Zamknij

Czym kierować się przy zakupie poidła dla bydła? Poznaj 3 najważniejsze kryteria wyboru

[email protected] + 13:46, 24.12.2024 Aktualizacja: 13:47, 24.12.2024
mat. prasowe mat. prasowe

W gospodarstwie rolnym — bez względu na to, czy bydło jest głównym trzonem działalności — troska o zdrowie i ogólny dobrostan zwierząt gospodarskich powinna stanowić priorytet. Wśród czynników, które mają bardzo duży wpływ na kondycję żywego dobytku, na jednym z pierwszych miejsc należy wymienić dostęp do wody — stały i zgodny z normami sanitarnymi. Dlatego tak ważną kwestią jest wybór poidła dla bydła. Jak je wybrać, aby w pełni zaspokoić potrzeby podopiecznych? Przedstawiamy najistotniejsze kryteria wyboru.

Dlaczego wybór odpowiedniego poidła dla bydła jest taki ważny?

Czysta, świeża woda ma duże znaczenie dla zdrowia każdego zwierzęcia i wpływa na wiele procesów biologicznych, istotnych również dla opłacalności hodowli. Woda reguluje takie funkcje organizmu jak trawienie, wchłanianie składników odżywczych przez organizm, regulacja temperatury ciała, czy laktacja. Z drugiej strony odwodnienie może prowadzić do zaniku masy mięśniowej zwierzęcia, zaburzeń krążenia, obniżenia wydajności mlecznej, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci zwierzęcia.

To wystarczający powód, aby zaopatrzyć zwierzęta w akcesoria dopasowane do ich potrzeb i panujących w gospodarstwie warunków. Do tego muszą one spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. To szczególnie ważne w przypadku poideł dla zwierząt. Jeśli są one wykonane z materiałów nieznanego pochodzenia, mogą skazić wodę — jest ona bowiem dobrym nośnikiem toksyn, substancji alergennych oraz innych zanieczyszczeń. Jeśli chcesz utrzymać wydajność hodowlaną, postaw na sprawdzone i bezpieczne produkty, np. poidło dla bydła od Exparto — sklepu dostarczającego akcesoria rolnicze.

3 czynniki, które warto rozważyć przy zakupie poidła dla bydła

Decyzja o zakupie konkretnego modelu poidła dla zwierząt powinna być przemyślana. Duże znaczenie ma doświadczenie hodowlane, które dostarcza wiedzy na temat zwyczajów czy upodobań samych zwierząt, ale pewne czynniki wyboru nie powinny być nigdy pomijane. Oto 3 cechy, które powinno spełniać każde poidło dla zwierząt.

#1. Dopasowanie do potrzeb zwierzęcia

Mogą się one różnić w zależności od rasy, wieku czy stanu fizjologicznego zwierzęcia. Przykładowo, dla cieląt wystarczające są poidła o pojemności znacznie mniejszej niż dla dorosłych osobników. W takim przypadku zastosowanie poideł takiej samej wielkości byłoby nieekonomiczne, a utrzymanie czystości i zaopatrzenie zwierzęcia w wodę czasochłonne.  Konieczność dopasowania poidła dla bydła pokazuje też inny przykład. Czy wiesz, że krowy mleczne mogą spożywać 100 litrów wody dziennie, a w okresie laktacji nawet więcej? To znacznie więcej niż w przypadku bydła mięsnego.

Jeśli nie wiesz, jakiej wielkości poidło kupić, przed zakupem zasięgnij porady doświadczonego hodowcy lub weterynarza.

#2. Typ poidła

Na rynku dostępne są różne rodzaje poideł dla bydła. Często podstawą wyboru odpowiedniego są przyzwyczajenia zwierząt i tego, czy potrafią już sprawnie korzystać z jednego typu urządzenia, a przestawienie się na inny model może wywołać w nich niepotrzebny stres. Niemniej zawsze warto rozważyć również inne aspekty użytkowania poidła dla zwierząt, takie jak sposób napełniania i dozowania wody czy czyszczenie i dezynfekcja pojemników.

Jedne z najczęściej wykorzystywanych typów poideł, to:

  • poidła miskowe dla bydła — zdecydowanie najpopularniejsze i stosunkowo proste w budowie, ale mogą wymagać częstszego czyszczenia. Napełnia się je ręcznie, co może być czasochłonne i problematyczne w przypadku dużej liczebności stada. Mogą jednak być dobrym wyborem dla mniejszych gospodarstw.
  • izolowane poidła — są zbudowane z podwójnych ścianek, dzięki czemu długo utrzymują odpowiednią temperaturę wody. Sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą. Przeważnie mają formę poidła kulowego, w którym zwierzę musi nacisnąć językiem kulę, ale napić się wody. Trzeba jednak mieć na względzie, że zwykle mają mniejszą pojemność niż poidła miskowe i wannowe.
  • poidła wannowe — stosowane w dużych budynkach inwentarskich, a także na pastwiskach. W ofercie często można spotkać poidła jedno- lub wielokomorowe. Mają dużą pojemność, można je łatwo opróżnić i wyczyścić. Nie są jednak odporne na zanieczyszczenia z zewnątrz.
  • poidła automatyczne — dostarczają wodę na żądanie zwierzęcia i są idealne dla dużych stad. Dostępne są w różnej formie, zarówno zamkniętej kulowej, jak i otwartej pływakowej. W przypadku tej drugiej woda uzupełniana jest samoczynnie do poziomu wyznaczonego przez pływak. Zwierzę nie musi jednak używać języka, aby uruchomić zawór spustowy.

#4. Materiał wykonania

Materiał, z którego wykonane są poidła dla bydła, ma kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa, trwałości oraz łatwości zachowania higieny. Najczęściej stosowane materiały to:

  • stal nierdzewna — jest odporna do czyszczenia i łatwo poddaje się dezynfekcji, a przy tym nie uwalnia szkodliwych substancji do wody i nie wpływa na jej pH.
  • tworzywa sztuczne — dzięki ich zastosowaniu poidła dla zwierząt są tańsze, a także lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Niestety, są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatury. Współcześnie stosuje się jednak dodatkowe warstwy zwiększające trwałość i stopień ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, np. promieniowaniem UV. Przed zakupem należy sprawdzić, czy są one wykonane z nietoksycznych, bezpiecznych materiałów.
  • beton — jest bardzo wytrzymały, ale trudny w transporcie. Jest też nieco problematyczny w czyszczeniu, ze względu na porowatą strukturę.

Jak widać, wybór odpowiednich poideł dla bydła to złożony proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Warto jednak zainwestować i czas, i środki, aby dobrać odpowiedni dla potrzeb bydła i efektywności hodowli produkt. To inwestycja w dobrostan Twoich zwierząt, a tego nie można przecenić!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%