Zamknij
REKLAMA

Metro wymienia oświetlenie na STP Kabaty. Gigantyczne oszczędności

16.41, 19.01.2023 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 17.12, 19.01.2023
Skomentuj Metro Warszawskie
REKLAMA

Metro inwestuje w nowe oświetlenie stacji. Ma być oszczędniej i przyjaźniej dla pasażerów. Na razie testowo wymieniono lampy na stacji Racławicka, ale czeka to kolejne stacje, w tym ursynowskie.

Metro Warszawskie poinformowało, że wymienia lampy na terenie kabackiej Stacji Techniczno-Postojowej. Stare sodowe i rtęciowe latarnie zostaną zastąpione nowoczesnym oświetleniem LED. 

- Po modernizacji rachunki za prąd spadną w przyszłym roku o około 120 tys. złotych - mówi Anna Bartoń, rzeczniczka Metra.

Wymiana na ponad 30 hektarach

Oświetlenie LED jest wydajniejsze i zużywa znacznie mniej prądu w porównaniu do tradycyjnych domowych żarówek, ale także w porównaniu do popularnych w oświetleniu ulicznym lamp sodowych i rtęciowych. Ponieważ STP Kabaty to rozległy, ponad trzydziestohektarowy obszar – wymiana oświetlenia daje wymierne oszczędności.

100 opraw zostanie wymienionych w hali elektrowozowni, kolejne 125 zostanie zamontowane na latarniach zewnętrznych. Nowe oświetlenie wewnątrz elektrowozowni pozwoli też zrezygnować z części mało wydajnych punktów świetlnych.

- Wymiana starych lamp na oświetlenie LED wpływa znacząco na wzrost natężenia oświetlenia, co przekłada się na wyższy komfort pracy - informuje stołeczne Metro.

Niewykluczone, że sąsiedzi stacji na Kabatach również odczują zmianę. Nowy system oświetlenia może zmniejszyć zanieczyszczenie świetlne, bo lampy LED świecą bardziej kierunkowo.

Szykują nowe oświetlenie na stacjach

Metro wymienia też oświetlenie na stacjach. Pilotażowo wykonano oświetlenie LED na zapleczu stacji Racławicka, gdzie bardziej wydajne oprawy pozwoliły zrezygnować z ponad 100 mniej wydajnych, tradycyjnych lamp.

Dodatkowo na klatkach schodowych zostały zainstalowane automaty, umożliwiające „śledzenie” osoby i włączanie czasowe oświetlenia, gdy w pobliżu odnotowano ruch. Rozwiązania te pozwolą zaoszczędzić niemal 90 tys. zł rocznie tylko na tej jednej stacji. W tym roku modernizacji oświetlenia zostanie poddana jeszcze co najmniej jedna stacja 

- mówi Anna Bartoń z Metra Warszawskiego.

Wymiana oświetlenia czeka też w przyszłości ursynowskie stacje.

(Redakcja Haloursynow.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

malgosia1973malgosia1973

12 3

Ta "gigantyczna oszczędność" w kwocie 120.000 zł/rok - to w % ile w porównaniu do rachunku ZA TEN ROK, bo przecież rachunek ma spaść dopiero w przyszłym roku? I w jakim czasie się ta inwestycja zwróci (to znaczy - ile wydaliśmy/wydamy, żeby w przyszłości cieszyć się oszczędnością i po jakim czasie ta oszczędność powstanie)? I kto wygrał przetarg na wymianę oświetlenia? Nie neguję, że oszczędzać trzeba i dobrze, że pracuje się nad oszczędnościami, ale to jest kolejna informacja o niczym - bez "układu odniesienia" to kolejny internetowy śmieć, który nie daje czytelnikowi pojęcia o niczym. 17:46, 19.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

cichoszacichosza

17 5

Skoro zajezdnia metra nie chce szkodzić sąsiadom to niech tamtejsi maszyniści lokomotyw manewrowych przestaną trąbić jak wściekli! 09:30, 20.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

yh yhhhyh yhhh

5 1

Już widać nawet po załączonym zdjęciu, że oprawy są zamontowane pod kątem rozwartym, czyli będą syfić białym światłem na przyległości STP i na las. 11:16, 21.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ojakieto1ojakieto1

0 0

a slupow nie stawiaja obok slupow ja k w piasecznie 10:38, 25.01.2023


REKLAMA
0%