Zamknij

Inspiracje i pomysły na aranżacje sypialni w stylu BOHO

14:26, 07.03.2024 [email protected] Aktualizacja: 14:28, 07.03.2024
mat. prasowe mat. prasowe

Sypialnia w stylu boho to miejsce, które pokochasz. Nadaje się nie tylko do spania, chętnie będziesz w niej odpoczywać, czytać książki, słuchać muzyki lub delektować się ciszą. Jeśli dobrze ją zaaranżujesz, będzie piękna, funkcjonalna i bardzo harmonijna. Podpowiemy ci, jak to zrobić.

Czym charakteryzuje się styl boho?

Styl boho jest jednym z trudniejszych do zdefiniowania. Dlaczego? Bo wymyka się powszechnie utartym regułom dekoracji wnętrz. Wyrósł na bazie buntu paryskiej bohemy po rewolucji francuskiej i elementy tego przełamywania schematów widoczne są w nim do dziś.

Boho jest nieujarzmione, nieco roztrzepane jak zapracowany artysta, a mimo to piękne i urzekające jak jego dzieła.

Największą jego zaletą jest brak jednolitego oblicza. Boho może być zwiewne i stonowane lub stawiać na mocne kolory i ciężkie meble. Jedna i druga wersja jak najbardziej zadośćuczyni założeniom stylu. Boho bowiem ma to do siebie, że jest wyraźną odpowiedzią na ludzkie potrzeby. Jednym słowem: jeśli urządzisz sypialnię w stylu boho, będzie to twoje ulubione miejsce w domu, nie tylko do spania.

Jakie kolory najlepiej pasują do sypialni w stylu boho?

Chociaż styl boho nie ma określonej gamy kolorystycznej, to w sypialni nie warto eksperymentować z jaskrawymi kolorami. To miejsce, w którym się odpoczywa, powinno więc zapewniać spokój na wszystkich płaszczyznach.

Nowoczesne boho mocno bazuje na ciepłych odcieniach bieli, beżu, écru i tzw. kolorach ziemi. Jeśli chcesz trochę ożywić wnętrze, sięgnij po dodatki w kolorze zieleni, ciepłego brązu i pomarańczy. W sypialni raczej nie sprawdzi się czerwień i róż, ale podkreślmy to po raz kolejny: każdy decyduje samodzielnie. Jeśli właśnie w takim otoczeniu najłatwiej przychodzi ci odprężenie i relaks, nie wahaj się!

Meble w stylu boho – drewno kontra metal

O meblach w stylu boho można opowiadać w nieskończoność. Podobnie jak kolory, tak i meble nie są wyraźnie zdefiniowane i przypisane do stylu, jednak w sypialniach boho dominują łóżka, fotele i komody naturalnego pochodzenia. Prym wiedzie drewno, najlepiej niemalowane, z wyraźnie widocznymi usłojeniami. W tym miejscu boho mocno czerpie ze stylu vintage, łóżko ma prawo wyglądać na stare, to dodaje mu dystynkcji i uroku.

A jeśli nie drewno, to co? Dużym powodzeniem cieszy się rattan, często mylony z wikliną. Wiklina jednak jest krucha i łamliwa, rattan natomiast bardzo solidny. Łóżka i fotele z rattanu będą ci służyć przez lata.

Zaletą rattanu jest naturalny wygląd i wizualna lekkość. Tak umeblowana sypialnia wręcz pachnie wakacjami na łonie natury. Wybierz rattan, jeśli bliskie są ci założenia stylu eko i chcesz urządzić eklektyczną sypialnię bazującą na boho, ale sięgającą po rozwiązania stylów pokrewnych.

A co z łóżkami z metalowymi ramami? Boho jest otwarte na wszelkie propozycje, jeśli jednak chcesz mieć metalowe łóżko, poszukaj takiego w starym stylu, z ręcznie kutym, ozdobnym zagłówkiem. Nowoczesnym minimalizm zamknięty w metalu nie pasuje do artystycznej duszy boho.

Dodatki do sypialni w stylu boho – nieograniczony wybór, ale uważaj, bo łatwo popaść w przesadę

Lista dodatków w stylu boho, które można wykorzystać w sypialni, zdaje się nie mieć końca. Tu wszystko pasuje i każdy element może znaleźć swoje miejsce. Niestety ta wolność może okazać się pułapką, bo bardzo łatwo przejść od artystycznego nieładu do kiczu lub wręcz bałaganu.

Boho to styl mocno związany z naturą, unikaj więc wszelkich sztuczności. Nie ma tu miejsca na plastik czy poliester.

Na pewno warto znaleźć miejsce na:

– poduszki dekoracyjne z motywami sztuki ludowej lub etnicznej – nie mieszaj jednych i drugich, wybierz określony styl i trzymaj się go,

– kilimy lub makramy do powieszenia na ścianie – obowiązuje ta sama zasada przy wyborze motywu,

– figurki ozdobne z gliny, drewna, wyplatane z wikliny lub trawy,

– ozdobne bukiety z suchych traw i kwiatów,

– zielone rośliny doniczkowe – ich ilość będzie zależała od wielkości sypialni, ale warto znaleźć na nie miejsce. Same doniczki także powinny być gliniane, mogą być ręcznie malowane,

– obrazy lub grafiki na ścianach – warto postawić na motywy natury.

Sercem sypialni jest oczywiście łóżko i tu warto się na chwilę zatrzymać. Pościel powinna być uszyta z naturalnej tkaniny. Prym zwykle wiedzie bawełna lub len, ale satyna i jedwab także znajda miejsce w sypialni boho.

Jeśli zaś chodzi o dekoracyjne narzuty, to wybór jest ogromny, po raz kolejny jednak zwróć uwagę, z czego zostały uszyte lub utkane. W sypialni boho pięknie wyglądają dzianinowe narzuty z frędzlami.

Gdzie szukać pomysłów na sypialnię w stylu boho?

Inspiracje na sypialnie BOHO są właściwie wszędzie. Znajdziesz je w lesie, na łące lub… w internecie.

Przede wszystkim jednak wsłuchaj się we własne potrzeby. W końcu urządzasz swoją sypialnię i to ty musisz się w niej czuć najlepiej. Wybierz tkaniny, dodatki i motywy, które są ci bliskie. Postaraj się jednak, by całość wyglądała spójnie i przyjemnie dla oka. Eklektyzm nie powinien być mylony z przypadkową zbieraniną różnych pomysłów.

Boho co prawda lubi artystyczny nieład, ale powinno być utrzymane w delikatnych ryzach, by stworzyć w sypialni przestrzeń pełną harmonii, w której się przyjemnie odpoczywa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%