Zamknij

Ursynów: Znalezisko w pluszowych misiach. Celnicy w szoku

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 06:32, 05.06.2024
Skomentuj Izba Skarbowa w Warszawie Izba Skarbowa w Warszawie

Zamiast dekoracji domowych były pluszowe misie z... zakazaną zawartością! Celniczka z pocztowego oddziału celnego na ursynowskich Wyczółkach wykryła w paczce z Tajlandii aż 57 specyficznych kaktusów. Rośliny te należą do gatunków ginących, mogą służyć jako źródło meskaliny - jednego z najdłużej znanych ludzkości psychodelików.

Funkcjonariuszka służby celno-skarbowej z oddziału przy Łączyny 8 kontrolując przesyłki z Azji, natrafiła na dziwne pakunki. Po prześwietleniu ich w urządzeniu rentgenowskim, podejrzenia tylko nasiliły się. 

Przesyłki, zgodnie z deklaracją, miały zawierać dekoracje domowe o wartości 5 euro i trafić do odbiorcy w Polsce. Okazało się, że w każdej z kontrolowanych paczek znajdował się pluszowy miś, w którego wnętrzu ukryto sadzonki roślin.

- poinformowała Izba Skarbowa w Warszawie.

Po wyjęciu roślin ze środka pluszaków okazało się, że są to kaktusy. Celnicy musieli skorzystać z konsultacji koordynatora ds. CITES, czyli gatunków zagrożonych. Ustalono, że kaktusy należą do rodzaju jazgrza (Lophophora spp.) i stanowią okazy CITES.

Co to jest pejotl?

Kaktusy te występują głównie w północnej części Meksyku i południowych stanach USA, graniczących z Meksykiem. Są bardzo rzadkie i rosną wyjątkowo wolno, często, zanim zakwitną, mija nawet 30 lat. 

Jeden z gatunków jazgrzy - jazgrza Williamsa, zwana inaczej pejotlem - jest naturalnym źródłem meskaliny, substancji o właściwościach psychoaktywnych opisanych  m.in przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. 

Meskalina jest jednym z najdłużej znanych ludzkości psychodelików. Była i nadal jest używana podczas obrzędów religijnych przez Indian zamieszkujących Meksyk i południe USA. Meskalinowe wizje są inspiracją dla wielu artystów. Aldous Huxley szeroko opisał swoje przemyślenia co do meskaliny w książce "Drzwi percepcji".

Ze względu na wysokie dawki produkcja meskaliny jest mało opłacalna i w Polsce praktycznie nie występuje na czarnym rynku, a na Zachodzie jest jedną z mniej popularnych substancji psychoaktywnych.

Ponieważ przywóz lub wywóz okazów CITES jest zabroniony bez odpowiednich zezwoleń i świadectw, służba celno-skarbowa zabezpieczyła trzy pluszowe misie z 57 kaktusami jako dowód rzeczowy w sprawie karnej. Za próbę przemytu może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

- informuje Izba Skarbowa w Warszawie.

Ostatecznie kaktusy trafiły do Ogrodu Botanicznego UW w Warszawie.

CITES - Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także konwencją waszyngtońską, została sporządzona w Waszyngtonie 3 marca 1973 roku.

Celem konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi, a także zapewnienie międzynarodowej współpracy na rzecz ograniczania nielegalnego handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem i podnoszenie świadomości na temat presji człowieka na dziko żyjące gatunki roślin i zwierząt.

Rzeczpospolita Polska ratyfikowała przystąpienie do konwencji 12 grudnia 1989 r. Weszła w życie w Polsce 12 marca 1990 r.

Sprawdź, czego nie wolno przywozić z wakacji

Przepisy związane z CITES zakazują przywozu niektórych zwierząt i roślin. Aktualną listę i poradnik można sprawdzić tutaj: https://www.gov.pl/web/klimat/przed-wakacjami---to-warto-wiedziec

[FOTORELACJANOWA]5707[/FOTORELACJANOWA]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

TeodorTeodor

0 0

Szok, gigantyczny szok, wstrzasajacy, mrozacy krew w zylach, niewiarygodny, niespodziewany, niecodzienny, niepowszedni, nienormalny, niezywykly, rzadki - podrzucic jeszcze kilka synonimow? 13:41, 06.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

OMores!OMores!

1 0

Bardzo udany artykuł.... szkoleniowy. Zainteresowanie meskalina wzrośnie o kilka tysięcy procent. A można było napisać, że celniczka znalazła chronione kaktusy, które kwitną dopiero po 30 latach. 19:08, 06.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%