Zamknij

Zabójstwo na Ursynowie. Zagadka rozwiązana po 26 latach przez policyjne Archiwum X

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 16:28, 28.03.2024 Aktualizacja: 16:51, 28.03.2024
Skomentuj policja policja

Po 26 latach policjanci z Archiwum X rozwikłali zagadkę zabójstwa przy ul. Kłobuckiej na Ursynowie. 2 października 1998 roku w hurtowni budowlanej znaleziono ciało 28-latka leżące w kałuży krwi. Policja zatrzymała podejrzanego o ten mord 49-letniego dziś Michała Z.

Tak zwane Archiwum X - czyli Policyjny Wydział Przestępstw Niewykrytych - rozwikłał kolejną zagadkę, która nie dawała spokoju policjantom przez 26 lat! W połowie marca w centrum Warszawy zatrzymano 48-letniego Michała Z. Przedstawiono mu zarzut zabójstwa w 1998 roku.

Do zabójstwa doszło w nocy z 1 na 2 października 1998 roku na terenie hurtowni budowlanej w Warszawie przy ulicy Kłobuckiej. Rankiem 2 października 1998 roku ciało 28-letniego mężczyzny, leżące w kałuży krwi, zostało znalezione przez pracownika hurtowni. 

Sekcja wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci były doznane rozległe obrażenia głowy, które powstały w następstwie wielokrotnych, miejscami nakładających się na siebie urazów zadanych stosunkowo ciężkim, twardym narzędziem, którym mężczyzna został ugodzony ze znaczną siłą.

- informuje Komenda Główna Policji.

Ciało pracownika hurtowni leżało w kałuży krwi

Zabity 28-latek - Piotr W. - był pracownikiem hurtowni od kilku miesięcy. Pracował w niej jako magazynier - rozładowywał i załadowywał towar. Mieszkał na terenie hurtowni w jednym z baraków. Policja, mimo akcji zakrojonej na szeroką skalę, nie zdołała ustać sprawcy zabójstwa. Wszystko wskazywało na to, że zabójcy się upiecze...

Ale od czego jest policyjny Wydział Przestępstw Niewykrytych, czyli tzw Archiwum X? Jego eksperci po latach powrócili do sprawy zabójstwa na Kłobuckiej. Na nowo przeanalizowano materiał dowodowy, a do Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji ponownie trafiły zabezpieczone na miejscu zdarzenia ślady i dowody rzeczowe w celu przeprowadzenia badań kryminalistycznych na współczesnym sprzęcie.

Na podstawie wyników wykonanych ekspertyz powiązano pozostawione przez sprawcę ślady DNA z osobą 49-letniego Michała Z., ówczesnego mieszkańca powiatu wyszkowskiego. W toku dalszych czynności ustalono, iż wymieniony obecnie zamieszkuje na terenie Warszawy. W chwili popełnienia zabójstwa miał 23 lata i był pracownikiem sąsiedniej firmy. 

- informuje Biuro Kryminalne KGP.

12 marca 2024 roku Michał Z. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa w Warszawie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec podejrzanego. 

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku tego śledztwa, Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpiła o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Sąd Rejonowy dla Warszawy - Mokotowa w Warszawie uwzględnił ten wniosek i podzielił argumentację, wskazując jednocześnie, że zgromadzony materiał dowodowy  wskazuje na duże prawdopobieństwo popełnienia przez niego zarzuconego mu czynu - powiedział Szymon Banna, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Czym jest policyjne Archiwum X?

Wydział Przestępstw Niewykrytych, nazywany przez samych funkcjonariuszy "Archiwum X", co kojarzy się ze słynnym serialem sprzed lat, w którym śledczy rozwiązują niewyjaśnione zdarzenia, utworzono 15 maja 2023 r. w ramach Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.

Do jego zadań należy m.in. typowanie i ponowna analiza spraw umorzonych z powodu niewykrycia sprawców, dotyczących najpoważniejszych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu oraz spraw poszukiwawczych dotyczących zaginięć osób, które prowadzone były na terenie całego kraju, a także współpraca z instytucjami i ośrodkami badawczymi oraz specjalistami z różnych dziedzin nauki, pomocnymi w wykrywaniu sprawców przestępstw.

- przypomina policja.

Zabójstwo na Ursynowie i zatrzymanie po 26 latach. Zobacz film:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

NormalnośćNormalność

2 5

W końcu mamy czasy normalności i praworządności, od razu widać po wygranych wyborach KO, że i służby są skuteczne! Na Ursynowie już dwie kadencje rządów PO za Nami i widać, jak wiele się poprawiło. Bezpieczniej jest, pieniądze są właściwie wydatkowane a nie wydawane przez PIS na przyjaciół królika i kolejnych pociotków. Gdyby były jakieś przekręty to burmistrz sam by się podał do dymisji bo ma honor! A ile przybyło terenów zielonych! Park Cichociemnych, park pod Kopą Cywila, Park przy stawie św. Jana, zaraz będzie Górka Wynalazków i jeszcze ten Park POW. Także, w nadchodzących wyborach postawmy na to, co się sprawdzało do tej pory i nie marnujmy głosów na nieprofesjonalistów. 14:00, 29.03.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Nie normalnyNie normalny

2 0

Co to za ewidentnie kupiony komentarz? To na to idzie publiczna kasa w ramach tzw. figurek i modelarni? Coś się pan Masłowski albo pan Plak już nawet nie starają...

Ps. Pozdro od Wścibskich Dzieciaków! Już my wiemy od kogo wy są... 14:06, 29.03.2024


Beton to nie parkBeton to nie park

1 0

Panie Kempą, betonowanie to nie tworzenie parków... Zrozumcie wreszcie! To, co zrobiliście na górce Kazurce woła o pomstę do nieba. Z pozostałymi tzw. parkami nie jest lepiej. 19:50, 31.03.2024


reo
0%