Wszystko wskazuje na to, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, dzieci i młodzież z nastaniem lata tłumnie ruszą na kolonie i obozy. Dobra znajomość języków obcych traktowana jest dziś priorytetowo, więc rodzice zastanawiają się często nad połączeniem wakacyjnego wypoczynku z nauką i wysłaniem pociechy na obóz językowy za granicą.
O to, czy warto wysłać dziecko na językowe wakacje i czym kierować się wybierając ofertę, pytamy Magdalenę Rowecką ze szkoły języków obcych Sokrates w Warszawie, współpracującej z placówkami edukacyjnymi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, w Niemczech, na Malcie i w USA.
Zdaniem ekspertów, kursy wyjazdowe należą do najbardziej efektywnych form nauki języka obcego, a kilkutygodniowy pobyt za granicą może przynieść lepsze efekty niż roczny standardowy kurs w kraju. Jest to niewątpliwie spory wydatek oraz doświadczenie wymagające od dziecka sporej dozy samodzielności. Z drugiej jednak strony, rzucając pociechę na głęboką wodę możemy spodziewać się szybkich postępów, gdyż język przyswajany jest nie tylko w czasie lekcji, ale również w wolnym czasie po zajęciach.
Wyjazdowy kurs językowy to także bliski kontakt z kulturą i zwyczajami danego obszaru językowego oraz możliwość nawiązania znajomości z rówieśnikami z całego świata. Międzynarodowe kontakty nawiązane w czasie pobytu na kursie zagranicznym są zwykle podtrzymywane długo po jego zakończeniu i stwarzają dodatkowe okazje do wykorzystywania zdobytych umiejętności. Aby jednak inwestycja w kurs językowy za granicą przyniosła spodziewane efekty, należy starannie wybrać szkołę i zwrócić uwagę na jej doświadczenie, lokalizację, rodzaj oraz jakość zajęć i aktywności pozalekcyjnych wliczonych w cenę, posiadane akredytacje, kwalifikacje kadry oraz opinie innych klientów.
Porównując oferty przede wszystkim należy zwrócić uwagę na referencje szkoły – jak długo istnieje, czy posiada akredytację British Council lub inne uznane znaki jakości? Kolejny czynnik to wliczone w cenę elementy dodatkowe – czy szkoła poza lekcjami języka oferuje ciekawy program zajęć popołudniowych i weekendowe wycieczki? Czy w cenie zawarte są podręczniki i pełne wyżywienie, czy też istnieją tu jakieś ograniczenia? Czy szkoła posiada dobre zaplecze dydaktyczne oraz wykwalifikowaną kadrę? Jak liczne są grupy i czy uczestnicy dzieleni są na grupy w zależności od wieku i poziomu znajomości języka? Jaki jest standard zakwaterowania? I wreszcie, czy lokalizacja szkoły jest atrakcyjna, czy też kampus znajduje się na peryferiach, z dala od wszelkich atrakcji turystycznych?
Ważnym kryterium wyboru kursu czy obozu dla dziecka jest międzynarodowy charakter grup i niewielki odsetek słuchaczy z Polski. Warto szukać więc ofert, które umożliwią maksymalne zanurzenie w język i kulturę kraju. Najlepsze efekty osiągniemy wówczas, gdy młody człowiek na obozie językowym nie będzie mówił w języku ojczystym. Wyjazd z grupą rodaków nieuchronnie oznacza bowiem, że dzieci będą komunikować się głównie po polsku i spędzać czas w towarzystwie innych Polaków, a tym samym językowy ‘zwrot z inwestycji’ będzie znacznie mniejszy.
Kolejnym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę wybierając wakacyjny obóz językowy dla dziecka, jest także bezpieczeństwo. W przypadku młodszej młodzieży szczególnie polecaną opcją są obozy z zakwaterowaniem w kampusie szkoły, gdzie uczestnicy przebywają pod całodobową opieką doświadczonego personelu i nie muszą codziennie samodzielnie pokonywać drogi z domu rodziny goszczącej do szkoły i z powrotem.
Zagraniczne szkoły oferują zwykle szeroką gamę kursów wakacyjnych do wyboru - znajdziemy więc propozycje o charakterze typowo rekreacyjnym, intensywne kursy połączone z nauką przedmiotów akademickich i przygotowaniem do egzaminów oraz obozy sportowo-językowe, z tenisem, jazdą konną, sportami wodnymi itp. Analizując oferty warto zadać sobie pytanie o to, czego oczekujemy, a następnie wybrać obóz odpowiadający wiekowi, zainteresowaniom oraz poziomowi samodzielności i znajomości języka naszego dziecka. Dla uczniów z bardzo dobrą znajomością języka warto poszukać szkoły, która oferuje możliwość rozwijania nowych umiejętności oraz wiedzy z innych dziedzin poprzez język i określa oraz weryfikuje minimalny wyjściowy poziom języka dla danego kursu.
Biorąc pod uwagę niemały wydatek związany z wysłaniem dziecka na zagraniczny obóz językowy warto skorzystać z pomocy doświadczonego agenta edukacyjnego, posiadającego szeroką wiedzę na temat ofert szkół zagranicznych. Mamy wówczas pewność, że wybierzemy sprawdzoną szkołę, w której nie będzie przykrych niespodzianek. Dobre agencje wysyłają swoich przedstawicieli do szkół, z którymi współpracują, dzięki czemu rzeczywiście znają je i mogą zaproponować obóz językowy w optymalnym budżecie, który spełni oczekiwania rodziców, a dla uczestników będzie niezapomnianym przeżyciem i zaowocuje nowymi umiejętnościami językowymi. Usługi w zakresie doradztwa w wyborze oferty oraz załatwianie formalności związanych z rezerwacją kursu, oferowane przez dobre agencje edukacyjne, są bezpłatne.
Rodziców zainteresowanych wakacyjnymi obozami językowymi za granicą zapraszamy do kontaktu z Towarzystwem Edukacyjnym Sokrates pod numerem telefonu 22 44 80 334 lub 22 436 57 50 lub mailowo, [email protected]
30 lat Ursynowa z metrem! Gierek nie chciał tej budowy
Polska została sprzedana przez Balcerowicza za długi Gierka - tak, ma swój wkład
Gardner16
06:24, 2025-05-16
Źle zaparkował, wyciągnął broń. Szokujący incydent
deportacja.
Twój nick
06:20, 2025-05-16
Park POW: Plac zabaw z Misiem otwarty, fontanna działa!
Na rurze od misia jest wymieniony producent (napis jest wielki), zgadnijcie z jakiego kraju przyjechał miś ?
adek
02:55, 2025-05-16
Łopata kontra psie dołki. Nietypowa akcja ursynowianina
To kolejny przykład na to jakim sadyzmem jest trzymanie psów w blokach. A później takie psychiczne bydle, zmaltretowane zamknięciem w małym mieszkaniu, jeszcze potrafi zaatakować i pogryźć dziecko.
dr2
23:17, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz