W środę prezydent Warszawy podpisał umowę z BGK przewidującą, że do końca roku zostanie uruchomiona możliwość wniesienia opłat, m.in. za podatek od nieruchomości, za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub portalu mobywatel.gov.pl.
Cyfryzacja usług miejskich to jeden z naszych priorytetów. Dołączenie Warszawy do ePłatności w mObywatelu to kolejny krok w kierunku ułatwienia życia mieszkańcom. Dzięki temu rozwiązaniu warszawiacy mogą szybko, wygodnie i bezpiecznie regulować swoje zobowiązania wobec miasta, bez konieczności wychodzenia z domu
- powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Możliwość cyfrowych płatności za lokalne zobowiązania wobec miasta będzie dostępna jeszcze przed końcem 2025 r. Każdy użytkownik aplikacji, który ma wystawione przez urząd i nieopłacone zobowiązanie, znajdzie je w mObywatelu. Transakcje będzie można realizować blikiem lub kartą płatniczą, a ich rozliczenie zapewni Bank Gospodarstwa Krajowego.
Warszawa jest największym samorządem w kraju pod względem liczby mieszkańców. Według danych z czerwca 2024 r. w stolicy mieszka ponad 1,8 mln osób. Około 900 tys. warszawiaków otrzymuje zobowiązania finansowe wystawiane przez miasto.
Podpisana umowa z przedstawicielami miasta stołecznego Warszawy to przełomowy moment. W projekcie ePłatności będziemy obsługiwać największy samorząd w Polsce, co pokazuje skalę i zaufanie, jakim darzą nas lokalne władze
- powiedział prezes zarządu BGK Mirosław Czekaj.
Aplikacja mObywatel powstała w 2017 r. Początkowo umożliwiała jedynie wyświetlanie podstawowych danych osobowych. Od 2020 r. możliwe jest korzystanie z eRecepty i mPrawa jazdy, a od 2023 r. - kiedy przyjęta została ustawa o mObywatelu - cyfrowy dokument tożsamości ma taką samą moc prawną jak jego plastikowy odpowiednik. Obecnie aplikacja umożliwia także załatwianie spraw urzędowych - w tym złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego dla osoby dorosłej i dziecka. Korzysta z niej blisko 10 mln użytkowników.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Nowe rondo na Płaskowickiej. Drogowcy ogłosili przetarg
Półtora roku na prostą budowę krótkiego odcinka drogi. Kpina.
Boom
15:34, 2025-10-30
Liceum na Ursynowie odwołuje wycieczki klasowe
Brawo dla Nauczycieli i Dyrekcji! Mam nadzieję, że inne szkoły zrobią to samo. Dość wykorzystywania!!!!
Nika
15:23, 2025-10-30
Nowe rondo na Płaskowickiej. Drogowcy ogłosili przetarg
To aż 2 razy krócej niż budowa Pałacu Kultury i Nauki. To się nazywa wybrać odpowiednie władze.
Wck
15:16, 2025-10-30
PSZOK znów działa, a gdzie oddać stare ubrania?
A jak ktos nie ma samochodu to jak ma tam zasuwać. To wszystko powinno składowac sie przy śmietnikach. Płacimy niemałe pieniądze, segregujemy a jaśniepaństwo nie będzie tego czy tamtego odbierac , to mamy z kiblem w ręku, jak jest do wymiany, zasuwać przez pół miasta?
agnik
13:53, 2025-10-30