Zamknij

Odszkodowanie za wypadek w autobusie lub tramwaju – prawa pasażera

Redakcja Haloursynow.pl + 12:39, 06.10.2020 Aktualizacja: 12:41, 06.10.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Pomimo coraz większej dostępności prywatnych środków transportu, liczba pasażerów środkami komunikacji publicznej nie maleje. Co więcej, zwiększony ruch samochodowy, w konsekwencji powoduje wyższą liczbę wypadków z udziałem autobusów i tramwajów. Podczas wypadków z udziałem autobusu, czy tramwaju niejednokrotnie dochodzi do obrażeń ciała wśród pasażerów.

Odszkodowanie za wypadek pasażera w autobusie, tramwaju a zaostrzona odpowiedzialność przewoźnika

Przepisy prawa przewidują zaostrzone zasady odpowiedzialności przewoźnika autobusowego i tramwajowego względem jego pasażerów. Przewoźnik, który jest właścicielem autobusu odpowiada za szkody osobowe (m.in. potłuczenia oraz złamania) i szkody majątkowe (np. zniszczone ubranie) na zasadzie ryzyka, czyli niezależnie od swojej winy.

Jest to znacznie bardziej surowy rodzaj odpowiedzialności, niż typowy rodzaj odpowiedzialności na zasadzie winy. Oznacza to, że odpowiedzialność przewoźnika za szkodę względem pasażera będzie zawsze skutkowała prawem pasażera do odszkodowania za wypadek w autobusie, tramwaju.

Od tej odpowiedzialności przewoźnik może uwolnić się tylko i wyłącznie, gdy:

  • szkoda powstała z wyłącznej winy poszkodowanego  pasażera
  • siły wyższej, czyli niemożliwego do przewidzenia i uniknięcia czynnika 
  • wyłącznej winy zidentyfikowanej osoby trzeciej, za którą oskarżony nie ponosi odpowiedzialności (np. kierowcy innego pojazdu, który ponosi winę za spowodowanie wypadku)

Jakie roszczenia o odszkodowanie przysługują pasażerom  po wypadku w autobusie, tramwaju

Zobowiązanym do zapłaty takiego odszkodowania za wypadek komunikacyjny jest przewoźnik, ale zwykle wypłacającym jest zakład ubezpieczeń, udzielający ochrony ubezpieczeniowej z tytułu zawartej umowy obowiązkowego ubezpieczenia posiadacza pojazdu.

Roszczenia, które przysługują poszkodowanym niezależnie czy wypadek miał miejsce w samochodzie, autobusie, tramwaju czy pociągu to:

  1. Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne
  2. Zwrot kosztów leczenia, dojazdów do placówek medycznych, rehabilitacji, zwrot kosztu lekarstw, reoperacji, opieki pielęgniarskiej, transportu do szpitala
  3. Zwrot zarobków utraconych w wyniku leczenia. Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć gdyby mu szkody nie wyrządzono.
  4. Renta na zwiększone potrzeby związane z długotrwałym leczeniem, rehabilitacją lub leczeniem, a także renta uzupełniająca stanowiąca wyrównanie różnicy w dochodach osiąganych przez poszkodowanego przed wypadkiem w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez poszkodowanego po wypadku.
  5. Jednorazowe świadczenie umożliwiające poszkodowanemu przekwalifikowanie zawodowe i założenie działalności gospodarczej w przypadku inwalidztwa poszkodowanego
  6. Odszkodowanie za zniszczone podczas wypadku w autobusie, tramwaju -  ubrania i przedmioty osobiste telefon, okulary, komputer itd.

Osoby, które straciły w wypadku w autobusie, tramwaju najbliższych, mogą ubiegać się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę na podstawie art. 446 par.4 k.c. (tzw. odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej)

Odszkodowanie za wypadek w autobusie, tramwaju – dokumenty, które pasażer powinien zgromadzić

Jeżeli na miejsce wypadku autobusowego, czy wypadku z udziałem tramwaju zostanie wezwana Policja, wówczas zadbajmy aby funkcjonariusze w swoim raporcie wpisali dane osobowe poszkodowanego pasażera. Zaoszczędzi to pasażerowi ewentualnych kłopotów z udowodnieniem, iż podróżował pojazdem jako pasażer.

Dodatkowo należy zabezpieczyć bilet z przejazdu oraz zapisać tzw. numer boczny tramwaju, ewentualnie numer rejestracyjny autobusu.

Obecnie większość pojazdów komunikacji publicznej wyposażonych jest w monitoring wizyjny. Należy się zwrócić do przewoźnika i zabezpieczenie takiego zapisu. Pamiętajmy, że po około dwóch tygodniach zapis ten zostanie skasowany, tak więc z wnioskiem o takie zabezpieczenie należy zwrócić się niezwłocznie po wypadku.

Warto również poprosić świadków wypadku o ich dane kontaktowe, bowiem ich ewentualne zeznania mogą mieć duże znaczenie w ustaleniu przebiegu zdarzenia.

Ile czasu ma pasażer na zgłoszenie roszczenia o odszkodowanie

Na zgłoszenie roszczenia na szkodzie osobowej pasażer ma aż trzy lata od daty wypadku. Po tym czasie roszczenia przedawniają się chyba, że wypadek był naprawdę poważny w skutkach i jakikolwiek uczestnik wypadku doznał rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż siedem dni, a sprawca został skazany prawomocnym wyrokiem karnym. W takiej sytuacji roszczenia przedawniają się z upływem dwudziestu lat od wypadku.

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KrasKras

1 0

Miałam wypadek w tramwaju i złamałam nogę. Nie widziałam, że mogę otrzymać odszkodowanie! Ciekawy artykuł!

10:59, 14.10.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%