Zamknij

Wnioski na "babciowe" jedynie online! Nie wszyscy dostaną pieniądze!

08:20, 01.09.2024 Źródło: ZUS
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Od 1 października 2024 roku rodzice będą mogli składać wnioski o świadczenia z nowego programu Aktywny Rodzic, który ma na celu wspieranie rodzin w łączeniu obowiązków rodzicielskich z pracą zawodową. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Program Aktywny Rodzic obejmuje trzy rodzaje świadczeń. Aktywni rodzice w pracy – to nowe świadczenie mające na celu wsparcie rodziców w kontynuowaniu pracy zawodowej, aktywnie w żłobku – świadczenie zastępujące dotychczasowe dofinansowanie do żłobka, aktywnie w domu – świadczenie, które zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy.

Świadczenia te są przyznawane niezależnie od dochodu rodziny i nie podlegają egzekucji administracyjnej ani komorniczej. Ponadto, nie są obciążone podatkiem dochodowym, składkami na ubezpieczenia społeczne ani składkami na ubezpieczenie zdrowotne.

Aktywny rodzic. Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic można składać wyłącznie w formie elektronicznej. Dostępne kanały składania wniosków to Platforma Usług Elektronicznych (PUE) / eZUS, aplikacja mobilna mZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl oraz serwisy bankowe (o ile bank oferuje taką usługę).

ZUS nie będzie rozpatrywał wniosków złożonych w formie papierowej.

Kto może otrzymać świadczenia?

Świadczenia z programu Aktywny Rodzic przysługują osobom zamieszkałym w Polsce, w tym obywatelom polskim, obywatelom UE/EFTA oraz Wielkiej Brytanii i innym cudzoziemcom, o ile posiadają legalny pobyt w Polsce i dostęp do rynku pracy na podstawie odpowiednich dokumentów.

Wyjątki dotyczące obywateli Ukrainy

Świadczenia "Aktywni rodzice w pracy" oraz "Aktywnie w domu" nie przysługują obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi. Natomiast świadczenie "Aktywnie w żłobku" jest dostępne dla obywateli Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce ze statusem „UKR” przez co najmniej 365 dni, co obejmuje również ich dzieci posiadające ten status.

(Źródło: ZUS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%