcie krzyża. Dlaczego nie użyto prawosławnego z dwoma belkami? Co to za nowa moda, żeby wstydzić się swojej wiary?! Skandal!
Gosia8282 22:01, 22.05.2018
A co jest nie tak z krzyżem bo nie wiem, jakiś nieprawidłowy czy Co?
ursa21:07, 25.05.2018
A gdzie będą tam parkingi? Bo w sobotę zablokowany był jeden pas Puławskiej.
SM21:54, 31.05.2018
Dzisiaj większość ulic była pozamykana
adamadam10:30, 01.06.2018
a ja się cieszę, że bracia prawosławni będą mieć nową świątynię, nie cieszyłbym się gdyby pobudowali ją przybysze z dalekich stron sponsorowani przez jakiegoś szejka
Jakub09:31, 26.07.2020
Z całym szacunkiem, ale pierwsza od 100 lat zbudowana cerkiew to chyba w Warszawie? Kilka lat temu oddano do użytku nową w Szczecinie, więc jak już to ona mogła być pierwsza w Polsce od 100 lat.
Adrenalina i emocje! Bieg Ursynowa 2025
MAM PIEKIELNIE DOBRE POMYSŁY CZEGO BENDĘ WAS NAUCZAŁ W MOICH KOMENTARZACH POTEM.CHYBA ŻE ZAPOMNĘ.
ANTYDOG GAZ P.EPOWY
22:16, 2025-06-08
Adrenalina i emocje! Bieg Ursynowa 2025
PSYCHOTEST NA NIELOGICZNYCH SĘDZIUF,NAUCZYCIELI:5000KM=5000000METRÓW? 4000ZŁ=400000GROSZY? 900METRÓW=90000CM?=0,9KM?
ZDROWO ODŻYWIONY
22:12, 2025-06-08
Adrenalina i emocje! Bieg Ursynowa 2025
...TREKU MARLIN 5:PRAWDZIWĄ KARĘ CIELESNOFINANSOWĄ WYKONAJMY NA PSACH,PSIARZACH I NA TYCH KTÓRZY WSPIERALI PSY PSIARZY.PIES=BARDZO ZŁOŚLIWE,OHYDNE,AGRESYWNE,ZARAŻAJĄCE,CHAMSKIE,MAŁO MYŚLĄCE ZWIERZE!PSY BRUDZĄ KOGOŚ ŚLINĄ,BŁOTEM,SIKAJĄ I SR..AJĄ NA WSZYSTKO!KRZYSZTOF LUKASZEWICZ.OBRONY KONIECZNE SĄ LEGALNE NP NOŻAMI,SIEKIERĄ,GAZEM PIE.OWYM ANTYDOG ITD.
ARMWRESTLER NA...
22:09, 2025-06-08
Jak dbamy o park linearny? Są już pierwsze zniszczenia!
Faktycznie zadaszenie, źródełko, toaleta i ogrodzenie by maluchy nie uciekły na ulicę .....
Mimi
21:30, 2025-06-08
12 2
Nie powinna bo??? Jakieś hasełko faszystowskie?
1 8
Faszystowskich hasełek to szukaj, ale pośród ukraińskiej diaspory, która będzie się w tej cerkwi gromadzić.
2 0
Może Cię zaskoczę, ale wśród Polaków tej jest bardzo dużo prawosławnych osób, które będą przychodziły do tej Cerkwi się modlić..