Miejscy drogowcy po srogiej zimie ruszają z inwestycjami i remontami. Na Ursynowie realizacji doczeka się projekt z Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok, wybrany przez mieszkańców w głosowaniu rok wcześniej. To inicjatywa „Jaśniej na Ursynowie - doświetlanie uliczek Ursynowa”, która w 2024 roku zdobyła poparcie 1540 mieszkańców.
Projekt zakłada ustawienie kilkunastu nowych latarni z oprawami LED wzdłuż kluczowych traktów pieszych przy Alei KEN. Aż trudno uwierzyć, że przy głównej arterii dzielnicy są jeszcze niedoświetlone miejsca. Chodzi o uczęszczane odcinki: pierwszy - prowadzący od wyjścia z metra Imielin przy dawnym „Figlowisku” aż do ulicy Płaskowickiej, a drugi biegnący bezpośrednio przy galerii KEN Center. Ten drugi jest popularniejszy niż chodnik przy samej Alei.
Urzędnicy wprost przyznają, że istniejące oświetlenie uliczne oświetlające drogę główną ulicy Al. KEN w sposób niedostateczny oświetla przedmiotowy chodnik.
W celu poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu lokalnego konieczne jest wybudowanie nowego oświetlenia.
- stwierdził Zarząd Dróg Miejskich.

Miejsca te zostały wybrane przez autora projektu Michała Osowskiego w wyniku dyskusji z mieszkańcami Ursynowa.
Instalacja oświetlenia chodników i ulic jest inwestycją przynoszącą wiele korzyści. Po pierwsze, poprawia widoczność, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa. W ciemnościach trudniej dostrzec przeszkody, co może doprowadzić do wypadków. Doświetlenie i oświetlenie sprawia, że piesi i rowerzyści są lepiej widoczni dla kierowców, a kierowcy mają lepszy widok na drogę.
- argumentuje Michał Osowski, autor projektu z Budżetu Obywatelskiego.
Likwidacja ciemnych stref ma nie tylko ułatwić codzienne przemieszczanie się po zmroku – szczególnie w obecnym okresie jesienno-zimowym – ale też wpłynąć na zniechęcenie potencjalnych sprawców przestępstw i wzrost ogólnego poczucia bezpieczeństwa w dzielnicy.
Jak to już w przypadku ZDM wielokrotnie bywało, realizacja projektu złapała opóźnienie - zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego powinien zostać wykonany w ubiegłym roku. Prace ruszyły jednak dopiero teraz.
Przy chodniku w rejonie stacji metra Imielin pojawiły się już pierwsze punkty i pomiary geodezyjne wyznaczające miejsca, w których niebawem staną słupy.
Za budowę odpowiada wyłoniona w publicznym przetargu firma Eles-Bud. Zlecony kontrakt opiewa na blisko 1,2 miliona złotych i obejmuje realizację łącznie ośmiu podobnych zadań oświetleniowych na obszarze całej Warszawy.
- wynika z dokumentacji przetargowej ZDM.
Nowe ursynowskie latarnie mają rozświetlić mrok do końca marca, jeśli wykonawca wyrobi się ze wszystkimi pracami. W ich trakcie pieszych czekają niewielkie utrudnienia.
Chodniki wzdłuż Alei KEN to niejedyne odcinki, które zyskają oświetlenie. Niedługo rozpoczną się prace nad doświetleniem drogi serwisowej i ciągu pieszego przy ul. Belgradzkiej na odcinku od Lokajskiego do Rosoła. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na ten i kilka innych odcinków w stolicy.
Po tym badaniu g09:40, 04.03.2026
Od kilku dni nie świeci żadna latarnia na ścieżce od wyjścia z metra Imielin w kierunku Dereniowej od Wasilkowskiego do Warchałowskiego , a na sąsiadującym parkingu Ratusza i Alternatywy światło jest .
aster11:09, 04.03.2026
to wychodź tamtym drugim wyjściem.
Ok14:22, 04.03.2026
Cieszy ze dzielnica stawia na bezpieczeństwo. Bardzo dobra inwestycja.
Wck11:45, 10.03.2026
Coś czym się dzielnica sama powinna zająć idzie z budżetu obywatelskiego.
Na szczęście są to dobrze wydane pieniądze, bo w Śródmieściu na wniosek Homokomando powstanie tęcza za 700 tysięcy złotych.
ninja22:03, 04.03.2026
Człowieku - aster ! Zrozum , ludzie młodzi , starzy i dzieci tu mieszkają i po ciemku przewracając się , wpadając w kałuże i brudy muszą dojść do swoich mieszkań. . Tylko nie mów , że w twojej wsi zawsze było ciemno i jest to dla ciebie coś normalnego !
aster12:12, 05.03.2026
ciepło ma być przez kilka dni więc kałuże wyschną, zaczęli tez sprzątać po zimie, wiec problem pobrudzenia się z głowy! Tak u mnie na wsi, nim przyjechałem do waszej Warszawskiej metropolii było w nocy ciemno, pół biedy jak była pełnia księżyca to choć trochę światła było, ale jak nów była to nikt ze wsi na pole w nocy nie wychodził!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Blok na Ursynowie zawali się? Mieszkańcy przerażeni
Zwracam uwagę, że żadne wzmacnianie części nadziemniej nie pomoże, bo przyczyna leży w podłożu gruntowym, którą należy wyeliminowąć w pierwszej kolejności. Przeczytałem w innym artykule, że jedna z części budynku posadowiona na iłach, które są gruntami ekspansywnymi. Jeśli tak jest to, wykonanie po sąsiedzku tunelu, który obniżył poziom wód gruntowych w całej okolicy rzeczywiście może przyczyniać się do wzmożonych osiadań. W takich przypadkachtrzeba wykonac posadowienie pośrednie pod budynkiem, czyli np. pale wiercone Jet Grouting, które podeprą istniejące fundamenty o głębsze warstwy gruntowe o odpowiedniej nośności. Dopiero po zatrzymaniu osiadań można przystąpić do spinania części nadziemnej i łatania dziur.
KAAN Technik
22:23, 2026-06-21
Psia Górka na Ursynowie nagrodzona!
nasi mali przyjaciele i chodzący i latający potrzebują wody do picia - życia
@
19:35, 2026-06-21
Parking na Polinezyjskiej gotowy. Czemu tak długo?
Cóż przy foto panek (dawny kiosk ruchu) ul. Polinezyjska do dzisiaj są popękane płytki chodnikowe przy słupku które powstały w trakcie naprawy i są do dzisiaj.... i nikt tego nie widział i odebrał pierwszy odcinek
emeryt
17:44, 2026-06-21
Kempa straci funkcję w radzie nadzorczej Szpitala Połud
Co to za kara, usunięcie że stanowiska? Niech oddaje wszystkie "ciężko" zarobione pieniądze skoro niczego nie przypilnował i nadzór żaden. I wynocha z Urzędu Dzielnicy. Z takimi kompetencjami ..... pewnie kolejną karą będzie oddelegowanie do Parlamentu Europejskiego. Załatwią mu kolesie z KO. Taki zwykle los spotyka nieudaczników partyjnych. A tam to już raj na ziemi. Nóż się w kieszeni otwiera.
Anik
14:16, 2026-06-21