Przykuwają spojrzenia przechodniów, mieszkańców przemieszczających się po stolicy samochodami i turystów podróżujących komunikacją – monumentalne dzieła zdobiące ściany warszawskich budynków zachwycają wielkością, oryginalnością oraz dopracowanymi detalami. Ich przygotowanie wymaga czasu, skrupulatności i talentu, ale efekt jest tego wart.
Mural, czyli malowidło pokrywające dużą powierzchnię, może być zlokalizowany wewnątrz budynku lub na fasadzie, filarze, części mostu, silosie czy kominie przemysłowym. Powstaje przy zastosowaniu różnorodnych technik oraz materiałów: farb akrylowych, olejów, sprayów oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak video mapping. Poszczególne murale różni od siebie także cel ich tworzenia, niektóre są outdoorowym narzędziem marketingowym, inne promują lokalne atrakcje, kulturę czy wydarzenia. Wszystkie wymagają dużego nakładu pracy, kreatywności i zadbania o każdy detal wielkoformatowego projektu, ale efekt zdecydowanie jest tego wart.
Tworzenie obrazu w rozmiarze XXL jest czasochłonne i obejmuje kilka etapów. Pierwszy krok to stworzenie koncepcji zgodnej z założeniami klienta i uwzględniającej pomysły artystów oraz przygotowanie projektu. To również czas na dobór narzędzi, które pozwolą osiągnąć zamierzony efekt i najlepiej oddadzą charakter muralu czy przesłanie. Kolejny krok to przygotowanie specjalnego rusztowania, jego montaż oraz oczyszczenie powierzchni, którą wkrótce pokryje mural.
Kiedy ściana budynku jest już oczyszczona i zagruntowana, można przystępować do malowania. To najbardziej wyczekiwany, wymagający najwięcej skrupulatności i czasu etap. Rozpoczyna go tworzenie tła – tylko z pozoru mało istotnej części obrazu, a tak naprawdę kluczowej dla pożądanego, spektakularnego efektu wizualnego. Potem przychodzi pora na kolejne warstwy i malowanie mniejszych oraz większych elementów, poszczególnych postaci i tysiąca detali, z których składa się każda z nich. Twarz, włosy, sylwetka, dłonie, ubrania, akcesoria – każdy szczegół ma znaczenie. Takim artystycznym malowaniem murali w Warszawie zajmują się artyści z Good Looking Studio: https://goodlooking.pl/.
Tworzenie murali to artystyczne wyzwanie wymagające umiejętności i doświadczenia
Oryginalny pomysł, wielogodzinne przygotowanie, precyzyjne tworzenie: by tego wszystkiego nie zaprzepaścić, mural trzeba skrupulatnie zabezpieczyć. Artyści używają do tego specjalnych preparatów, między innymi lakierów ochronnych, które sprawiają, że obraz nie jest podatny na zmienne warunki atmosferyczne i blaknięcie. Zastosowanie takich środków sprawia także, że mural jest bardziej odporny na uszkodzenia, o które nietrudno na tętniących życiem ulicach.
Efektowny mural może promować seriale, ramówkę telewizyjną czy różnego rodzaju produkty i usługi
Murale zdobią niemal wszystkie dzielnice Warszawy i innych polskich miast. Ten sposób dekorowania przestrzeni z roku na rok zdobywa serca coraz większej liczby mieszkańców. Jedną z lokalizacji, w której można podziwiać dzieła artystów, jest Ursynów. Nie brakuje tam fotorealistycznych prac malarskich, a spacerując ulicami, można dostrzec malowidła sprawiające wrażenie trójwymiarowych, murale w naturalnej kolorystyce, obrazy przedstawiające sceny z filmów i znane postacie. Bez wątpienia warto poświęcić chwilę na to, by się im przyglądnąć, docenić ich różnorodność i pozytywny wpływ na miejski krajobraz.