Zamknij

Późne macierzyństwo – co warto wiedzieć?

[email protected] + 12:11, 03.01.2025 Aktualizacja: 12:13, 03.01.2025
mat. prasowe mat. prasowe

Zmieniający się styl życia, dążenie do realizacji celów zawodowych oraz postęp medycyny sprawiają, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Choć ciąża po 40. roku życia staje się coraz częstszym i świadomym wyborem, nadal budzi pytania i wątpliwości. Co warto wiedzieć na temat macierzyństwa w późniejszym wieku? Klinika Bocian w Warszawie, specjalizująca się w leczeniu niepłodności, dzieli się wiedzą na ten temat.

Kobieca płodność po 40. roku życia

Naturalne zmiany w kobiecym organizmie powodują, że wraz z wiekiem zmniejsza się liczba i pogarsza jakość komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia. Oznacza to, że uzyskanie ciąży staje się trudniejsze. Choć ciąża po 40 roku życia może okazać się wyzwaniem – wcale nie oznacza, że musi nim być. Trzeba pamiętać, że każdy organizm jest inny, a szanse na naturalne poczęcie zależą od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, styl życia czy jakość rezerwy jajnikowej kobiety. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o zdrowie i regularna diagnostyka. Kiedy test ciążowy nie pokazuje dwóch upragnionych kresek, warto skontaktować się z kliniką leczenia niepłodności, jak Klinika Bocian. Nowoczesna medycyna oferuje różnorodne metody wspierania płodności. W niektórych przypadkach wystarczająca jest farmakoterapia wspomagająca owulację. W trudniejszych sytuacjach można skorzystać z zaawansowanych metod wspomaganego rozrodu, takich in vitro, a czasem także skorzystania z pomocy dawczyni komórek jajowych.

Czy ciąża po 40. roku życia jest bezpieczna?

Decyzja o macierzyństwie w późniejszym wieku wiąże się nie tylko z wyzwaniami dotyczącymi obniżającej się płodności. Wraz z wiekiem wzrasta także ryzyko komplikacji takich jak poronienie, przedwczesny poród, czy też cukrzyca ciążowa. Możliwe są także problemy z wysokim ciśnieniem krwi lub inne komplikacje okołoporodowe. Starszy wiek matki może również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Każda kobieta decydująca się na późniejsze macierzyństwo powinna być świadoma tego, że istnieją zagrożenia związane ze stanem jej zdrowia, jak i też dziecka, dlatego ciąża po 40. klasyfikowana jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Nie mniej jednak, odpowiednia opieka medyczna, regularne wizyty u lekarza i zdrowy styl życia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko powikłań. Odpowiednia diagnostyka i właściwe przygotowanie umożliwiają bezpieczne przejście przez ten etap.

Cesarka po czterdziestce – fakt, czy mit?

Wiele kobiet obawia się, że późne macierzyństwo oznacza konieczność porodu przez cesarskie cięcie. Tymczasem decyzja o sposobie porodu zależy od przebiegu ciąży oraz stanu zdrowia matki i dziecka. Cesarskie cięcie wykonuje się tylko wtedy, gdy są ku temu medyczne wskazania. Wiele kobiet po 40. roku życia rodzi siłami natury, jeśli ciąża przebiega bez powikłań i pozwala na to zdrowie matki.

Jak przygotować się do ciąży po 40 roku życia?

Kobiety planujące macierzyństwo po 40. roku życia powinny odpowiednio zatroszczyć się o swoje zdrowie i przygotować do tego wyjątkowego etapu życia. Przede wszystkim warto zadbać o zbilansowaną, pełnowartościową dietę, prowadzić regularną aktywność fizyczną, unikać stresu oraz używek, takich jak papierosy czy alkohol. Ważne jest także pilnowanie higieny snu i stosowanie suplementacji wspomagającej płodność (po konsultacji z lekarzem).

Przed rozpoczęciem starań warto wykonać szereg badań, takich jak cytologia, USG piersi i narządów rodnych, morfologia, badanie poziomu cukru we krwi, ocena rezerwy jajnikowej (AMH) oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

Bycie mamą po czterdziestce

Późne macierzyństwo, mimo wyzwań, może być źródłem ogromnej satysfakcji i spełnienia. Świadome planowanie ciąży oraz wsparcie specjalistów zwiększają szanse na zdrową ciążę. Przy wdrożeniu odpowiedniej terapii niekiedy udaje się uzyskać ciążę w sposób naturalny. W przypadku trudności z uzyskaniem ciąży - naturalne metody można uzupełnić nowoczesnymi technikami medycznymi, takimi jak in vitro.

Warto wspomnieć, że nieocenioną pomoc materialną dla par, które zdecydują się na rozszerzone leczenie stanowi refundacja in vitro. Aby skorzystać z finansowania, należy spełnić określone kryteria, w tym dotyczące stanu zdrowia, statusu związku, czy też wieku. Kobiety do 42. roku życia mogą korzystać z dofinansowania przy użyciu własnych komórek jajowych, natomiast w przypadku dawstwa oocytów limit wiekowy wynosi 45 lat.

Kliniki Bocian w Warszawie, zajmujące się diagnostyką i leczeniem niepłodności, można znaleźć w dwóch miejscach: przy ul. Stawki 2a, gdzie realizowany jest rządowy program refundacji in vitro oraz przy Alei Niepodległości 18.

(PROMOCJA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%