Katalog badań diagnostycznych, finansowanych przez NFZ, zostanie powiększony. Tak wynika z z projektu rozporządzenia ministra zdrowia.
W opublikowanym projekcie rozporządzenia ministra zdrowia znajdziemy informację, że katalog diagnostycznych badań finansowanych przez budżet państwa, będzie poszerzony o dwa badania. Skierowania na nie będą wystawiane przez lekarza pierwszego kontaktu.
Nowymi badaniami diagnostycznymi będą: Immunoglobuliny całkowite (IgE) oraz Immunoglobuliny E swoiste (IgE), stosowane w diagnostyce alergii, zespołów niedoboru odporności, infekcji, czy nowotworów złośliwych. W przypadku negatywnych wyników, pacjenci nie będą kierowani do ambulatoryjnej opieki społecznej (AOS), a lekarz rodzinny będzie poszerzał diagnostykę.
Projekt zakłada również poszerzenie listy osób, które będą mogły skorzystać z opieki koordynowanej.
Będą to chorzy, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy: podwyższone stężenie glukozy — ICD-10: R73 i nieprawidłową krzywą cukrową. Dodatkowo z koordynowanej opieki będą mogli skorzystać pacjenci z nadczynnością tarczycy ICD-10:E05.
Jak podkreśla resort zdrowia, zmiany umożliwią diagnostykę przy podejrzeniu np. alergii, bez konieczności czekania na wizytę u lekarza specjalisty. Dzięki temu mają zostać odciążone szpitale i izby przyjęć.
Od 2 sierpnia 2023 roku aktywne są przepisy, które wprowadziły zmiany w dokumentacjach medycznych w przychodniach POZ. Mają one obowiązek prowadzenia Indywidualnego Planu Opieki Medycznej dla osób przewlekle chorych, co wynika z wprowadzenia do przychodni tzw. opieki koordynowanej. Indywidualny Plan Opieki Medycznej będzie miał formę elektronicznej dokumentacji, a wpisu będzie dokonywał lekarz bądź pielęgniarka podstawowej opieki medycznej.
Opieka koordynowana wprowadziła nowe uprawnienia dla lekarzy. Została rozszerzona lista badań, na które mogą wystawiać skierowania. Są to m.in.:
Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentowi, w medycznie uzasadnionej sytuacji, konsultacje z dietetykiem, lekarzem specjalistą w zakresie diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii. Opieka koordynowana zakłada też zwiększony dostęp do edukacji, profilaktyki oraz porad dietetycznych.
Źle zaparkował, wyciągnął broń. Szokujący incydent
Od razu deportacja dla tego śmiecia
Polak
17:51, 2025-05-17
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
Dobrze byłoby, żeby zrobiono strefę płatnego parkowania, tak jak na części Raabego przy Galerii Ursynów. Większość aut zostawiają na tym parkingu przyjeżdżający do metra z okolic. Po zlikwidowaniu parkingu przy dawnym Tesco jest armageddon z parkowaniem.
Natolin
17:05, 2025-05-17
Siedmiolatka z pytaniem do burmistrza! Co odpowiedział?
a kiedy Karczunkowska?
agnik
10:23, 2025-05-17
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
A na Bartóka dalej brak jakiejkolwiek infrastruktury rowerowej, która połączyłaby stację Metra Ursynów i Veturilo z kampusem SGGW. Burmistrz Kempa najpierw zablokował realizację pasów rowerowych na tej ulicy, a potem obiecał drogę dla rowerów, która do dziś nie powstała i raczej nie powstanie...
Obserwator
10:15, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz