Zaćma to powszechna choroba oczu. Operacja zaćmy to jedyny skuteczny sposób leczenia. Tylko w naszym kraju przeprowadzanych jest rocznie ponad 300 tysięcy zabiegów usunięcia zaćmy. Sam zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny. Jest to jednak ingerencja chirurgiczna i jako taka, może nieść ze sobą pewne ryzyko. Jakie są możliwe powikłania po zabiegu? Czego unikać po operacji?
W trakcie operacji zaćmy zmętniała soczewka jest usuwana, a jej miejsce zajmuje sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Na rogówce i na przedniej części torebki soczewki wykonywane jest niewielkie nacięcie. Przy pomocy ultradźwięków rozbijana jest zmętniała soczewka a rozdrobnione jej fragmenty odsysane są przez drugi otwór. Miejsce zużytej soczewki zajmuje nowa syntetyczna soczewka. Efekty odczuwalne są niemal natychmiast po zabiegu.
Niewiele osób doświadcza jakichkolwiek komplikacji, zdarza się jednak, że może pojawić się pewien dyskomfort. Powinien on jednak ustąpić w ciągu kilku tygodni. W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia komplikacji konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich. Osoby, które są najbardziej narażone na wystąpienie powikłań to pacjenci, u których zabieg wykonywany był w zaawansowanym stadium choroby. Zaburzenia ostrości widzenia, wysięk z wykonanego podczas operacji nacięcia lub siniec w okolicy oka to jedne z niepokojących objawów, których mogą one doświadczyć po zabiegu. Poświata czy mglisty pierścień widoczny wokół oświetlonych przedmiotów mogą występować u osób zmagających się również z innymi chorobami oczu, takimi jak jaskra czy retinopatia cukrzycowa.
W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia powikłań konieczna jest rekonwalescencja i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Operowane oko goi się przez około 4-6 tygodni. Chociaż efekty zauważalne są bardzo szybko, nie należy bagatelizować zaleceń pooperacyjnych, które mają za zadanie uchronić nas przed nieprzyjemnymi powikłaniami. Pacjent powinien prowadzić oszczędny tryb życia, zrezygnować z aktywności, unikać schylania się czy wykonywania gwałtownych ruchów głową. Po zabiegu oko jest bardziej narażone na występowanie infekcji. Konieczne jest zapuszczanie specjalistycznych kropli. Przyspieszają one proces gojenia i zapobiegają ewentualnym infekcjom.