W niedzielę 18 stycznia ursynowski ratusza zamieni się w centrum zarządzania kryzysowego dla zwykłego Kowalskiego. Urząd Dzielnicy Ursynów wspólnie z 18. Stołeczną Brygadą Obrony Terytorialnej oraz strażakami z OSP Wesoła zapraszają na warsztaty z ochrony ludności i obrony cywilnej.
Program zajęć, które potrwają od godziny 10 do 13, został skrojony tak, by w pigułce przekazać najważniejsze umiejętności potrzebne w sytuacji zagrożenia. Instruktorzy w mundurach nie będą się skupiać na teorii, ale na konkretach. Uczestnicy dowiedzą się, jak odróżniać poszczególne sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze – wiedza ta wciąż dla wielu osób pozostaje czarną magią.
Spora część szkolenia zostanie poświęcona pierwszej pomocy oraz działaniom ratunkowym. To jednak nie wszystko. WOT stawia też na przygotowanie do ewentualnej ewakuacji. Będzie mowa o tym, co spakować do plecaka, by przetrwać pierwsze godziny poza domem, oraz jak zabezpieczyć swoje otoczenie. Co ciekawe, w programie znalazł się też moduł dotyczący reagowania na dezinformację i bezpieczeństwa w sieci. W dobie wojny hybrydowej umiejętność odróżnienia faktu od fake newsa może być równie ważna, co umiejętność założenia opaski uciskowej.
Wydarzenie jest bezpłatne, ale organizatorzy stawiają dwa warunki. Po pierwsze, w szkoleniu mogą wziąć udział wyłącznie osoby pełnoletnie. Po drugie - liczba miejsc jest ograniczona, a o wpisaniu na listę decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy prowadzone są: telefonicznie pod numerem (22) 443 11 82 oraz mailowo pod adresem: [email protected]. Urzędnicy czekają na zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15.
Warsztaty odbędą się w niedzielę 18 stycznia w godz. 10-13 w ursynowskim ratuszu przy Al. KEN 61 (stacja metra Imielin).
Zbiórka Łatwoganga zakończona! Ile zebrano?
a fundacja, co którą złotówkę przekaże faktycznie na ten cel?
meme
01:09, 2026-04-27
Pożar w wieżowcu na Ursynowie. Ogień na balkonie
Jestem zdania, że jak ktoś palący chce truć siebie/ nie wspominając o zagrożeniu pożarem co tu miało miejsce/ to niech to robi u siebie w domu przy zamkniętych oknach. Dość tego terroru, że ci co nie palą mają wdychać ten smród- ani siedzieć na balkonie ani otworzyć okna bo zaraz to jest id razu w mieszkaniu, nie wspominając o śmierdzących zasłonach
Przeciwnik palaczy
23:49, 2026-04-26
Palacze kontra niepalący. Bitwa o balkony
ja nie wychodzę przez 15 lat na balkon, u sąsiada wynajmują mieszkanie i na tym balkonie siedzą i palą papierowy i piją alkohol, nie mogę otworzyć okna w lato jak jest ponad 30 stopni, wchodzi mi dym a ja nie palę i mi przeszkadza ten zapach jak zwróciłam uwagę, żeby nie palić to jaka agresja i niezadowolenie, a ja jak mam oddychać dymem i nie otwieraniem okna w okresie letnim, powinno być zabronione palenie na balkonie, w chodzi do mieszkań obok,
Aga
19:48, 2026-04-26
Palacze kontra niepalący. Bitwa o balkony
U mnie w bloku mieszkańcy z mieszkań z parteru maja problem z tym, że pery lecą na ich trawnik przed oknem.
Marcin
19:38, 2026-04-26
3 3
Bardzo dobra inicjatywa, taka wiedza od praktyków na pewno się przyda, jest to właściwy przykład wykorzystania terytorialsów do działań na rzecz lokalnej społeczności.
Jak patrzyłem w tv na wykorzystanie żołnierzy WOT do odśnieżania w niektórych województwach to robiło mi się niedobrze.
1 2
A pod czupryną staruszka odnajdujemy ogromny deficyt zdrowego rozsądku - strach się bać tych strachów, jakimi nas te bałwany karmią !
7 1
Może zamiast uczyć i plecaku ucieczkowym nauczą nas jak przeżyć na tym naszym ursynowskim blokowisku przeżyć bez prądu, gazu, wody i ogrzewania w zimie. Bo zanim my stąd wszyscy uciekniemy albo inaczej, zanim bedziemy mogli uciec, to będziemy musieli tu najpierw przeżyć. A też i nie wszyscy będą uciekać. Wszystkie instruktaże i szkolenia są krojone dla ludzi mieszkających w domach jednorodzinnych, gdzie można sobie zapewnić agregat prądotwórczy, zapas drzewa a nawet kozę doogrzewania awaryjnego, studnię lub miejsce na przechowaniu odpowiedniej ilosci baniaków wody, kuchenkę na butle gazową. A co z ludźmi w blokach. Butli gazowej trzymać nie możemy, miejsca na zapas wody brak, agregatu i zapasu paliwa do niego też nie możemy mieć. Więc jak przeżyć. W Polsce ponad 40% ludzi mieszka w budynkach wielorodzinnych. Czy to szkolenie jest dla nas uszyte czy znowu przyjdą pogadają i pójdą a wiedzę wsadzimy w buty.
1 3
Zależy, co tu chcesz przeżywać. Konfliktu zbrojnego, z blokadą łańcuchów dostaw, carskimi wojskami na linii Wisły i brakiem elektryczności i ciepłej wody tu nie przeżyjesz. Chyba że masz w domu broń i bardzo mocnego faceta i nie mieszkasz na parterze. Bo jak mieszkasz, to i tak cię po 3 dniach bez prądu zaleją ścieki, ze 20-30 cm ich będziesz miała. Jeśli mieszkasz wyżej, to 300 litrów pitnej wody, kuchenka gazowa na kartridże - 6 sztuk i zapas jedzenia oraz lekarstw na miesiąc pozwoli ci przetrwać... miesiąc. Wodę możesz trzymać w ramach akwarium z rybkami (bez prądu i tak ci wyzdychają), żarcie pod wersalką, w puszkach. Przetrwasz i w mieszkaniu, pod warunkiem, że nie będzie bardzo ujemnych temperatur, w domu masz "arktyczne" śpiwory i ciepłe ciuchy i nie wpadną z wizytą dobrze uzbrojeni szabrownicy. Lub rosyjscy maruderzy. Bo wtedy cię zabiją. Ale szanse masz. Tu by żadnego Bachmutu nie było. Wezmą miasto w okrążenie, odetną linie zaopatrzenia i wóz albo przewóz. Albo poddajemy i robimy traktat pokojowy, z Polską w carskiej strefie wpływów (nowy PRL), albo NATO wywala cara za Bug. Ja przewiduję tę pierwszą opcję, bo nikt za nas ginął nie będzie. Jak w 39, wyrażą ubolewanie, symbolicznie coś zbombardują, nałożą sankcje i tyle.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
2 1
Szkolenia, miejsca ewakuacyjne, pakiet bezpieczeństwa w skrzynce... powoli trzeba zawijać się z tego kraju.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz