Kiedy wybieramy się na wakacje, informacje o autostradach w Europie mogą okazać się bardzo potrzebne. Wyjeżdżając do obcego kraju, warto znać przepisy oraz opłaty, które związane są z poruszaniem po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkich potrzebnych informacji.
Warto wiedzieć, że w krajach, gdzie niepobierane są opłaty autostradowe, można spotkać odcinki bądź obwodnice, gdzie płatności są pobierane. Takie trasy pozwalają także na skrócenie lub ominięcie zakorkowanej drogi publicznej. Opłaty mogą być pobierane także przez konkretne pojazdy, na przykład te, których masa przekracza 3,5 tony. Na przykład w Polsce można zaobserwować, że obowiązuje odcinkowy system płatności za korzystanie z dróg. Takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością uiszczenia płatności na bramkach, co znacząco wpływa na spowolnienie ruchu przez korek.
Europa ma najdłuższy system autostrad na świecie, łączna długość autostrad jest naprawdę spora. Obejmuje ona duży procent wszystkich dróg na tym kontynencie. Część krajów europejskich udostępnia swoje autostrady prywatnie, a część z nich pobiera opłaty za przejazd niektórymi odcinkami. Całkowicie darmowe autostrady znajdują się w Estonii, Finlandii, Liechtensteinie, Niemczech oraz na Litwie.
Odcinkowy system poboru opłat funkcjonuje w takich krajach jak: Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Francja, Grecja, Holandia, Macedonia czy Wielka Brytania.
Winieta jest to dowód wniesienia opłaty drogowej, która obowiązuje w ośmiu krajach. Żeby swobodnie podróżować, należy ją uiścić, dawniej winieta miała wyłącznie formę nalepki zakładanej na szybę auta. Takie rozwiązanie nadal funkcjonuje w Szwajcarii, jednak winietę można również zakupić w formie elektronicznej oraz przez Internet. Przed wyjazdem samochodem na rozbudowane autostrady poza granicami Polski, winietę można zakupić na stronie Polskiego Związku Motorowego. Niektóre kraje mają również specjalnie do tego przeznaczone strony internetowe, na których można nabyć taką e-winietę. Z kolei winietę w tradycyjnej formie można nabyć na przejściach graficznych, czyli stacjach benzynowych. Winiety te należy nakleić na szybę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://autostrady.com.pl/winiety/.
Winiety różnią się między sobą okresem ważności, który jest ustalany przez każdy kraj indywidualnie. Wyróżnia się winiety weekendowe, tygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne oraz roczne. Ważne jest, by okres winiety dopasować do długości podróży. Jeżeli wyjeżdżamy samochodem za granicę, należy dokładnie sprawdzić, czy na trasie obowiązują winiety. Jeżeli nasz wyjazd ma trwać kilka dni, to w zupełności wystarczy zakup winiety na tydzień. Warto przed wyjazdem sprawdzić, czy na naszej trasie obowiązują winiety. W Chorwacji, która jest często odwiedzana przez Polaków, nie ma winiet. Jednak, by dostać się do Chorwacji, potrzeba przejechać przez terytorium Czech, Słowacji, Austrii oraz Słowenii.
Mapa autostrad w Europie jest naprawdę spora. W każdym z państw obowiązują też inne prędkości. Najbardziej znanym państwem pod względem braku limitów są Niemcy. Płatne autostrady w innych krajach posiadają bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące prędkości. Trasy europejskie na Cyprze oraz Norwegii pozwalają na osiągnięcie prędkości 100 km/h. Autostrady w Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii mają nakaz jazdy 120 km/h. Warto poznać informacje o autostradach w Europie, to jaki elektroniczny system poboru opłat obowiązuje w danym kraju, czy jest możliwość dostępu do stacji benzynowych.