W sobotę informowaliśmy o bulwersującym zdarzeniu, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na ursynowskim odcinku pierwszej linii metra. Grupa mężczyzn w białych kombinezonach zatrzymała pociąg i w kilkadziesiąt sekund pokryła go farbą. Dziś znamy więcej szczegółów, a Metro Warszawskie podlicza straty.
::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}
Przedstawiciele podziemnej kolejki potwierdzają, że akcja była zaplanowana i precyzyjna. Sprawcy doskonale wiedzieli, jak unieruchomić skład, by zyskać czas na swoje "dzieło".
Siedmiu zamaskowanych mężczyzn pomalowało dwa wagony pociągu jadącego w kierunku Kabat. Mężczyźni najpierw zerwali zabezpieczenie drzwi, czym uniemożliwili odjazd pociągu, następnie pomalowali skład, po czym uciekli.
- przekazał Maciej Czerski z biura prasowego Metra Warszawskiego.
Obecnie trwa szacowanie szkód. Pociąg został wycofany z ruchu, co dla pasażerów oznaczało konieczność przesiadki, a dla spółki – kosztowną procedurę czyszczenia i wymiany folii ochronnych.
Aktualnie szacujemy straty, chodzi o mycie pociągu oraz wycofanie go z rozkładu.
- dodał Maciej Czerski.
Po publikacji pierwszych nagrań w mediach społecznościowych wylała się fala komentarzy sugerujących, że za aktem wandalizmu stoją obcokrajowcy. Te doniesienia są jednak nieprawdziwe.
Analiza dźwięku z nagrań wykonanych przez pasażerów uwięzionych w wagonach nie pozostawia złudzeń. Komendy wydawane przez liderów grupy, takie jak "Dawaj, dawaj!", "Jazda!" czy odliczanie czasu "Minuta!", padały w czystym języku polskim. Sposób działania i komunikacji wskazuje na lokalne grupy grafficiarzy, a nie przyjezdnych, jak sugerują niektóre wpisy w internecie.
Do naszej redakcji zgłosiła się czytelniczka, która podróżowała zaatakowanym składem. Kobieta po opuszczeniu pociągu zatrzymała się na schodach prowadzących na peron i obserwowała rozwój wypadków. Z jej relacji wynika, że na stacji – oprócz sprawców i pasażerów – pojawiła się jeszcze jedna grupa osób.
Byłam tam, jechałam tym metrem. Stałam potem na schodach i widziałam całą akcję. Zauważyłam, że 3 minuty po ucieczce wandali, na stację weszła grupka chłopaków z przeciwnego wejścia. Zaczęli zbierać resztki puszek i fotografowali pociąg.
- relacjonuje świadek zdarzenia.
Nie wiadomo, czy była to ta sama grupa, która parę minut wcześniej zniszczyła skład.

Policja wciąż analizuje zabezpieczony monitoring. Funkcjonariusze z Komendy Stołecznej Policji zapowiedzieli, że ustalenie tożsamości sprawców jest kwestią czasu. Za zniszczenie mienia grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
W sieci pojawiło się kolejne nagranie aktu wandalizmu, tym razem jest to ujęcie ze schodów prowadzących na peron.
::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}
kolo12:26, 15.02.2026
Buraczane przygłupy.
Pyski sobie pomalujcie
Pozostałe komentarze
Sylwia13:04, 15.02.2026
Nie. Nie namierza sprawców.
Nie pierwszy raz.
Uciekli i sprawa zostanie umorzona.
Mieszkaniec13:57, 15.02.2026
Ja bym jednego z nich tylko złapał.
Później Policja powinna go odpowiednio przesłuchać i podał by dane kolesi.
Radek 17:26, 15.02.2026
marzyciel 🤣
agnik10:10, 16.02.2026
Zerwać kominiarkę i już ma mokro
Lukasz14:15, 15.02.2026
Ale bydło. Chociaż przy nich bydło...
Sprawiedliwy15:52, 15.02.2026
Zrozumcie chłopaków, mają małe przyrodzenia, więc dziewczyny im nie dają i muszą się w inny sposób dowartościować. 🙂
DoktorNo16:35, 15.02.2026
Bezradność służb wręcz poraża, złośliwy by napisał - polska policja w pigułce a bezpieczeństwo pasażerów poniżej 0.
Warszawiak8216:43, 15.02.2026
Nie rozumiem w czym problem. Całe centrum Warszawy jest pomazane. Innych polskich miast też. Jest pełne przyzwolenie na taką dewastację. Policja nie łapie, sądy jeśli już mają sprawie wymierzają symboliczne kary. Prezydent Trzaskowski przez 2 kadencje ani razu nie wspominał, że to jakiś problem. Komendant stołeczny policji nie zajmuje się takimi *%#)!& więc można mazać ile wlezie. W Warszawie mamy tysiące pomazanych domów, w kraju setki tysięcy. Koszt malowania elewacji to miliardy złotych.
Owszem17:03, 15.02.2026
Murale to rozumiem, ale nie jakieś bazgroły co się psu na budę zdadzą
spoko18:01, 15.02.2026
no i fajnie jak jak sie nie podoba dziadek to bierz leki i do spania bo cisnienie ci sie podwyzszy
Papa 19:03, 18.02.2026
Tatuś ci do wanny wchodził i jeszcze kolegów przyprowadzał a mamusia za pieniążki od nich do żabki po browar chodziła. Jesteś cwelem i zdechniesz jako cwel.
Gość 18:22, 15.02.2026
A życzę im aby do końca ich zycia tacy idioci mazali im po samochodach kazdego miesiaca! Serio
Gosc18:23, 15.02.2026
Weszli ci sami lub kolesie aby udokumentować wyzwanie
Gość18:59, 15.02.2026
Dobrym tonem jest pikselowanie/zakrywanie grafik, aby nie dawać "artystom" zasięgów.
