Wraz z wiosną rozpoczął się sezon na spacery po dzielnicy. Na Barwnej 8 na Ursynowie Północnym możecie już podziwiać mural z Krzysztofem Krawczykiem, a później odwiedzić jeden z ursynowskich parków, korzystając z dobrej pogody przed nadchodzącym ochłodzeniem. Ale to nie wszystkie propozycje na weekend na Ursynowie. W tym tygodniu wiele się dzieje!
"Aktywna Warszawa" w sobotę organizuje dla ursynowskich seniorów wycieczki po Lesie Kabackim z kijkami nordic walking. Kijki zapewnia firma Longbridge, a kiełbaski na ognisku - "Aktywna Warszawa".
O godz. 10 wymarsz dla grupy 60+ z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, ul. Rydzowa 1, godz. 12 - ognisko. Grupa w wieku 70+ wyrusza z Rydzowej 1 o godz. 12, a o 13:30 ma ognisko z kiełbaskami. Wstęp wolny, trzeba się zgłosić telefonicznie pod numerem 606 208 227 lub mailowo: [email protected].
Warto wybrać się na "Betonowe Memo-Podchody", które organizuje autor "Blokobrania". To projekt, który polegał na zbieraniu wśród mieszkańców wspomnień i skojarzeń z Ursynowem. Teraz przyszedł czas na kolejny etap.
- Na spacerze po Ursynowie w grupach będziemy dzielić się swoimi wspomnieniami, rozwiązywać zadania i rozmawiać o tym, co znaczą dla nas miejsca zwyczajne – ławki, trzepaki, krawężniki, drzewa, altanki śmietnikowe. Po tej podróży po ursynowskiej zwyczajności zapraszamy na kawę i poczęstunek do „Alternatyw”. Tu spróbujemy wspólnie zaplanować przyszłość jednej z kilku okolic Ursynowa - zachęca autor projektu "Blokobranie" Maciej Świderski.
Niestety, nie ma już wolnych miejsc na to wydarzenie. Może następnym razem?
W sobotę w ratuszu na Ursynowie przez całe przedpołudnie i popołudnie ciekawe ekologiczne wykłady i warsztaty poświęcone modnemu miejskiemu rolnictwu. Wstęp jest wolny.
Wykłady: 10.10 – 11.45 "Co w wodzie piszczy, czyli ryby małych zbiorników wodnych'' - prof. dr hab. Jacek Wolnicki. "Jak stworzyć siedlisko miejskie atrakcyjne dla nietoperzy i ptaków?" - dr inż. Krzysztof Janus. "Owady zapylające w mieście" - dr inż. Barbara Zajdel. "Herpetofauna - nasi sąsiedzi i sprzymierzeńcy” - dr Witold Strużyński. 11.45 – 12.25 - "Mity miejskiego pszczelarstwa'' - Kamil Baj. 12.25 – 12.50 przerwa. 12.50 – 13.40 "Usługi dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich wykonywane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie" - Małgorzata Borowa. "Rolnictwo ekologiczne - czy można produkować żywność dobrej jakości bez chemii?" - Hubert Filipiak. 13.40 – 14.20 ,,Schwytać wodę! Mikro skala, makro efekt" - dr hab. inż. Agnieszka Bus. 14.20 – 15.00 ,,Jak czytać pogodę?" - dr hab. inż. Tomasz Rozbicki
Warsztaty dla rodzin: 10.25 – 12.25 warsztat z tworzenia hoteli dla owadów - Warsztat na Maxa - Maksym Adamski. 12.25 – 13.00 przerwa. 13.00 – 15.00 warsztat - Poznaj świat pszczół – Pszczelarium.
Będą też projekcje filmów: 11.00 – 11.30 „Wsie Ursynowa. Introspekcje”11.30 – 12.00 „Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie”13.00 – 13.30 „Wsie Ursynowa. Introspekcje”13.30 – 14.00 „Wsie Ursynowa II. Nostalgicznie”.
