Rodzinnie

Zamknij
PILNE

Dziecko ciągle przed komputerem? Naucz je grać... w szachy! FOTO

Sławek Kińczyk 17:25, 06.12.2015 Aktualizacja: 16:25, 17.10.2025
4 Dziecko ciągle przed komputerem? Naucz je grać... w szachy! FOTO SK

Ludzie grający w szachy są inteligentniejsi, postępują bardziej logicznie i w sposób przemyślany. Tak jak... setka uczestników niedzielnego Turnieju Szachowego UCSiR 2015.

W głośnej zazwyczaj hali sportowej UCSiR przy Hawajskiej w niedzielę od rana panowała cisza i skupienie. Przy stolikach z szachownicą zasiadło 98 zawodników mikołajkowego Turnieju Szachowego. Obsada bardzo silna - w kategorii Open - dwóch mistrzów najwyższej kategorii, kilku kandydatów na mistrza. W kategorii do 14 lat - same bystrzaki, na razie jeszcze bez dużego dorobku szachowego, ale wszystko przed nimi.

- Zacząłem grać 4 lata temu. Wybrałem ten sport, bo lubię myśleć logicznie, dobrze mi idzie matematyka, sprawia mi to przyjemność - mówi 11-letni Hubert, uczeń Szkoły Podstawowej nr 319, z klubu Szachowy Uniwersytet Warszawa, zdobywca 3 miejsca.

W rywalizacji najmłodszych wziął udział również 8-letni Ignacy ze szkółki UCSiR Arena Ursynów. - Polubiłem szachy. Podobają mi się. Wymagają skupienia i myślenia - mówi. Jego mama Karolina potwierdza dobry wpływ gry w szachy na dziecko.

- Wszystko zaczęło się w domu. Syn miał pociąg do gier logicznych i zabaw, mąż zaproponował warcaby i szachy. Bardzo mu się to spodobało, więc zapisałam Ignasia na zajęcia bezpłatne w szkółce szachowej UCSiR. Dziecko rewelacyjnie radzi sobie w szkole z matematyką, ma fajne, logiczne myślenie. Wyróżnia się na tle rodziny. Mamy starszego syna, który uprawia szermierkę, a ten młodszy przyłapuje go na logice, potrafi mu pomóc w matematyce. Bardzo polecam zajęcia szachowe. One powinny być obowiązkowe w szkole! - mówi pani Karolina.

W erze komputerów i smartfonów, na których dzieci ciągle grają cieszy fakt, że na Ursynowie maluchy garną się do gier logicznych. - To pozytywne zjawisko, bo szachy uczą codziennego podejmowania decyzji, myślenia i koncentracji - mówi Kamila Jarmużyńska, która prowadzi zajęcia z szkółce szachowej UCSiR Arena Ursynów, organizatorka turnieju. Zajęcia odbywają się we wtorki i czwartki - są bezpłatne.

Niedzielny turniej w hali przy Hawajskiej rozgrywany był w 7 rundach systemem szwajcarskim, wg którego pary przeciwników kojarzy się wg liczby punktów. Osoby z czołówki tabeli mogą spotkać się z tymi ze środka lub końca. Mistrz może zagrać z początkującym, a wygrana tego drugiego powoduje duży awans w klasyfikacji.

- To był wyjątkowo silny turniej. Mamy dwie osoby z kategorią mistrzowską, kandydatów na mistrzów - mówi Kamila Jarmużyńska. Rywalizację na Ursynowie wygrał Błażej Kaleta, 21-latek, który ma na swoim koncie wiele sukcesów w zawodach krajowych. W kategorii do 14 lat zwyciężył 8-letni Szymon Pancewicz z Szachowego Uniwersystetu Warszawa.

(Sławek Kińczyk)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (4)

AmatorAmator

0 0

Bardzo fajnie, że taki turniej odbył się na Ursynowie. Było dużo osób, więc na pewno będzie z kim rywalizować jak będą kolejne takie zawody. Dziękuję za miło spędzony czas.

