Plastyka to przedmiot, z którym dzieci spotykają się już w przedszkolu. Edukacja plastyczna to jedno z najbardziej twórczych działań, które mogą nie tylko wyzwolić skrywane uczucia czy emocje, lecz także pozwolić na uzewnętrznianie malucha i jego samorealizację. Zajęcia plastyczne dla dzieci mogą przybrać różną formę, począwszy od od rysowania czy malowania, poprzez wycinanie, lepienie, modelowanie czy tworzenie złożonych kompozycji artystycznych. Twórczość plastyczna to jedna z najistotniejszych form aktywności dziecka w przedszkolu; zabawy z plastyką dają możliwość rozwijania szeregu zainteresowań oraz uzdolnień. Realizowane ćwiczenia pomagają kształtować w dziecku wrażliwość na piękno, poczucie estetyki, cierpliwość czy sprawność manualną. Przygoda ze sztuką to okazja także dla dzieci nieśmiałych, które dzięki wyrażaniu własnej ekspresji przez twórczość plastyczną zyskują pewność siebie, przełamując bariery własnych lęków.
Udział w zajęciach plastycznych przez dziecko jest w stanie realnie wpłynąć na trzy sfery, które powinno ono rozwijać. Mowa tutaj o sferze poznawczej, emocjonalno-motywacyjnej, a także działaniowej. Plastyka, która najczęściej jest wyłącznie zwykłą zabawą może pomóc realizować wiele zadań, które mieszczą się w w zakresie trzech wymienionych obszarów. Wśród pozytywnych aspektów uczestniczenia dziecka w zajęciach plastycznych można wymienić:
Pobudzanie wyobraźni malucha poprzez zachęcanie go do aktywności plastycznej ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju; kreatywność przekłada się natomiast na znacznie lepsze rozumienie rzeczywistości, a także łatwiejsze radzenie sobie ze swoimi emocjami. Rysowanie oraz malowanie rozwija zdolność logicznego rozumowania, jakie owocuje zaskakującymi sposobami rozwiązywania problemów.
Większość przedszkoli posiada w swojej ofercie szeroką gamę zajęć plastycznych, obejmujących warsztaty w specjalnie przeznaczonych do tego pracowniach – przykład stanowi Hipopo. Warsztaty prowadzone są przez animatorów działań plastycznych oraz pedagogów, którzy realizują nowatorskie programy pozwalające dzieciom poznawać różne aspekty sztuki, począwszy od paleolitu aż do sztuki współczesnej. Podczas zajęć wykorzystywane są różne techniki płaskie oraz półprzestrzenie, realizując rozszerzony program wychowania przedszkolnego w zakresie wychowania estetycznego. Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziećmi przedszkolnymi wpływa na wzrost zainteresowania sztuką, pobudza do działania, a także wyzwala ekspresję. Twórczość plastyczna jest istotna na każdym etapie rozwoju dziecka. To właśnie dzięki niej może ono samodzielnie badać, poszukiwać, a także odkrywać otaczającą je rzeczywistość.