Styl rustykalny odnosi się nie tylko do wesel, ale przejawia się także w trendach aranżacyjnych, sztuce czy modzie. Czerpie inspiracje z prostego, wiejskiego życia w zgodzie z naturą, stąd też rustykalny styl jest niejako przeciwieństwem pełnego przepychu i błysku stylu glamour. W kontekście wesel, przejawia się on w naturalnych dekoracjach rodem z babcinego domu, luźnej atmosferze oraz mniej formalnych strojach Państwa Młodych i gości weselnych.
Styl rustykalny na weselu może przejawiać się w wielu aspektach, tworząc ciepłą, naturalną i nieco nostalgicznie przywołującą wiejskie klimaty atmosferę. To nie tylko unikalne dekoracje, ale kompleksowe podejście do organizacji, od wyboru lokalu, przez stroje, aż po szczegóły takie jak zaproszenia czy menu.
Na wesele w stylu rustykalnym idealne są sielskie, poza miastowe lokalizacje takie jak stodoły, stare dwory, folwarki, winnice lub malownicze ogrody. Naturalne otoczenie najlepiej wpisze się w estetykę tego motywu przewodniego. Idealne byłoby drewniane wnętrze, które rozświetlą klimatyczne, ozdobne żarówki. Opcjonalnie przydadzą się także postarzane meble, beczki po winie czy metalowe latarenki. Taka sceneria to kwintesencja rustykalnego wesela.
Jeśli w waszej okolicy brakuje tego typu miejsc lub zarezerwowaliście już klasyczny dom weselny, nie oznacza to, że musicie zrezygnować z wesela w stylu rustykalnym. Wystarczy wprowadzić odpowiednio dużo nawiązujących do niego dekoracji i pamiętać o spójności. Warto mieć na uwadze, że mieszanie różnych motywów może ostatecznie nie wyglądać zbyt dobrze.
Zaproszenia, menu i plany stołów na weselu w stylu rustykalnym często łączą prostotę z naturalnymi motywami, takimi jak kwiaty, zwierzęta, liście czy góry. Ozdabiają je także naturalne i nieco staroświeckie dodatki: drewniane tekstury, pergaminy, juta, suszone kwiaty i trawy, woskowe pieczęcie czy szary papier ekologiczny. Taka papeteria doskonale komponuje się z ogólnym motywem wesela, podkreślając jego rustykalny charakter i dbałość o szczegóły.
Wesele w stylu rustykalnym nie może obyć się bez klimatycznych dekoracji, wyglądających zupełnie jakbyśmy się cofnęli do lat minionych. Wykorzystuje się w nich naturalne materiały – drewno, kamienie, mech, sznurki jutowe, lniane obrusy oraz elementy z surowego metalu.
Dekoracje rustykalne często obejmują także proste, ręcznie robione detale, np. drewniane tabliczki z numerami stołów, lampiony ze świecami, czy flakoniki z kolorowych butelek i słoiczków, wypełnione kompozycjami z polnych kwiatów. Same kompozycje kwiatowe (w tym bukiet ślubny) są luźne, sprawiające wrażenie nieco dzikich i nieuporządkowanych, co podkreśla naturalny urok aranżacji rustykalnego wesela.
Świetnie sprawdzą się drewniane elementy, takie jak palety, skrzynki czy nieobrobione pnie drzew, które mogą posłużyć jako podstawy do tworzenia unikatowych stołów z przekąskami i słodyczami, a także ścianek do zdjęć czy drinkbarów. Dobrym pomysłem mogą być także strefy wypoczynku na świeżym powietrzu z plecionymi hamakami i materiałowymi leżakami, oraz skrzynkami służącymi jako stoliki kawowe.
Styl rustykalny kocha ciepłe światło – girlandy żarówek rozwieszone nad przestrzenią przyjęcia, lampiony, świeczki w szklanych słoikach czy metalowych pojemnikach tworzą sielski klimat magiczną atmosferę po zmroku.
Co do menu, ono również może mieć w sobie nutkę stylu rustykalnego. Preferowane są "wiejskie smaki", czyli lokalne, sezonowe produkty, dania proste, a zarazem nietypowo podane. Na rustykalnym weselu nie brakuje domowych przetworów i wypieków, chrupiącego pieczywa, regionalnych serów i dobrego wina. Ciekawą wariacją może okazać się wspólne grillowanie kiełbasek połączone z degustacją craftowego piwa z lokalnego browaru.
