Zamknij

Zastępcza kara pozbawienia wolności - co to jest i jak jej uniknąć?

20:07, 08.02.2023 . Aktualizacja: 20:07, 08.02.2023
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Polski kodeks karny przewiduje zastępczą karę pozbawienia wolności. Tego rodzaju środek stosowany jest w odniesieniu do osób, które nie chcą lub nie mogą zrealizować kar ograniczenia wolności lub grzywny. Celowe i usilne unikanie realizacji postanowień wyroku sądowego może skutkować tym, że wymierzona zostanie kara pozbawienia wolności i skierowania osoby do zakładu karnego. W wielu przypadkach można jednak uniknąć samego wyroku skazującego. Dokładny sposób działania, które należy podjąć, aby sąd odstąpić od zastępczej kary pozbawienia wolności jest zależny od dokładnej sytuacji i etapu, na którym znajduje się postępowanie.

Czym jest i kiedy grozi zastępcza kara pozbawienia wolności?

Najczęściej tego rodzaju kara odnosi się do sytuacji, w której osoba zostaje skazana na karę grzywny lub prac społecznych i nie stosuje się do postanowień. Nie stawienie się na wykonanie prac społecznych w związku z wyrokiem, a także brak uregulowania kary grzywny może prowadzić do sytuacji zmiany tej na karę pozbawienia wolności. Zastępcza kara pozbawienia wolności może być również wykorzystana w przypadku osób skazanych na ograniczenie wolności. W takim przypadku, gdy osoba skazana nie przestrzega warunków ograniczenia wolności, to również może zostać objęta karą pozbawienia wolności.

W jaki sposób uniknąć kary pozbawienia wolności

Zastępcza kara pozbawienia wolności może być bardzo dotkliwa i z tego powodu warto skorzystać z możliwości jej uniknięcia. W wielu przypadkach jest to możliwe. Przede wszystkim należy pamiętać, że decyzja o zastępczej karze pozbawienia wolności jest wydawana w formie postanowienia. To natomiast oskarżony może zaskarżyć poprzez złożenie zażalenia w przeciągu siedmiu dni od otrzymania postanowienia. Wystarczy w tym celu sporządzić odpowiedni dokument, który zostanie przesłany do sądu. Dodatkowo osoby skazane mogą wnieść zażalenie o wstrzymaniu wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności nawet po upływie okresu 7 dni. Samo zażalenie może zostać złożone bez względu na powód sądu do zdecydowania się na zastosowanie kary zastępczej.

W przypadku tego rodzaju problemów warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Kancelaria Radcy Prawnego Marka Martyny udziela rzetelnej pomocy. W sytuacji, gdy grozi sprawa karna lub sąd wydał postanowienie o zastępczej karze pozbawienia wolności, warto jak najszybciej udać się do specjalisty, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i pomoc w tej materii. Doświadczony prawnik w każdej sytuacji pomoże w znalezieniu rozwiązania i będzie stanowił wsparcie przy wychodzeniu z konkretnych problemów. 

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%