Zamknij

Google Cloud — czym jest i do czego służy?

[email protected] + 21:05, 21.02.2023 Aktualizacja: 21:06, 21.02.2023
Skomentuj

Elastyczność, efektywność kosztowa i sprawdzone technicznie rozwiązania – to cechy, których szukają twórcy aplikacji, właściciele sklepów internetowych oraz platform e-commerce. Google Cloud ma zawarte w swoim DNA wszystkie te atrybuty. Ale nie tylko.

Czym jest Google Cloud?

Google Cloud to platforma łącząca wiele funkcjonalnych usług chmurowych, działających w chmurze obliczeniowej zapewnianej przez Google. Jej charakterystyką jest działanie “on-demand”. W tym modelu zapłacimy wyłącznie za taką ilość danych, z jakiej korzystamy. 

Tę funkcjonalność cenią przede wszystkim właściciele serwisów oraz aplikacji generujących sezonowy ruch. 

Sezon rozumiany jest bardzo szeroko, bo może to być zarówno długi okres liczony w tygodniach lub miesiącach, ale również konkretny dzień, lub pora dnia. Przykładem niech będzie Black Friday, Cyber Monday, czy też dzień, w którym rusza sprzedaż biletów na koncert popularnej gwiazdy. Administratorzy serwisów robią, co mogą, żeby w momencie, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na daną usługę, serwery “wytrzymały” napór chętnych. Potrzebne są wówczas zwiększone moce obliczeniowe. Korzystanie z własnych, fizycznych serwerów zawsze pozostaje opcją, jednak jest bardzo kosztowne. Ich cena jest stała, bez względu na to, czy obsługują duży, czy mały ruch. Tymczasem chmura zawsze oznacza elastyczność i efektywność kosztową.

Jak funkcjonuje Google Cloud?

Za chmurą Google też stoją zasoby fizyczne, takie jak komputery, dyski twarde, czy zasoby wirtualne w postaci maszyn wirtualnych (VM). Rozmieszczone są one w centrach danych na całym świecie, który podzielony jest na 35 regionów, a ich liczba cały czas rośnie. Niedawno ogłoszono, że w niedługim czasie możemy spodziewać się nawet 44 regionów. Każdy z nich jest zbiorem odizolowanych od siebie stref. Taka dystrybucja zasobów nie jest przypadkowa. Pozwala na redundancję w przypadku awarii, jak również zapewnia mniejsze opóźnienia w przesyłaniu danych, gdyż centra znajdują się bliżej klientów. 

Usługi w Google Cloud

Kolejną różnicą pomiędzy chmurą Google, a własnym centrum serwerowym jest nazewnictwo. To, co zwykło się nazywać oprogramowaniem, czy sprzętem, w przypadku przetwarzania chmurowego nazywamy usługami. Dzięki nim otrzymujemy dostęp do podstawowych zasobów. Lista usług jest długa, obejmująca około 200 narzędzi i stale rosnąca. Klienci Google Cloud mogą dzięki nim budować własne rozwiązania, testować i wdrażać na rynek swoje innowacyjne produkty. W ramach usług dostępnych w chmurze Google są oczywiście produkty bazodanowe, ale również narzędzia AI, Internet of Things (IoT), Machine Learning. 

Rozległa infrastruktura

Korzystanie z chmury Google Cloud rozwiązuje sporo problemów, ale przede wszystkim zdejmuje z użytkownika obowiązek zarządzania własnymi serwerami (on-premise). Infrastruktura, na którą składa się 106 lokalizacji połączona jest ze sobą światłowodami należącymi do Google. Do końca 2024 roku planowane jest uruchomienie 27 kolejnych stref, w których znajdą się Googe Data Centers. 

Bezpieczeństwo to podstawa

Użytkownicy decydujący się na skorzystanie z Google Cloud biorą pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa danych. Centra danych Google znane są z tego, że ich ochrona przypomina tę znaną z najbardziej chronionych instytucji państwowych. Dostęp do nich mają tylko nieliczne osoby, które posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Dane są szyfrowane, co sprawia, że nawet dla osoby mającej fizyczny kontakt z serwerem nie jest możliwe ich odtworzenie.

Jak wdrożyć Google Cloud?

Jeżeli chcesz zadbać o szybki i stabilny rozwój aplikacji, korzystają z rozwiązań chmurowych, to pierwszym krokiem powinien być kontakt z partnerem Google Cloud, czyli firmą, która jest w stanie przeprowadzić migrację, zapewnić wsparcie techniczne oraz obsługę w lokalnym języku. Partner, taki jak FOTC pomoże Ci również dobrać usługi oraz zbudować Proof of Concept. 

Skorzystanie z pomocy partnera niesie też korzyść finansową. Otrzymujesz voucher w wysokości 500 dolarów, który możesz wykorzystać na usługi dostępne w Google Cloud. Od tego momentu możesz tworzyć i rozwijać aplikacje nie ponosząc kosztów utrzymania własnego centrum danych. 

Oprócz powyższych korzyści, za współpracą z partnerem przemawia wiedza działu technicznego, która potwierdzana jest przez Google certyfikatami, takimi jak Cloud Engineer, Cloud Architect, Collaboration Engineer, Cloud Network Engineer czy Cloud Security Engineer. 

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%