Rustykalne wesele oferuje wiele możliwości na unikalne i niezapomniane atrakcje, które wpisują się w sielski i naturalny charakter uroczystości. Mogą to być np. wspólne plecenie wianków przy akompaniamencie folklorystycznej kapeli, czy taniec ze świecą pod gwiazdami. Niektórzy decydują się także na organizację tradycyjnej biesiady góralskiej z użyciem akustycznych instrumentów, takich jak skrzypce czy akordeon, co daje gościom okazję do wspólnego śpiewania ulubionych piosenek.
Dobrym pomysłem są oczepiny w formie rustykalnej, czyli odcinanie wstążek od bukietu zamiast rzutu welonem. Co do muzyki, na rustykalne wesele idealnie pasować będzie DJ lub zespół na żywo, który specjalizuje się w akustycznych, folkowych brzmieniach lub potrafi zapewnić szeroki repertuar utworów, od klasycznych ballad po współczesne hity, wszystko w ciepłym, naturalnym aranżu.
Warto pomyśleć o wynajęciu ekipy foto-video, która odpowiednio uwieczni specyficzną estetykę rustykalnego stylu wesela. Mowa tutaj o naturalnym, reportażowym stylu fotografii i filmowania, ukazującym prawdziwe emocje w kolorach nawiązujących do retro. Portfolio takich artystów powinno samo w sobie mieć rustykalny klimat, tj. być pełne zdjęć i filmów oddających sielski i naturalny charakter wesela, z uwagą na detale, takie jak dekoracje, sceneria oraz uczucia między Młodą Parą.
Rustykalne wesele to rustykalni Państwo Młodzi. Oznacza to, że ich stroje również powinny współgrać ze stylem rustykalnym. Suknia ślubna Panny Młodej powinna być uszyta z lekkich, zwiewnych materiałów i posiadać luźniejszy krój, zapewniający komfort i swobodę ruchów. Projekt często obejmuje subtelne, eteryczne detale, jak falbany, haftowane motywy kwiatowe lub lekko opadające rękawy, co dodaje kreacji romantycznej delikatności.
Natomiast Pan Młody może zdecydować się na znacznie mniej formalną stylizację, rezygnując z tradycyjnego garnituru na rzecz marynarki w kratę i cygaretek. Całość dopełni luźna koszula, kapelusz i mokasyny. Rustykalny mężczyzna to taki, który potrafi umiejętnie połączyć "rzeczy z dziadkowej szafy" z nowoczesnością.
Pomocne w procesie planowania spójnej i autentycznej atmosfery wesela rustykalnego mogą okazać się poniższe wskazówki:
Jeśli jednak wciąż organizacja wesela w stylu rustykalnym wydaje się Was przerastać, przemyślcie, czy nie lepiej powierzyć to przedsięwzięcie profesjonaliście! Taka osoba z pewnością zorganizowała już wiele rustykalnych imprez i doskonale doradzi zarówno miejsce, jak i usługodawców czy dekoracje, które razem stworzą niepowtarzalny i co najważniejsze, prawdziwie rustykalny klimat!
Jak znaleźć dobrego konsultanta ślubnego? Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło wedding planner Warszawa, Kraków czy Łódź (bądź oczywiście każde inne miasto), aby szybko móc przejrzeć oferty profesjonalnych organizatorów ślubów. Ilość takich usługodawców z roku na rok rośnie, z racji coraz większej popularności wynajmowania wedding plannerów. Korzystające z ich pomocy pary chwalą sobie odciążenie od trudów organizacyjnych i stresu, możliwość skorzystania z ofert pewnych, sprawdzonych firm, czy szansę na atrakcyjne zniżki. Natomiast zaoszczędzony czas można przeznaczyć na przyjemności czy hobby.
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Kompromitacja radnych, którzy sprzedali zdrowie mieszkańców za kilka głosów od oszołomów w blachosmrodach.
dr2
00:24, 2025-05-15
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
A gdzie te samochody się podziewały w czasie budowy POW? Może dalej by tam parkowały?
Nick
23:29, 2025-05-14
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Trzymam kciuki za zamianę parku w parking! Jeżeli się uda, to mieszkańcy mojego osiedla, które nie ma żadnego parkingu, wystąpią o utworzenie parkingu w Parku Ujazdowskim.
Ujazdów
23:22, 2025-05-14
Dziś drugie spotkanie z burmistrzem. O czym się nasłuch
Rada Warszawy zarządziła dziś 3-tygodniową (!) przerwę w obradach (zapewne przypadkiem przerwa kończy się po 2 turze wyborów) akurat w momencie, gdy w porządku obrad stanął punkt zgłoszony przez stowarzyszenie lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.
Obserwator
19:42, 2025-05-14