W styczniu 2020 roku kierowca ciężarówki cofając, uderzył naczepą w lewy filar bramy. Auto zaklinowało się, więc kierowca postanowił siłą wyjechać z bramy, co poskutkowało wyrwaniem jej wraz z bocznymi filarami. Elementy stalowe kutej bramy zostały pogięte a betonowe słupy uszkodzone i przewrócone. Ze szczytu bramy na dach ciężarówki spadło godło narodowe.
Kierowca był trzeźwy, nikomu nic się nie stało, a policja zakwalifikowała zdarzenie jako zwykłą kolizję. Zniszczona brama została zdemontowana i trafiła do magazynu. PAP zapytał Kancelarię Prezydenta RP o dalsze losy bramy.
Odpowiadając na pytanie, biuro prasowe Kancelarii napisało, że brama po kolizji drogowej została zdemontowana i odpowiednio zabezpieczona w obiekcie Kancelarii Prezydenta RP.
Procedury związane z odbudową bramy wymagały przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w celu wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowej, a następnie wykonanie dokumentacji oraz uzyskanie wymaganych przepisami prawa decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji robót budowlanych
- wyjaśniła Kancelaria.
- Obecnie planowe jest wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w celu wyłonienia wykonawcy robót budowlanych w zakresie odbudowy bramy, a rozpoczęcie realizacji tego zadania zaplanowane jest na rok bieżący - przekazno.
Pytany o bramę rzecznik mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Andrzej Mizera powiedział, że w czerwcu 2023 roku biuro konserwatora wydało pozwolenie na odbudowę i montaż bramy przy ulicy Wiejskiej 10.
Zniszczona brama znajdująca się u wjazdu na ul. Frascati z ul. Wiejskiej to pozostałość zniszczonego w czasie II wojny światowej XVIII-wiecznego Pałacu Branickich, rozebranego w 1946 roku.
Po rozparcelowaniu w 1934 roku ogrodu Frascati przy ulicy Wiejskiej 10 powstał gmach Izby Przemysłowo-Handlowej według projektu Zdzisława Mączeńskiego (1934) a w okresie PRL była tam siedziba Ministerstwa Handlu Zagranicznego. Obecnie pod tym adresem znajduje się Kancelaria Prezydenta.
Fontanny na Ursynowie pełne dzieci. Co na to Sanepid?
Sprawa jest banalnie prosta. Jeśli Straż Miejska nie jest w stanie wyegzekwować zakazu kąpieli w fontannach, to należy z nich spuścić wodę, a wieloryba po prostu zasypać. Infrastruktury nie można tworzyć w oderwaniu od poziomu cywilizacyjnego ludzi.
Warszawiak82
16:20, 2025-07-07
Fontanny na Ursynowie pełne dzieci. Co na to Sanepid?
Niech bąbelki piją do woli. Na zdroweczko im wyjdzie. Rodzic będzie szczęśliwy. Dla bąbelka wszystko
Johnnym
15:08, 2025-07-07
Ruiny dyskoteki znikną z mapy Ursynowa
...zbudować większą wiatę dla pętli autobusowej - dyskoteka sama z popiołów powstanie - na marginesie to były tam imprezy że szok - w sensie pozytywnym
Bolo
14:50, 2025-07-07
Ruiny dyskoteki znikną z mapy Ursynowa
Niech miasto wybuduje tam osiedle mieszkaniowe z zapisami, otwierać książeczki mieszkaniowe jak było za „cholernej“ komuny ! Tylko nie robić slumsów jak kiedyś na Grochowie !
Mietek
14:12, 2025-07-07
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz