Zamknij

Jaka powinna być optymalna temperatura w biurze?

12:31, 11.03.2024 [email protected] Aktualizacja: 12:32, 11.03.2024
mat. prasowe mat. prasowe

Komfort termiczny to jeden z najważniejszych elementów, o który musi w sposób szczególny zadbać każdy pracodawca w odniesieniu do swoich pracowników. Warto wiedzieć, że obowiązki pracodawców w tym zakresie są bardzo szczegółowo określone przez zapisy obowiązującego w Polsce prawa. Jaka powinna być optymalna temperatura w biurze oraz co mówią przepisy? Szczegółowo wyjaśniamy to w niniejszym poradniku.

Dlaczego odpowiednia temperatura w biurze jest tak istotna? 

Na wydajność pracowników oraz ich samopoczucie wpływa wiele czynników. Nie chodzi tutaj tylko o wystrój ścian czy rodzaj mebli, ale także... temperaturę. Odpowiednia temperatura jest pod tym względem niezwykle istotna. Przede wszystkim, dzięki komfortowi termicznemu pracownicy czują się znacznie lepiej - dobre samopoczucie z kolei sprawia, że są oni lepiej zmotywowani do pracy, a co za tym idzie - są wydajniejsi. 

Należy też wiedzieć o tym, że skrajne temperatury mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie pracujących osób. Przykładowo: przebywanie w pomieszczeniach o zbyt niskiej temperaturze może skutkować występowaniem przeziębień oraz innych chorób, co doprowadzi do absencji pracowników i strat, zaś w zbyt wysokiej prowadzi do odwodnienia, duszności oraz innych nieprzyjemności. Wysoka temperatura jest bardzo negatywnie odczuwana zwłaszcza przez osoby chorujące na schorzenia układu krążenia i sercowe. Wysokie temperatury źle znoszą też wszystkie osoby starsze. Z kolei wśród osób młodych najważniejszą konsekwencją zbyt wysokiej temperatury jest pogorszenie koncentracji, a w efekcie obniżenie efektywności. Oprócz dbałości o temperaturę, każdy pracodawca musi też troszczyć się o odpowiednie wyposażenie biura. W tym celu warto skontaktować się ze Studiem Mebli Biurowych Contino - szczegółowe informacje dostępne są na https://www.contino.pl/katalog/meble-biurowe

Odpowiednie warunki w zakresie temperatury są także czynnikiem, który ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób dane przedsiębiorstwo jest postrzegane przez pracowników. Komfortowe warunki pracy stanowią czynnik, który powoduje, że zatrudnione osoby lepiej postrzegają swoje miejsce pracy oraz stają się bardziej lojalne wobec swojego pracodawcy. O tym, jak temperatura wpływa na pracę w biurze, można przeczytać na https://www.contino.pl/blog/wplyw-temperatury-na-prace-w-biurze.

Optymalna temperatura w biurze - co mówią polskie przepisy?

W polskich przepisach wytyczne dotyczące temperatury podczas wykonywania pracy są bardzo ściśle określone. Jak wskazuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku, temperatura zawsze powinna odpowiadać specyfice wykonywanej pracy. W przypadku pomieszczeń biurowych minimalna temperatura to 18 stopni Celsjusza. 

Jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura? Na ten temat polskie przepisy milczą. Jedyne wytyczne mówią o tym, że pracownicy niepełnoletni nie mogą wykonywać swoich obowiązków w miejscach, gdzie temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. 

Zanieczyszczenia i pyły 

Oprócz tego należy wspomnieć, że w przepisach znajduje się informacja o tym, iż niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy pracodawca musi zadbać o to, by pracownicy mogli przebywać w pomieszczeniach wolnych od zanieczyszczeń oraz szkodliwych pyłów. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%