Ursynów ma 46 lat i mieszkają jeszcze w dzielnicy pierwsi lokatorzy pierwszych bloków oddawanych do użytku w końcówce lat 70. ubiegłego wieku. Dawny nauczyciel i harcmistrz, a dziś artysta Wojciech Dąbrowski z okazji kolejnej rocznicy zasiedlania Ursynowa pokazał w sieci niezwykły film.
Film został nagrany w 1979 roku przez koleżankę Wojciecha Dąbrowskiego radziecką kamerą na taśmę 8 mm, pomiędzy blokami budującego się Ursynowa. Na starych ujęciach widać świeżo urządzone osiedle, jeszcze bez zieleni, za to z prowizorycznymi zabawkami dla dzieci. Była zjeżdżalnia, huśtawki, sztuczna górka.
- To jest dokładnie na Jarach - w okolicach Puszczyka, Stokłosy dopiero się budowały, szkoła, którą obejmowałem (dzisiejsze liceum przy Dembowskiego) to były wykopy, Imielin i Natolin to były jeszcze pola - opowiada pan Wojciech.
Na filmiku widać doskonale pamiętane przez dzieci z tamtego czasu drewniane zabawki na placu zabaw - górkę ze zjeżdżalniami, huśtawki, a przede wszystkim drewniane wigwamy, które były także w innych częściach Ursynowa.
Amatorskim ujęciom towarzyszy piosenka autora nagrana z okazji Dnia Dziecka dla jego ukochanego synka Piotrusia.
ZOBACZ VIDEO: Film nakręcony w 1979 roku na Jarach, źródło: archiwum prywatne W. Dąbrowskiego, utwór: "Ursynowska kołysanka", melodia: "Iskierka".
3 3
1'55" ceremonia zapalania papierosa "Sport" na środku placu zabaw.
0 0
A konkretnie jaka lokalizacja jest na filmie
1 0
Tak było, pamiętałam część z tamtych obrazów, a niektóre elementy placów zabaw ten filmik mi przypomniał :)
0 0
Samochody nie parkowały wtedy przy placach zabaw i nie truły dzieci spalinami.
0 0
Pamiętam te drewniane indiańskie domki na placu zabaw. W domku był okno w kształcie koła. Chyba przez 4 lata były w latach 80-tych potem zostały zlikwidowane.