Zamknij
ZOBACZ:

Intrastat - wszystko co warto wiedzieć

[email protected] + 10:46, 11.03.2023 Aktualizacja: 10:47, 11.03.2023
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Intrastat to system statyczny przeznaczony do zbierania, a także przetwarzania danych o handlu towarami między państwami należącymi do UE. W przypadku, gdy prowadzona jest wymiana towarowa z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, wymagane jest składanie zgłoszeń Intrastat, po przekroczeniu określonych progów statystycznych.

Czym jest intrastat?

W ramach systemu Intrastat wszelkie firmy prowadzące handel towary z innymi krajami Unii Europejskiej muszą składać regularne deklaracje statystyczne, w których informują organy o ilości oraz wartości wszelkich towarów importowanych, jak i eksportowanych do innych krajów członkowskich UE. Deklaracje tego typu zawierają szczegółowe informacje, które dotyczą przewożonych towarów tj. kody towarów czy ilość towarów.

Nie można też zapomnieć o informacjach dotyczących krajów pochodzenia i przeznaczenia, a ponadto o firmach uczestniczących w transakcjach handlowych. Wszelkie dane zgromadzone przez system Intrastat są wykorzystywane do analizowania aktualnych trendów handlowych oraz do weryfikowania polityki handlowej Unii Europejskiej. Co więcej, stosowane są też do prowadzenia badań rynkowych czy analitycznych. System Intrastat jest stale udoskonalany. Takie działanie przyczynia się do poprawy efektywności handlu pomiędzy państwami UE, po zniesieniu obowiązku celnego. Przed wprowadzeniem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), informacje o transakcjach między krajami dostarczał dokument SAD (Single Administrative Document).

Kiedy i kogo obowiązuje?

Wymóg składania deklaracji Intrastat dotyczy firm prowadzących handel towarowy z innymi krajami należącymi do UE. Mowa tutaj o firmach dokonujących importu bądź eksportu towarów z innymi państwami Unii Europejskiej, o wartości, która przekracza ustalony próg. Co istotne, próg wartościowy, powyżej którego obowiązuje składanie deklaracji do takiego systemu, ustalany jest indywidualnie dla każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej i zmienia się co roku.

W jaki sposób złożyć deklarację Intrastat?

Żeby złożyć deklarację Intrastat, firma musi na samym początku zarejestrować się w systemie Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), a kolejno uzyskać właściwe uprawnienia. Deklaracja powinna być złożona w formie elektronicznej, przy zastosowaniu odpowiedniego systemu, udostępnionego przez organy celno-skarbowe konkretnego kraju. W Polsce należy zacząć od wczytania pliku utworzonego poza PUESC, podpisać oraz przesłać do Systemu AIS/INTRASTAT, następnie wypełnić Zgłoszenie INTRASTAT i przesłać jako załącznik pocztą elektroniczną.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%