10:11, 08.12.2015
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

WidzWidz

0 0

Oby częściej odbywały sie takie turnieje. Pozytywnie spędzony czas a przede wszystkim duża frajda dla młodych szachistów.

12:51, 08.12.2015
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

UczestnikUczestnik

0 0

Sprawnie zorganizowany turniej dla dzieci i dorosłych. Prosimy o więcej!

23:06, 16.12.2015
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

voytekevoyteke

0 0

Cieszy fakt, że na Ursynowie też gra się w szachy. Chętnie wezmę udział także w kolejnych edycjach i nowych inicjatywach. Pozdrawiam organizatorów - uczestnik .

10:53, 17.12.2015
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowe skrzyżowanie na Puławskiej otwarte!

Karczunkowskiej to nie odciąży.

Wck

12:47, 2026-04-23

Nowe skrzyżowanie na Puławskiej otwarte!

Zastanawiam się, który to vip tam mieszka, że postawiono mu światła? gdy wcześniej był dla kogoś kto zrobił normalnie prawo jazdy a nie kupił bezproblemowy wyjazd przez buspas jak i przejście. Fachowcy tęgim umysłem malując tam pasy ostatnio w ciągu dnia zamiast nocy zakorkowali na kilka godzin kilka kilometrów trasy no i też stanęli na wysokości zadania bo jadąc od Piaseczna sygnalizator górny jest całkowicie zasłonięty przez kładkę dla pieszych i rowerów nad jezdnią przez co osobiście uznaję to za kolejną prze-zabawną inwestycję ze strony władz absurd miasta :)

Anula

12:05, 2026-04-23

Nowe skrzyżowanie na Puławskiej otwarte!

Kretynizm, który nic nie zmieni, poza spotęgowaniem korków na Puławskiej. Owszem, mieszkańcy Józefosławia skorzystają, ale poza tym żadnych korzyści i tylko większy korek. Ciekawe zresztą, po co kilka lat temu była kładka odbudowywana za paręnaście mln zł., skoro teraz będzie tylko punktem widokowym. A jeżeli chodzi o korki na Puławskiej najlepsze przed nami... ja niedługo ruszam z budową przyłącza kanalizacyjnego na Karczunkowskiej i na dwa dni zablokuję połowę jezdni... zobaczycie jak będzie wesoło :)

Lokals

12:05, 2026-04-23

Sztylet sprzed 2800 lat na giełdzie na Ursynowie

Kolejny chory przepis. Powinno być tak, że jeśli "antyk" nie pochodzi z przestępstwa, to "państwo" powinno mieć prawo PIERWOKUPU po rynkowej cenie. Obliczanej na podstawie ceny transakcyjnej podobnych przedmiotów albo za tyle, ile krzyknie właściciel, jeśli cena nie będzie znacząco (+/- 5%) odbiegać od rynkowej ceny transakcyjnej. Ale nie. Bandyckie państwo jest oczywiście pierwsze do kradzieży cudzej własności. Efekt jest taki, że nabywca / znalazca zabytków albo wywozi je gdzieś, gdzie może je sprzedać z zyskiem albo, jeśli zabytki są złote, przetapia je na sztabki. Dzięki czemu giną naprawdę bezpowrotnie. Brawo. "Zabytki" to w ogóle niechlubny przykład państwa wrogiego dla obywateli. Osobiście jestem na przykład współwłaścicielem domu. Zbudowanego przez własnego, rodzonego prapradziadka. I teraz od jakiegoś czasu użeramy się z "konserwatorem zabytków", który usiłuje ten dom wpisać na swoją listę. Nie, on go nie chce wykupić, żeby się "zabytkiem" nacieszyć. Parszywiec chce uniemożliwić potencjalną sprzedaż, przeróbkę czy rozbiórkę, bo do tego się to sprowadza. Prawo własności, jego mać. Jak za komuny. Z "wolnością słowa" to samo.

Irfy

12:04, 2026-04-23

0%