Alkohol to jeden z najpowszechniej konsumowanych środków psychoaktywnych na świecie. Jest łatwo dostępny, niedrogi i szybko poprawia nastrój, a na dodatek jest postrzegany jako integralna część wielu imprez i spotkań towarzyskich. Nic dziwnego, że w Polsce spożycie alkoholu znacząco wzrosło od czasu pandemii, a według badań aż 8% Polaków przyznaje się do picia napojów alkoholowych każdego dnia. Takie spożycie, a nawet rzadsze, może prowadzić do alkoholizmu – czyli na drogę, z której trudno zawrócić. Zobacz, jakie kroki podjąć, jeśli już się na niej znalazłeś.
Osoby uzależnione od alkoholu oraz ich bliscy dobrze wiedzą, jak trudne jest codzienne życie z nałogiem. Niestety leczenie alkoholizmu to złożony proces, który wymaga sporo czasu, cierpliwości i przede wszystkim silnej chęci i postanowienia życia w trzeźwości. Kiedy jednak alkoholik jest już gotowy na ten krok, to gdzie powinien rozpocząć leczenie: w domu czy w ośrodku terapii uzależnień? Poniższy artykuł szerzej omawia ten temat.
Pierwszą rzeczą, jaką warto zrozumieć, jest fakt, że domowe leczenie alkoholizmu nie będzie miało wiele wspólnego z profesjonalną terapią. Choroba alkoholowa jest nieuleczalna, więc niepijący alkoholik w domu, pracy czy wśród znajomych będzie musiał zawsze się pilnować. Jednak to właśnie ośrodek leczenia uzależnień może mu dać świadomość, wiedzę oraz techniki radzenia sobie w wielu trudnych sytuacjach.
Kiedy więc warto wybrać się do ośrodka terapii uzależnień? Przede wszystkim wtedy, kiedy naprawdę chcesz nauczyć się życia w trzeźwości i jesteś gotów współpracować z profesjonalistami, którzy w wielu przypadkach są podobni do Ciebie i przeszli podobną drogę w walce z uzależnieniem. Oprócz tego, aby zostać przyjętym do dobrego ośrodka leczenia uzależnień, musisz spełnić przynajmniej dwa warunki.
Oprócz tego musisz zaakceptować regulamin i wyrazić zgodę na leczenie. Jeśli interesuje Cię, z jakimi kosztami wiąże się prywatny ośrodek leczenia uzależnień, cennik znajdziesz na stronie internetowej.
Terapia w ośrodku leczenia uzależnień to zdecydowanie najlepsza opcja dla osoby uzależnionej, która chce nauczyć się codziennego funkcjonowania w trzeźwości i odzyskać dawne życie. Jakie konkretnie są zalety takiego rozwiązania?
Warto pamiętać, że prywatny ośrodek leczenia uzależnień to nie wczasy, ale też nie więzienie. Pacjenci mogą spędzać wolny czas na różne sposoby: na siłowni, saunie, grając w gry zespołowe lub wyjeżdżając na wycieczki z rodziną.
Jeśli mówimy o leczeniu alkoholizmu w domu, mamy na myśli nie tyle kompleksową terapię, co raczej formę kontrolowanego odwyku. W domowych warunkach ciężko o profesjonalną pomoc przez całą dobę, przez co nawet osoby z silną wolą i samozaparciem mogą mieć na początku problemy z utrzymaniem trzeźwości.
O wiele lepszym rozwiązaniem jest ukończenie odwyku w ośrodku, a następnie kontynuowanie terapii w domu. Kiedy pacjent jest już przygotowany do radzenia sobie z pokusami w samodzielnym życiu, może opuścić ośrodek, ale zaleca się, aby dalej utrzymywał regularny kontakt z terapeutą lub uczęszczał na zajęcia grupowe, dzięki którym łatwiej mu będzie zachować trzeźwość na co dzień w realnym życiu.