Irfy19:27, 15.02.2026
Phi... Ale dlaczego wagon metra? Wiadomo, że nikt z pasażerów takiego składu metra nie pójdzie na starcie z kilkunastoma g ó w ni arzami smarującymi po pociągu, bo go obskoczą w kilku na przewadze. Więc mogą sobie bazgrolić do woli. Niech pomażą w ten sposób komisariat na Janowskiego, jak są z nich takie kozaki :P
Agnieszka już tu nie21:45, 15.02.2026
Rok temu na początku marca na haloursynow był artykuł o grafficiarzach, którzy wtargnęli na teren STP Kabaty co zbiegło się w czasie z wykolejeniem 2 wagonów metra. Wandale (8-10 mężczyzn) podłożyli blokady pod koła wagonu. Prawdopodobnie chcieli malować na nim graffiti. Nie wiem jak skończyło się śledztwo policji, metra i ratusza, czy winnych ujęto i ukarano. Jak widać zarząd metra i władze Warszawy nie uczą się na błędach. W metrze robi się coraz bardziej niebezpiecznie.
X00:32, 16.02.2026
Kompletnie nie rozumiem celu, to jednak wygląda na psychopatię
7425301:23, 16.02.2026
A czy wysiadanie z takiego pociągu to aby na pewno bezpieczne jest?
Warszawiak08:22, 16.02.2026
i jak czaskoski będzie teraz kręcił swoje spoty wyborcze w takim zasyfionym wagonie?
zoja09:10, 16.02.2026
a gdzie była ochrona metra ? to jakaś dzicz a nie ludzie
Slums10:48, 16.02.2026
Stoklosy to slums pełen narkomanów i degeneratów. Mieszkanie tu to koszmar.
Agnik12:37, 16.02.2026
Wandale to typowi przedstawiciele koalicji. Uśmiechajcie się brygada!
agnik17:27, 16.02.2026
rzaczej wyborcy alfonsa nołroki🤠
Komunistka agnik12:05, 17.02.2026
Tyle lat się tobą opiekował a teraz sie tak dowdzieczasz?
Co za *%#)!& z dokto14:07, 16.02.2026
Serio?
Korbol16:57, 16.02.2026
To zapewne byli jacyś kolesie snusa od ustawek. Takie tam odgórne przyzwolenie ...
Lobrok23:37, 17.02.2026
Ten jad to już Ci mózg wypalił czy od początku w czaszce wiatr hula ?🤣🤣
PogromcaIdiotyzmu21:43, 09.05.2026
W łeb się może najpierw *%#)!& Nic tu nie jest związane z polityką, a tacy idioci jak ty zawsze powiązują wszystko z tym, co jest dla nich korzystne.
meme22:44, 16.02.2026
Pokolenie "róbta co chceta"
Ano_mój_nick07:31, 17.02.2026
Gdyby nie zerwanie hamulca to skończyłoby się jak zwykle na niskiej szkodliwości...
Ja08:31, 17.02.2026
Czyli ochrona metra to fikcja , równie dobrze ktoś może rozpylić gaz bojowy i bezkarnie wyjść , i nikt nie zareaguje ? Oskarżenie o wandalizm to trochę za mało,zatrzymanie składu to próba spowodowania katastrofy w ruchu lądowym.
Korbol08:36, 18.02.2026
To co może to byli koledzy od Trzaska? Tak se nim tu często patusy buzie wycierajo 🙂
janik15:11, 18.02.2026
*%#)!& *%#)!& pewnie popierają Tuska.
Jaro11:53, 19.02.2026
Rozumiem, że szef służby ochrony metra podał się do dymisji po czymś takim ...
Bandera mi ssie07:01, 09.06.2026
To byli upadlincy nie zwalajcie na Polaków!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
PINB: Katastrofa budowlana na Hirszfelda
Nie takie uszkodzenia się naprawia, ale chyba nie powstała dotąd żadna porządna ekspertyza która by wyjaśniała przyczyny i wskazywała sposób naprawy. Z tych informacji które znalazłem w internecie to przynajmniej część budynku jest posadowiona na iłach, czyli gruntach ekspansynych to znaczy wrażliwych na zmiany zawilgocenia. Może mieć to związek budową sąsiadującej obwodnicy w głębokim wykopie który obnizył poziom wód gruntowych co spowodowało kurczenie się iłów w podłożu i osiadania budynku. Oczywiście to tylko hipoteza.
KAAN Technik
21:04, 2026-06-28
Las Kabacki bez ognia i papierosów. Winne upały
Najwyższy czas szkoda że tak późno. Tam zakaz powinien być cały czas
Obywatel
15:50, 2026-06-28
Burzliwa sesja na Ursynowie. Chcą odwołać burmistrza
Kempa powinien dawno odejść za wprowadzenie bałaganu na dzielnicy, rano nie da się jeździć bo wszyscy się zjeżdżają z całej Warszawy, likwidacja kina to też podejrzane, kto na tym zarobił, bałagan z bazarkiem, źle ustawione światła na przejściach dla pieszych ułatwiają przejazdy obcym a nie mieszkańcom itd, koniec tego bałaganu !!!!
Marta
14:52, 2026-06-28
Blok na Ursynowie zawali się? Mieszkańcy przerażeni
Spółdzielnia może wystąpić do Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad z roszczeniem. Konieczne jest powołanie biegłego, który stwierdzi na ile budowa tunelu przyczyniła się do katastrofy budowlanej.
Justyna
13:13, 2026-06-28