Kraje sąsiadujące z Polską mają do zaoferowania naprawdę sporo. Środek Europy to bez wątpienia miejsce o bogatej historii, pełne fascynujących zabytków, które znajdziemy zarówno u nas, jak i tuż za granicą. Do wielu interesujących punktów bez przeszkód dojedziemy koleją – przykładowo pociąg do Berlina, stolicy Niemiec, odjeżdża z Warszawy, Poznania, Przemyśla, Krakowa, Katowic i Gdańska. To jednak nie wszystko: kolejnym krajem, do którego stosunkowo łatwo dotrzeć pociągiem z Polski, są Czechy. Skład PKP Intercity jadący do Pragi odjeżdża z Przemyśla, a następnie mija Rzeszów, Kraków i Katowice. Podróżni z Warszawy i Krakowa mogą ponadto postawić na specjalny kurs nocny, dzięki któremu można np. przespać się w trasie przed weekendową wycieczką, by najlepiej wykorzystać wolny czas.
Na terenie Czech warto zainteresować się miejscowościami takimi jak Bogumin czy Ostrawa, które leżą na trasie pociągu międzynarodowego PKP Intercity do Wiednia. Na interesujące widoki można liczyć również na terenie Słowacji – do Bratysławy dotrzemy m.in. z Terespola, Warszawy, Przemyśla, Rzeszowa, Krakowa czy Katowic. Jeśli z kolei bardziej interesują Cię wschodnie i północno-wschodnie kierunki, idealnym wyborem będzie pociąg Krakowem do Wilna. Pokonanie tej trasy zajmuje ponad 12 godzin – po drodze skład zatrzymuje się m.in. w Warszawie, Białymstoku czy Suwałkach. Zaznaczamy jednak, że dojazd do Ukrainy, Białorusi i do obwodu kaliningradzkiego jest aktualnie utrudniony.
Jazda pociągiem pozwoli odkryć znacznie więcej niż kraje leżące obok Polski. Wspomnieliśmy już o pociągu do Wiednia, który przejeżdża przez całe Czechy – urokliwa stolica Austrii jest w zasięgu bezpośredniej podróży koleją z Gdyni, Warszawy, Wrocławia i Krakowa. Dojechać możemy jednak jeszcze dalej, m.in. do leżącego u podnóża Alp Styryjskich miasta Graz. Pociąg jadący do tej miejscowości wyrusza z Przemyśla i przejeżdża m.in. przez Kraków, dzięki czemu turyści z południa Polski mogą z łatwością dotrzeć do austriackich gór.
Oprócz Czech, Słowacji i Austrii pociągiem dojedziesz również na Węgry – w tym kraju interesującym celem może być Budapeszt, do którego dostępne są kursy z Warszawy, Przemyśla, Rzeszowa, Krakowa i Katowic. Co istotne, podane przykłady skupiają się na połączeniach bezpośrednich – każde z wymienionych miast jest dostępne również za pośrednictwem kursów z przesiadkami, wraz z licznymi innymi atrakcyjnymi miejscowościami w poszczególnych krajach.
Najważniejszą kwestią, o jakiej należy pamiętać przy wsiadaniu w pociąg do Berlina, Pragi, Wiednia czy Wilna, są odpowiednie dokumenty. Z uwagi na fakt, że wszystkie z podanych miast znajdują się na terenie Unii Europejskiej, dla obywateli Polski potrzebny będzie jedynie dowód osobisty. Jeśli jednak wybierasz się poza UE, niezbędny jest paszport. Należy także przygotować się na dość długi pobyt w pociągu – większość połączeń międzynarodowych to co najmniej kilka godzin podróży.
Ceny biletów na pociągi międzynarodowe są najczęściej podawane w euro, a ich ceny w złotówkach są wyliczane zgodnie z kursem obowiązującym w danym dniu. Bilet na zagraniczne połączenie można kupić już 60 dni przed podróżą (a nie 30, jak ma to miejsce w przypadku pociągów krajowych). W pociągach międzynarodowych obowiązuje pełna rezerwacja miejsc. Podobnie jak w przypadku biletów krajowych, mamy możliwość zwrotu biletu w razie zmiany planów – można to zrobić najpóźniej pół godziny przed odjazdem. Jest też możliwa wymiana biletu, ale tutaj wymagany jest już cały dzień zapasu. Warto więc dobrze zaplanować trasę, aby uniknąć niespodziewanych sytuacji – zrobisz to m.in. z portalami takimi jak EuroPodróże.