Zasadniczą różnicą między studiowaniem dziennym a zaocznym jest uczęszczanie na zajęcia w odmienne dni tygodnia. Na studiach stacjonarnych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, na studiach niestacjonarnych zaś studenci uczęszczają na zajęcia w trakcie weekendu - najczęściej w sobotę i niedzielę, choć zdarzają się także przypadki, w których zajęcia prowadzone są już od piątkowego popołudnia.
Druga kwestia to opłaty. Studia zaoczne to studia płatne, podczas gdy na dziennych studiach nie płaci się nic (poza wpisowym przy rekrutacji). Ile kosztują studia zaoczne? To zależy od wielu czynników: renomy uczelni, kierunku studiów, liczby wykładowców prowadzących zajęcia, formy zajęć (zjazdy czy spotkania online), częstotliwości odbywanych zajęć itp. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, ceny za semestr wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Na studiach zaocznych mamy do czynienia z zupełnie innym trybem nauczania niż na studiach dziennych. Wynika to z faktu, że czas na przekazywanie/zdobywanie wiedzy jest ograniczony do 2-3 dni w tygodniu, czasem nawet co dwa tygodnie. Studenci niestacjonarni uczą się podczas weekendowych zjazdów lub na zajęciach online.
Program studiów jest ułożony w taki sposób, aby studenci byli w stanie w tak krótkim czasie zapoznać się i opanować daną partię materiału. Wiedza jest podawana w skondensowanej formie, dlatego też studenci studiów niestacjonarnych muszą dużo bardziej mobilizować się do samodzielnej nauki niż studenci dzienni.
Grafik zajęć całkowicie różni się od grafiku studentów dziennych, ale efekt jest ten sam. Mowa tu zarówno o stanie wiedzy i umiejętności, jak i dokumencie, który to udowadnia. Mianowicie dyplom ukończenia szkoły wyższej w trybie zaocznym nie różni się niczym od dyplomu po studiach dziennych i ma taką samą wartość.
Na pytanie, czy warto studiować niestacjonarnie, nie trzeba długo szukać odpowiedzi. Studiom zaocznym mówimy głośne „tak”! Dlaczego?
Przede wszystkim zajmują mniej czasu. Ten argument nasuwa się jako pierwszy nie tylko nam, ale również samym absolwentom studiów zaocznych. Czerpiąc wiedzę z ich doświadczenia, wiemy, jak komfortowe jest uczęszczanie na zajęcia tylko w weekendy. Pozostałe 5 dni tygodnia można przeznaczyć na pracę, rozwijanie swoich pasji, a także spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.
Wiedza, którą otrzymują studenci zaoczni, podawana jest w sposób skompresowany. Wykłady i ćwiczenia skupiają się wokół najważniejszych zagadnień, które student rozszerza we własnym zakresie. „Okrojony czas” mobilizuje do lepszej koncentracji. Studenci zaoczni uczą się odpowiedzialności i samodyscypliny - poza zajęciami muszą sami uzupełnić swoje notatki, posiłkując się różnymi źródłami, bez kontaktu z wykładowcami i innymi studentami.
Kolejną zaletą (która dotyczy osób pracujących) jest aktywne angażowanie się w zajęcia, poprzez dzielenie się własnym doświadczeniem zawodowym. Uczestnictwo w zajęciach jest dużo bardziej efektywne, kiedy studenci mogą wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte w pracy. Omawia się wówczas konkretne przypadki, co skłania do grupowej burzy mózgów i wyciągnięcia wniosków.
Na studiach zaocznych możemy poszerzać horyzonty oraz zdobywać wiedzę i umiejętności, które w przyszłości z pewnością zaowocują. Zdobycie wymarzonej pracy, awans, a może zmiana branży? Po studiach niestacjonarnych będziesz bogatszy nie tylko o nowe doświadczenie, ale również dyplom, który otworzy niejedne drzwi.
Studia dzienne są dla tych, którzy mają dużo czasu, nie pracują (lub pracują w niepełnym wymiarze) i chcą, oraz mogą, poświęcić ten czas w pełni na naukę. Studia zaoczne natomiast są idealną opcją dla osób, które chcą lub muszą podzielić swój czas zarówno na kształcenie, jak i życie zawodowe, rodzinne oraz towarzyskie, do których zaliczamy m.in.:
Studia niestacjonarne są w gruncie rzeczy dla każdego, kto chce poszerzać swoje horyzonty lub być może poszukuje nowej pasji. Jeśli jesteś taką osobą - studia zaoczne są właśnie dla Ciebie!
To, gdzie będziesz studiować, zależy tak naprawdę tylko od Ciebie i Twoich możliwości!
Możesz wybrać studia zaoczne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie oraz wielu innych miastach, gdyż zasadniczo w każdym województwie znajdują się uczelnie wyższe. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę kwestię logistyczną: czy na zajęcia weekendowe będziemy dojeżdżać (w tym wypadku rekomendujemy wybór uczelni znajdującej się możliwie najbliżej miejsca zamieszkania), planujemy przeprowadzkę, a może chcemy studiować dokładnie tam, gdzie aktualnie mieszkamy.
Jeśli zaś chodzi o kwestię studiowania konkretnego kierunku w trybie zaocznym, to zależy już od oferty danej uczelni - niestety nie każdy uniwersytet czy akademia otwiera kierunki studiów zaocznych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że większość uczelni oferuje studentom naukę w trybie niestacjonarnym, dlatego zachęcamy do tego, aby szczegółowych informacji zaczerpnąć bezpośrednio u źródła.
Studia niestacjonarne to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na studiowanie stacjonarne. Wbrew krzywdzącej opinii, jakoby studia zaoczne były mniej wartościowe, przynoszą one taki sam efekt jak studia dzienne.
Studiowanie weekendowe jest świetną opcją zarówno dla osób pracujących, jak i tych, którzy już studiują, tyle że w trybie dziennym i chcieliby się edukować na innym polu. Poza maturą nie ma w zasadzie żadnych wymagań i limitów - każdy może studiować zaocznie.
Warto podkreślić, że ukończenie studiów zaocznych zwieńczone jest otrzymaniem dyplomu - dokładnie takiego samego, jak po ukończeniu studiów dziennych - który może się okazać przepustką do spełnienia marzeń. Nie czekaj i już teraz sprawdź oferty uczelni!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz