Zamknij
REKLAMA

Był wieloryb, jest dziura w ziemi, latarnie i remont ścieżki. Budowlana ofensywa pod Kopą Cwila

06.29, 29.11.2022 Kamil Witek
Skomentuj KW
REKLAMA

Park im. Romana Kozłowskiego na dobre zamienił się w plac budowy. Pod Kopą Cwila prowadzonych jest kilka większych i mniejszych inwestycji. Kiedy się zakończą?

Park im. Romana Kozłowskiego wygląda jak wielki plac budowy. Wszystko przez trwające tam prace nad trzema inwestycjami. Największą jest przebudowa oczka wodnego - tak zwanego wieloryba. Roboty nad jego „przebudzeniem” ruszyły na początku października od ścięcia drzew wrośniętych w jego nieckę. 

Dwa miesiące po starcie nie ma już nie tylko drzew, ale i całego oczka. Po „wielorybie” została tylko dziura w ziemi i trochę gruzu. Taki był jednak plan od początku. Ze względu na swój wiek istniejąca do tej pory niecka nie nadawała się do wypełnienia jej wodą i musiała zostać rozebrana. 

Wieloryb na Dni Ursynowa, oświetlenie na wiosnę

Teraz wykonawca zajmie się budową nowego oczka. Oprócz tego przybędzie zieleni, a wokół wieloryba będzie można spacerować nowymi ścieżkami lub odpoczywać przy jego brzegu na leżakach i ławkach. Pytanie tylko: kiedy?

- Umowę podpisaliśmy 21 września. Od tego momentu wykonawca ma 210 dni na zakończenie prac. Obowiązują jeszcze przepisy dotyczące przerwy zimowej. Jeśli jednak zima będzie łagodna, to wieloryb powinien być gotowy na przełomie kwietnia i maja - zapowiedział burmistrz Ursynowa Robert Kempa.

Władze dzielnicy chcą przede wszystkim, by wieloryb był gotowy na przyszłoroczne Dni Ursynowa. Te zaplanowano wstępnie na 16 i 17 czerwca.

Nieco wcześniej natomiast ma być gotowa inna inwestycja w parku im. Kozłowskiego. Mowa o latarniach wzdłuż ścieżki rowerowej i chodnika. Powstają one w ramach dwóch projektów z budżetu obywatelskiego - „Rozświetlmy Ursynów! Oświetlenie ciemnych miejsc na Ursynowie” oraz „Oświetlenie ciągów pieszych i rowerowych na Ursynowie”. Od początku listopada wzdłuż całego ciągu - od Surowieckiego do Doliny Służewieckiej - zamontowano kilkadziesiąt słupów.

Słupy wciąż są owinięte ochronnym materiałem i brakuje lamp na ich szczycie. Mają się pojawić do końca roku. Na pierwsze włączenie poczekają natomiast do wiosny - wówczas pojawi się przyłącze energetyczne. 

Koniec brukowanych ścieżek?

Z ostatniej inwestycji pod Kopą Cwila mieszkańcy skorzystają jeszcze w tym roku. Dokładniej rowerzyści. Rozpoczął się remont ostatniego brukowanego odcinka ścieżki w parku. Kawałek o długości 120 metrów ciągnie się od budynku przepompowni MPWiK do Doliny Służewieckiej. Ma być gotowy do 23 grudnia. 

Inaczej sprawa wygląda na wjazdach do parku. Tam na razie kostka pozostanie. Jak tłumaczy burmistrz Ursynowa, terenem pod wiaduktem w Dolinie Służewieckiej zawiaduje Zarząd Dróg Miejskich. Stąd też to drogowcy decydują, czy wysłużona kostkowana ścieżka kwalifikuje się do remontu. Jednocześnie burmistrz Kempa deklaruje, że urząd dołoży się do inwestycji, gdyby ścieżka rzeczywiście wymagała odświeżenia, a ZDM nie miał na to pieniędzy. 

Natomiast na drugim końcu ścieżki - pod Surowieckiego - sprawa jest bardziej skomplikowana. Ratusz ma plan na remont drogi prowadzącej pod tamtejszym wiaduktem. Nie jest jednak właścicielem całego tego terenu. Jego część należy do spółdzielni „Jary”. Urząd chciałby wymienić się ze spółdzielnią gruntami i prowadzi z nią w tej sprawie rozmowy. Na razie czeka na ruch drugiej strony.

(Kamil Witek)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

RombelRombel

8 1

Trzymam kciuki m, żeby wszystko się udało. Dni Ursynowa nad wodą- tego jeszcze nie było:) Latarnie i remont tego kiepskiego kawałka ścieżki rowerowej zdecydowanie na plus!!! 08:24, 29.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

serio?serio?

0 1

a co ze skateparkiem? widze ze wszystko inwestycje na kopie cwila są realizowanie oprócz niego, stoi w miejscu od 2019 ta inwestycja, zalosne 20:13, 01.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec KJMieszkaniec KJ

0 0

Może by ktoś się zainteresował jednak tym terminem oddania ścieżki rowerowej. Prace miały trwać do 23. grudnia i owszem zakończyły się. Ale ścieżka cały czas jest z obu stron zastawiona zaporami, wydaje się cały czas zamknięta, a mamy 31. grudnia! Nie mówiąc o tym że nikt nie zrekultywował terenu po ciężkim sprzęcie, nawet nie oczyścił ścieżki z błota, chociażby w miejscu gdzie krzyżuje się ciąg pieszo-jezdny ze ścieżką rowerową! 09:47, 31.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%