Większości osób magnesy kojarzą się z ozdobami na lodówkę lub elementami układów elektronicznych w głośnikach, czy twardych dyskach. Pasjonaci historii wiedzą jednak, że magnes neodymowy na mocnym sznurze to bardzo użyteczne narzędzie, za pomocą którego można wyciągać z wody różne, dawno zapomniane relikty przeszłości. Co powinna wiedzieć każda osoba, która chciałaby poszukać swoich sił w poszukiwaniach magnetycznych na własną rękę?
Poszukiwania magnetyczne nie są wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać osobom niezorientowanym w tej dziedzinie, w dalszym ciągu będą jednak wymagały właściwego przygotowania. Na samym początku powinniśmy oczywiście dokonać wyboru w kwestii samego magnesu. Najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń to magnesy neodymowe i ferrytowe. Który z nich będzie lepszy?
Najlepszym wyborem będzie tutaj magnes neodymowy do poszukiwań. Wynika to z prostej przyczyny – magnesy wykonane z neodymu są w stanie udźwignąć ciężar, który może wielokrotnie przekraczać ich własny. Jak nietrudno się domyślić, dokładnie taka właściwość jest bardzo często potrzebna, kiedy szukamy metalowych przedmiotów w różnych zbiornikach wodnych.
Oczywiście nic nie jest pozbawione wad i wyjątkiem nie są tutaj neodymowe magnesy do łowienia. Niestety, bardziej niż ich ferrytowe odpowiedniki, są one podatne na działanie korozji. Z tego powodu magnesy neodymowe zabezpiecza się specjalną powłoką, która ma za zadanie nie dopuścić do pojawienia się rdzy na ich powierzchni, gdyż oznaczałoby to utratę ich właściwości.
Jeśli interesują nas magnesy do poszukiwań wysokiej jakości, które nie stracą swojej mocy po kilku użyciach, możemy się w nie zaopatrzyć w sklepie Magnepol, którego ofertę można znaleźć pod tym linkiem: https://www.magnesy.sklep.pl/. To marka obecna w branży już od trzydziestu lat i jej jakość jest w stanie potwierdzić wielu zadowolonych klientów.
Dobry magnes z uchwytem to podstawa przy podwodnych poszukiwaniach, ale nie jest on jedynym przedmiotem, jaki będziemy musieli zabrać ze sobą, by nasz połów okazał się skuteczny. Kolejnym z nich jest mocny sznur. Musi być on nie tylko odpowiednio wytrzymały i solidny, ale również skutecznie zawiązany – bez tego ryzykujemy nie tylko nieudanymi poszukiwaniami, ale również zgubieniem magnesu na dnie przeszukiwanego zbiornika.
Na wyprawę nad jezioro, rzekę, czy zalew dobrze będzie również zabrać ze sobą niewielki, ale ostry nóż. Będzie on wręcz niezastąpiony w sytuacji, kiedy któreś z naszych znalezisk wkręci się w wodorosty, lub zahaczy o zanieczyszczenia z dna zbiornika.
Jeśli nie chcemy wrócić do domu całkowicie przemoczeni, warto będzie również zaopatrzyć się we właściwą odzież. Kluczowe są tutaj kalosze – poszukiwacz antyków bardzo często musi sam wejść do przeszukiwanej wody, żeby łatwiej wydobyć wyławiane skarby. Przyda nam się również przeciwdeszczowa kurtka i nieprzemakalne spodnie, które ułatwią nam łowienie w przypadku załamania pogody.