Zamknij

Jak ściągnąć dług od dłużnika? 3 najskuteczniejsze sposoby

art. sponsorowany + 15:20, 29.01.2024 Aktualizacja: 15:20, 29.01.2024

Nierzetelni klienci i kontrahenci to problem dla wielu polskich przedsiębiorców. Niespłacane przez nich długi mogą zagrozić płynności finansowej i stać się czynnikiem hamującym rozwój biznesu. Zastanawiasz się, jak ściągnąć dług od dłużnika? Sprawdź 3 sposoby, które mogą Ci w tym pomóc.

Sposób 1: zapobiegaj powstaniu niespłaconych długów

Zapewne znasz powiedzenie mówiące, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tę zasadę warto zastosować również w kontekście długów. Jest wiele działań, które możesz wykonać w momencie, gdy zobowiązanie klienta czy kontrahenta nie jest jeszcze problemem

Zweryfikuj kontrahenta przed zawarciem z nim umowy

Zanim zdecydujesz się np. na wyświadczenie usług albo dostarczenie produktów danemu podmiotowi, sprawdź jego wiarygodność. W tym celu możesz m.in.:

  • zajrzeć do darmowych rejestrów – począwszy od CEIDG czy KRS, aż po tzw. Białą listę VAT;
  • zweryfikować daną osobę czy podmiot, zamawiając raport w BIG na jego temat. Ten z BIG InfoMonitor pozwoli Ci sprawdzić, czy o potencjalnym partnerze zostały umieszczone negatywne informacje gospodarcze (o nieuregulowanych zobowiązaniach), a także, opcjonalnie, zweryfikować dane o zaległych płatnościach wobec banków znajdujące się w bazie BIK czy poznać Wskaźnik Ryzyka MŚP, który ocenia wiarygodność płatniczą danego podmiotu;
  • nawiązać współpracę z wywiadownią gospodarczą – gdy w grę wchodzi współpraca B2B. Niekiedy dostęp do danych z wywiadowni gospodarczej można uzyskać w ramach współpracy z BIG-iem. Tak jest w BIG InfoMonitor. Oprócz danych z tego biura i z BIK można otrzymać cenne informacje z wywiadowni gospodarczej. 

Umieść na rozliczeniu pieczęć prewencyjną

Możesz podjąć partnerską współpracę w obszarze windykacji z doświadczoną firmą z tej branży. Jej działania nie wiążą się wyłącznie z odzyskiwaniem należnych kwot, gdy upłynie termin płatności. Już samo umieszczenie pieczęci prewencyjnej na fakturze – z informacją o tym, że windykacja będzie prowadzona przez ekspertów – może zmotywować klienta/kontrahenta do rzetelności.

Przypomnij o terminie płatności

Zbliża się termin płatności, ale dłużnik nie uregulował jeszcze należności? Przypomnij mu o tym obowiązku – np. wysyłając maila lub SMS. W takiej informacji warto wspomnieć, że brak zapłaty może skutkować umieszczeniem wpisu w rejestrze dłużników.

Sposób 2: przekaż negatywną informację gospodarczą do BIG

Termin płatności został przekroczony, a dłużnik nie reaguje na polubowne ponaglenia do uregulowania zaległej kwoty? Wpisz go do bazy BIG, czyli Biura Informacji Gospodarczej. Możesz to zrobić, gdy:

  • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika wynosi minimum 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł dla przedsiębiorstw;
  • od terminu płatności upłynęło co najmniej 30 dni;
  • na miesiąc przed zgłoszeniem do BIG poinformujesz o tym zamiarze dłużnika, wysyłając mu ustawowe wezwanie do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze wpisania do rejestru BIG. Wzór takiego dokumentu klienci biznesowi BIG InfoMonitor mają w systemie. 

Każdy przedsiębiorca ma możliwość przekazania negatywnej informacji gospodarczej. Dlaczego może Ci to pomóc? Z danych z BIG korzystają inni przedsiębiorcy i instytucje finansowe. W efekcie nierzetelny klient czy kontrahent wpisany do rejestru BIG może mieć problem z zaciągnięciem pożyczki, podjęciem współpracy z innym podmiotem czy choćby wzięciem jakiegoś sprzętu na raty w sklepie. Będzie więc dążyć do tego, aby negatywna informacja o nim jak najszybciej zniknęła z bazy danych. Stanie się to dopiero po uregulowaniu należności.

Sposób 3: powierz ściągnięcie długu specjalistom

Samodzielna walka z dłużnikami może być trudna i czasochłonna. W niektórych przypadkach szanse na odzyskanie należnych pieniędzy są relatywnie małe, a ilość energii wkładanej w ściągnięcie długu – ogromna. Dlatego coraz więcej firm decyduje się podjąć współpracę z ekspertami. Profesjonalne firmy windykacyjne wiedzą, jakie działania podjąć, aby zmotywować dłużników do uregulowania zobowiązań. Może się to odbyć zarówno na drodze polubownej, jak i sądowej. 

Nowoczesna windykacja prowadzona przez ekspertów przebiega zgodnie z prawem i bierze pod uwagę relacje między wierzycielem a dłużnikiem – w tym perspektywę ewentualnego kontynuowania współpracy. Dlatego cały proces odbywa się w atmosferze szacunku i tak, aby znaleźć bezpieczne rozwiązanie dla obu stron.

Eksperci mogą pilotować cały proces windykacji – także gdy wejdzie ona na drogę sądową, a następnie komorniczą. Kiedy dojdzie już do interwencji tego urzędnika, po wydaniu tytułu wykonawczego, odzyskanie należnych środków może przebiegać różnymi drogami. 

Pomocne może się okazać np. zajęcie wierzytelności dłużnika, w tym egzekucja przeciw tzw. trzeciodłużnikowi. Informacje o istnieniu „długu wobec dłużnika”, który może zostać wykorzystany do spłaty zasądzonej należności, może przekazać np. wywiadownia gospodarcza współpracująca z firmą windykacyjną.

Podsumowując, istnieje wiele sposobów na to, aby odzyskać długi od klientów czy kontrahentów. Warto sobie pomóc w tym procesie, korzystając z profesjonalnego wsparcia. To zwiększa szanse na sukces.

Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%