Zamknij

PIT-37 - kto rozliczy się tym rodzajem PIT?

artykuł sponsorowany 20:04, 27.03.2024 Aktualizacja: 20:04, 27.03.2024
mat. prasowe mat. prasowe

Podczas sezonu podatkowego wiele osób zastanawia się, który formularz PIT powinni wypełnić, żeby prawidłowo rozliczyć swoje dochody. Jednym z najpopularniejszych deklaracji jest PIT-37, który przeznaczony jest dla określonej grupy podatników. W artykule przyjrzymy się bliżej deklaracji PIT, jej zastosowaniu oraz procesowi wypełniania. Jak rozliczyć PIT-37? Kto rozlicza się na PIT-37? Wyjaśniamy!

PIT-37 - kto rozlicza się na tym formularzu PIT?

Co roku, miliony Polaków są zobowiązani wypełnić deklarację PIT, czyli rozliczyć podatek dochodowy. Jest to istotny obowiązek, który dotyczy wszystkich osób fizycznych, zarówno tych pracujących na etacie, jak i prowadzących własną działalność gospodarczą, czy otrzymujących dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub innych źródeł. Zeznanie podatkowe jest dokumentem, w którym deklarujemy nasze dochody oraz dokonujemy obliczenia podatku, który należy zapłacić lub który nam przysługuje w formie zwrotu nadpłaconego podatku.

Proces wypełniania deklaracji podatkowej rozpoczyna się zazwyczaj po zakończeniu roku podatkowego, czyli po 31 grudnia. Podatnicy mają na ogół kilka miesięcy na wypełnienie deklaracji i złożenie jej do odpowiedniego urzędu skarbowego. Termin ten przypada zazwyczaj na koniec kwietnia lub koniec maja, choć w niektórych przypadkach termin może być inny (w zależności od tego, na jakim formularzu PIT się rozliczamy).

W Polsce istnieje kilka rodzajów deklaracji podatkowych, z których każda przeznaczona jest dla określonej grupy podatników lub źródeł dochodów. Jednym z najczęściej spotykanych jest właśnie formularz PIT-37, który jest skierowany do osób uzyskujących dochody z różnych źródeł, ale nieprowadzących działalności gospodarczej. Istnieją również inne formularze PIT, takie jak przychody z działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej, czy funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Całość procesu rozliczenia się z fiskusem może wydawać się skomplikowana, dlatego portal podatkowy może okazać się bardzo pomocny podczas rozliczenia PIT.

Formularz PIT-37 - jakie rodzaje dochodów można na nim rozliczyć?

Rozliczenie za pomocą formularza PIT-37 jest przeznaczone dla szerokiej grupy podatników, którzy za poprzedni rok podatkowy osiągnęli dochody za pośrednictwem płatnika. Obejmuje to między innymi:

  • Pracowników etatowych z tytułu stosunku pracy - osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło itp.
  • Emerytów i rencistów - osoby pobierające emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
  • Osoby otrzymujące dochody z innych źródeł - należą do nich dochody z najmu nieruchomości, dywidendy, odsetki, zyski kapitałowe.
  • Członków rad nadzorczych i zarządów spółek - osoby otrzymujące wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej lub zarządu spółek.

Druk PIT-37 - jak wypełnić?

  1. Zebranie dokumentów do celów podatkowych - pierwszym krokiem jest zebranie niezbędnych dokumentów potwierdzających wysokości osiągniętego dochodu, takich jak PIT-11, PIT-8C, PIT-4R, PIT-40A oraz ewentualnie inne dokumenty potwierdzające dochody (np. z zagranicy).
  2. Wypełnienie danych osobowych - na formularzu PIT-37 należy podać swoje dane osobowe, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz PESEL.
  3. Ustalenie dochodu - następnie należy przejść do wykazania uzyskanych dochodów z poszczególnych źródeł, takich jak wynagrodzenie za pracę, dochody z kapitałów pieniężnych, czy dochody z najmu.
  4. Odstąpienia od rozliczeń w zeznaniu podatkowym (ulgi podatkowe) - w przypadku, gdy podatnik chce skorzystać z ulg podatkowych, czy odliczeń, należy odpowiednio wykazać je na formularzu.
  5. Wyliczenie podatku - na podstawie uzyskanego dochodu oraz zastosowanych odliczeń należy obliczyć należny podatek dochodowy.
  6. Złożenie deklaracji PIT - wypełniony formularz PIT-37 należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania.