W sobotę o godz. 17 w hali sportowej przy Dereniowej seniorzy siatkarskiego KS Metro wracają do rozgrywek drugoligowych. Tym razem przeciwnikiem ursynowskiej drużyny będzie zespół Centrum Augustów. Wstęp wolny.
A wieczorem o godz. 18 cieszący się niesłabnącą popularnością cykl spotkań "Hip Hop Szansą", podczas których można porozmawiać z twórcami kultury hip-hopu: raperami, didżejami, producentami. Gościem UCK "Alternatywy" w sali Bareja będzie legendarny producent rapu WACO. Spotkanie o godz. 18, wejściówki są darmowe, ale trzeba je wcześniej zarezerwować online tutaj.
Marzec to najbardziej irlandzki miesiąc w roku, bo w tym miesiącu przypada hucznie obchodzony Dzień św. Patryka – patrona Irlandii.
W sobotę o godz. 18 w Dzielnicowym Ośrodku Kultury "Ursynów" przy Kajakowej 12b wieczór rodem ze Szmaragdowej Wyspy. Muzycy zagrają na tradycyjnych instrumentach i przeniosą nas swoją muzyką prosto do irlandzkiego pubu. Uzupełnieniem pokazu będzie zjawiskowy taniec irlandzki w wykonaniu profesjonalnego zespołu Damhsa Alain oraz ich uczniów z DOK "Ursynów". Dojazd do DOK przez Las Kabacki lub autobusami na ul. Puławską - przystanek Bogatki.
W 2023 roku dzielnica zorganizuje 10 garażówek. Pierwsza już w najbliższą niedzielę, 26 marca! Spotkanie sprzedających i kupujących jak zwykle na urzędowym parkingu (na tyłach ratusza, przy stacji metra Imielin) w godz. 10-16. Wstęp oczywiście wolny.
W niedzielę jeszcze ciekawy wykład historyczny. O godz. 17 w DOK "Ursynów" przy Kajakowej 12b spotkanie z Kacprem Abramczykiem - inspektorem ochrony zabytków, który opowie o zabytkach ulicy Puławskiej i niezrealizowanych planach dotyczących tej ulicy z czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego. Wstęp wolny.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Trzecia tura protestów na Ursynowie
Protestujecie pod Ratuszem. Metrem sobie dojedziecie. Przez Wasze protesty ludzie spóźniają się do pracy albo nie mogą szybko po tej pracy wróci do rodziny. Macie osiedla odgrodzone szlabanami żeby Wam inni pod blokami nie parkowali to jeszcze klepiecie butami po rondzie bo miejsc parkingowych za mało. Jak Wam nie pasuje to zawsze można się wyprowadzić z Ursynowa. Mieszkam tu od 42 lat i pomimo tego że co rano jakieś *%#)!& zastawiają mi wyjście z klatki bo muszą swoje maleństwa zawieźć do szkoły to nie idę blokować ulic żeby innym mieszkańcom utrudniać życie i powroty do domów.
#33
22:31, 2025-10-19
Trzecia tura protestów na Ursynowie
powinni każdemu wystawić mandat, góra ze 2 protesty by jeszcze były.
aster
22:14, 2025-10-19
Trzecia tura protestów na Ursynowie
Zgoda , jest demokracja , wolno protestować . Ale skoro macie pretensje do Trzaskowskiego zróbcie protest pod Ratuszem ! A nie utrudniajcie życia ludziom wracającym z pracy do domu !
Wbjs
22:04, 2025-10-19
Trzecia tura protestów na Ursynowie
Niestety interes wolnego miasta kazury oraz pozostałej części Ursynowa jest sprzeczny. Mieszkańcy tego osiedla zachowują się jak enklawa. Jak miał być parking przy kościele na Stryjeńskich to było głośne NIE. Kilka lat wcześniej ulica Welwetowa (przedłużenie Stryjeńskich) - storpedowana. To jest duży teren ogrodzony szlabanami i parkowanie powinno odbywać się właśnie tam a nie ba terenie publicznym.
Natolinczyk
20:36, 2025-10-19