Podstawowym badaniem krwi, które zaleca się robić co roku, jest morfologia z oznaczeniem markeru stanu zapalnego – OB i/lub CRP (ich poziom obrazuje rozwój ewentualnego stanu zapalnego w organizmie). W ramach morfologii uzyskuje się obraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta, poprzez oznaczenie liczby oraz parametrów poszczególnych elementów morfotycznych krwi (w tym między innymi erytrocytów, leukocytów czy trombocytów). Należy tu jednak dodać, że interpretacją wyników powinien zająć się lekarz zlecający badanie, ponieważ pojedyncze wahania konkretnych parametrów, bez zestawienia ich z objawami, innymi wynikami badań i historią chorób pacjenta nie mają wartości diagnostycznej. Więcej informacji o podstawowych badaniach profilaktycznych znajdziesz tutaj: https://sklep.alablaboratoria.pl/pakiet/9/pakiet_badan_podstawowych_rozszerzony_zawiera_8_badan_.
Dodatkowym badaniem, o którym mówi się zdecydowanie zbyt rzadko, jest coroczne oznaczenie poziomu witaminy D we krwi. Jej niedobory dotyczą większości Polaków, przekładając się niestety na pogorszenie jakości życia. To właśnie na podstawie takiego badania należy dobierać dawkowanie suplementacji, a później modyfikować je w zależności od kolejnych, corocznych wyników.
Niezależnie od wieku i samopoczucia pacjenta, co roku warto oznaczać także poziom glukozy we krwi – na czczo. Nieprawidłowy wynik nie musi oczywiście od razu oznaczać cukrzycy, ale powinien skłonić do konsultacji z lekarzem, który może zalecić powtórzenie badania lub wykonanie dalszej diagnostyki – w tym badanie określane mianem „krzywej cukrowej”, obrazujące reakcję organizmu na kolejne dawki glukozy.
Lipidogram – bo tak właśnie nazywa się panel badań istotny w ocenie stanu zdrowia pacjenta pod kątem rozwoju ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – u zdrowych osób powinno wykonywać się raz na 5 lat. Istnieją jednak grupy, u których należy przeprowadzać te badania (a więc poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji HDL i LDL) raz do roku. Wśród nich wyróżniamy między innymi pacjentów z obciążeniami genetycznymi (w których rodzinach rozpoznawano już miażdżycę lub pojawiały się incydenty sercowo-naczyniowe), osoby z otyłością, cukrzycą, palące papierosy i często używające alkoholu, a także osoby po 50-60 roku życia (w zależności od stanu zdrowia).
W przypadku kontroli układu sercowo-naczyniowego, wraz z badaniem lipidogramu należy mierzyć również ciśnienie tętnicze krwi.
Badania hormonów tarczycowych powinno wykonywać się po 40 roku życia corocznie - a zwłaszcza u osób, u których istnieją wskazania do kontroli tych parametrów. Są to przede wszystkim pacjenci cierpiący na niedoczynność i nadczynność tarczycy, a także kobiety chorujące na zespół policystycznych jajników (PCOS) czy chorobę Hashimoto. Dodatkowo profil tarczycowy powinny zbadać osoby zmagające się z objawami chronicznego zmęczenia i znużenia, przybierające na wadze w niekontrolowany sposób, z wypadającymi włosami i łamliwymi paznokciami, a także z problemami ze snem.
Badania enzymów wątrobowych potocznie są określane mianem „prób wątrobowych”. Wykonuje się je regularnie (nawet raz do roku) u tych pacjentów, u których występują czynniki ryzyka zaburzenia funkcji wątroby lub wręcz jej uszkodzenia. Są to zazwyczaj osoby poddawane długotrwałej farmakoterapii przy chorobach przewlekłych, ale także pacjenci zmagający się z alkoholizmem lub otyłością. Warto tu jednak dodać, że choroby wątroby mogą rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów, dlatego nawet osoby zdrowe powinny regularnie kontrolować stan tego organu. W przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników konieczne będzie odbycie konsultacji lekarskiej i, ewentualnie, wdrożenie dalszej diagnostyki lub właściwego leczenia.
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
A kiedy wymienią kilkadziesiąt metrów chodnika przy Gandhi od przystanku pod kościołem do wjazdu technicznego do Alternatyw. Przy każdym deszczu robi się tam jezioro 8 naprawdę nie da się przejść bez przemoczenia butów, nawet omijając to trawnikiem. Dramat, a będą wymieniać nowe chodniki przy Dereniowej 2. Kpina
Ola
07:44, 2025-05-18
Źle zaparkował, wyciągnął broń. Szokujący incydent
Od razu deportacja dla tego śmiecia
Polak
17:51, 2025-05-17
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
Dobrze byłoby, żeby zrobiono strefę płatnego parkowania, tak jak na części Raabego przy Galerii Ursynów. Większość aut zostawiają na tym parkingu przyjeżdżający do metra z okolic. Po zlikwidowaniu parkingu przy dawnym Tesco jest armageddon z parkowaniem.
Natolin
17:05, 2025-05-17
Siedmiolatka z pytaniem do burmistrza! Co odpowiedział?
a kiedy Karczunkowska?
agnik
10:23, 2025-05-17