Warto pamiętać, że przy wypełnianiu deklaracji podatkowej przez Internet (e PIT-37) warto skorzystać z pomocy specjalnych programów do tego przeznaczonych. Bezpłatny program do PIT-37 pomaga w szybkim i sprawnym uzupełnieniu formularza, prowadząc użytkownika krok po kroku przez cały proces. Dzięki nim unikniemy błędów i uprościmy całą procedurę rozliczeniową. Program oferuje również funkcję obliczenia podatku oraz wskazują ewentualne ulgi, czy odliczenia, które mogą przysługiwać użytkownikowi. Korzystanie z takiego narzędzia może znacznie ułatwić rozliczenie podatkowe i zaoszczędzić czas.

Rozliczenie PIT 2023/2024 - podsumowanie

Wypełnienie deklaracji PIT-37 wymaga starannego zebrania dokumentów z kosztów uzyskania przychodów. Należy zwrócić uwagę na możliwość skorzystania z różnych ulg podatkowych, czy odliczeń, które mogą zmniejszyć wysokość podatku do zapłacenia. Pamiętajmy, że nieprawidłowe wypełnienie deklaracji podatkowej może skutkować koniecznością dokonania korekty oraz naliczeniem ewentualnych kar finansowych. Dlatego warto poświęcić czas na staranne wypełnienie dokumentu, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości oraz dobrze obliczyć swój roczny podatek.

Warto również uzyskać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), które świadczy o złożeniu dokumentu w terminie. To istotne zabezpieczenie, które może być przydatne w razie ewentualnych problemów z administracją podatkową.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Smutna wiadomość dla fanów kabaretu

Bardzo przykre. Bo ten Jej humor był niesamowity, inny niż inne. Już sam tembr głosu kazał czekać co będzie dalej... Andrzeju...

Fan

01:11, 2025-07-18

Koniec chaosu na Poloneza?

Wygrodzenie kawałka ulicy to kpina, nie rozwiązuje problemu, ponieważ samochody parkują na ulicy trochę dalej (w stronę cmentarza) i w dalszym ciągu blokują przejazd. Ulica w dalszym ciągu jest niebezpieczna do przejazdu. Czy te tempe urzędasy nie potrafią postawić dwóch znaków zakazu postoju i parkowania na całym newralgicznym odcinku? Czy to taki wielki wysiłek intelektualny? A może to brak kompetencji lub czysta złośliwość. Sprawę można załatwić w kilka dni a urzędasy "rozwiązują" problem ponad rok??!!. Poza tym jest wiele idiotycznych rozwiązań komunikacyjnych na Ursynowie i w Warszawie.

MJT

22:41, 2025-07-17

Czy Magda Gessler dobiła Karpielówkę?

"Swoją decyzję tłumaczy niskim zapotrzebowaniem na kuchnie góralską w tej części stolicy". Jasne w "Siwym Dymie" przy Puławskiej w tygodniu ciężko miejsce na parkingu znaleźć, w weekendy o wejściu bez rezerwacji można pomarzyć. Ich nie dotyczą problemy pocovidowe, inflacyjne i wzrostów kosztów pracy. Klientów więcej niż mogą obsłużyć.

Warszawiak82

14:50, 2025-07-17

Przystanek czy palarnia? Ursynów wciąż kopci!

To chyba dobrze, że palacze z prywatnych samochodów przenieśli się do komunikacji miejskiej. Stanie w metrze i autobusie obok takiego palacza też czysta przyjemność.

Wck

14:44, 2025-07-17

0%