Teren u zbiegu ulic Karczunkowskiej i Buszyckiej od kilku tygodni świeci pustkami. Powinna trwać tu budowa Miejsca Aktywności Lokalnej, a jedyne, co zmieniło się w ostatnim czasie, to pojawienie się tabliczki z zakazem wstępu. Mieszkaniec Zielonego Ursynowa przesłał w tej sprawie krótką, ale wymowną wiadomość do naszej redakcji.
Budowa "stoi" od 2-3 tygodni. Pojawiła się linka z tabliczką: teren prywatny zakaz wstępu. O co chodzi?
- pyta nasz czytelnik w wiadomości do redakcji.

Dezorientacja lokalnej społeczności jest w pełni uzasadniona. Temat budowy nowego obiektu ciągnie się od lat. Teraz, gdy inwestycja miała wejść w decydującą fazę, zanotowano kolejne opóźnienie. O powody tego przestoju zapytaliśmy ursynowski urząd dzielnicy.
Umowa na budowę Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Karczunkowskiej 138 realizowana jest przez firmę Inwestycje Budowlane Kowalski i Pacanowski Sp. z o.o. Sp. k. z Kielc za kwotę 1 912 115,06 zł brutto.
Obecnie wykonawca wstrzymał realizację prac. Jest to podyktowane przede wszystkim jego trudną sytuacją finansową.
Dzielnica Ursynów wezwała wykonawcę do złożenia planu naprawczego
- mówi Paweł Ciach, rzecznik ursynowskiego ratusza.

Pomimo niespodziewanych problemów urzędnicy zachowują optymizm w kwestii ostatecznego terminu zakończenia robót.
Prace zostaną wznowione po złożeniu planu naprawczego i zaakceptowaniu go przez zamawiającego. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na przełomie 2026/2027 roku, następnie budynek Miejsca Aktywności Lokalnej zostanie przekazany użytkownikowi, który będzie odpowiedzialny za wyposażenie budynku
- mówi Paweł Ciach.
Sprawa nowego MAL przy Karczunkowskiej ciągnie się już od 2019 roku. To wtedy dzielnica wytypowała nieruchomość na ten cel. Przez długi czas urzędnicy nie potrafili podjąć decyzji w sprawie dawnego sklepu. Rozważano modernizację starego obiektu lub postawienie zupełnie nowego budynku.

Później na przeszkodzie stanęła pandemia oraz restrykcyjne ograniczenia w wydawaniu warunków zabudowy. Wynikały one bezpośrednio z planu ochrony lotniska na Okęciu. Ostatecznie zapadła decyzja o całkowitej rozbiórce. Pochodzący z lat 70. pawilon nie nadawał się do bezpiecznej przebudowy.
Na działce u zbiegu ulic Karczunkowskiej i Buszyckiej ma powstać nowoczesny, kompaktowy budynek. Powierzchnia obiektu wyniesie 130 metrów kwadratowych.


Lokal pomieści jednocześnie około 50 osób.Wnętrze zostanie wyposażone w mobilną ściankę. Pozwoli to na sprawne prowadzenie dwóch niezależnych wydarzeń w tym samym czasie. Projekt przygotowała renomowana pracownia Molekuły z Gdańska. Niestety, obecnie projekt napotyka na kolejne problemy, więc nie wiadomo, kiedy zostanie skończony.
Dziwne16:30, 01.06.2026
Mniej niż 100m2 inwestycja prawie za 4 miliony, każdy myślący Polak zapyta się czy to nie przekręt. Jak to możliwe?
Boom20:32, 01.06.2026
Skąd wziąłeś tę powierzchnię i koszt 4 mln zł?
Paulo18:12, 01.06.2026
I co to znaczy dla przeciętnego czytelnika? Może trochę prościej?
Zaciekawiony20:07, 01.06.2026
Ciekawe jest to jak Polska jest dziwnym krajem pełnym noeudaczników w urzędach. Wystarczy ppszukać i widać ile jest komentarzy na temat problemów z płatnościami wykonawcy. Jak to możliwe, że wykonawca z tak ogromnymi problemami jest dopuszczony do realizacji budy dla psa, a o moejskiej inwestycji z budżetem 2 mln brutto nie wspomnę. Najtańsza oferta nie oznacza najlepszej, a po mojemu jest to marnotrastwo czasu i poeniędzy podatników. Pozdrawiam Michał.
Tosia10:37, 03.06.2026
Scyzoryk się w kieszeni otwiera.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Psia Górka na Ursynowie nagrodzona!
Niestety w ramach budżetu obywatelskiego poddany pod głosowanie został projekt "Psia Górka dla ludzi, dla przyrody, ławki, kosze i ścieżka edukacyjna" . Koniec z bioróżnorodnością. Najważniejsze to wbić pierwszą łopatę potem już miejsce dla dewelopera samo się znajdzie.
Maria P.
15:59, 2026-06-22
Psia Górka na Ursynowie nagrodzona!
A tymczasem deweloper Okam zapowiedział rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowej tuż przy Górce. Już wiszą plansze informacyjne na ogrodzeniu. Coś mi się wydaje, że ta bioróżnorodność to się długo nie uchowa...
Alwaro
13:48, 2026-06-22
Parking na Polinezyjskiej gotowy. Czemu tak długo?
Dlaczego droga przez parking jest tak bardzo szeroko? W przypadku osiedla Wyżyny nad POW jest dokładnie to samo. Są zrobione tak jakby miały obsługiwać ruch dwukierunkowy Tirów w trybie ciągłym.
ciekawski
13:47, 2026-06-22
Awaria na Ursynowie. Mieszkańcy ul. Kiedacza bez wody
znowu te mrozy..
kurkawodna
11:31, 2026-06-22