Zamknij

Zawody, w których szczególnie ważna jest ochrona oczu – jak dbać o wzrok w pracy?

art. sponsorowany + 12:12, 28.03.2025 Aktualizacja: 10:07, 31.03.2025

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale też jest potrzebny do wykonywania wielu zawodów. Precyzyjne widzenie jest niezbędne w pracy, gdzie ważna jest koncentracja na detalach, np. w medycynie. Dobrze widzieć muszą także m.in. kierowcy i piloci, osoby pracujące na budowie, czy też pracownicy biurowi. Stanowiska, w których wzrok jest szczególnie narażony na uszkodzenia lub przemęczenie, wymagają odpowiedniej ochrony oczu. Sprawdź, w jaki sposób dbać o narząd wzroku podczas wykonywania zadań zawodowych, by zachować oczy w dobrej kondycji przez długie lata.

Praca biurowa i długotrwałe korzystanie z komputera

Choć wielu z nas wie, jak szkodliwy wpływ na oczy ma wielogodzinne wpatrywanie się w ekran emitujący niebieskie światło, codzienny natłok obowiązków i pilność zadań do wykonania sprawia, że i tak skupiamy wzrok na monitorach, zapominając o higienie pracy. Długotrwałe korzystanie z komputera obciąża wzrok.

Mięśnie odpowiedzialne za akomodację oczu są przemęczone przez koncentrowanie spojrzenia na obrazie, który znajduje się blisko. Można odczuwać suchość oczu, ich pieczenie, swędzenie zaczerwienienie, łzawienie, a także ból głowy. W wyniku zmęczenia czasem pojawiają się mroczki przed oczami – https://eyemed.pl/baza-wiedzy/mroczki-przed-oczami/. Spojówki mogą stać się przekrwione, wrażliwe na światło. Bardzo często dochodzi do stopniowego osłabienia wzroku.

Co robić zatem, by chronić swój wzrok?

·       niezbędne są przerwy – według przepisów BHP po każdych przepracowanych 60 minutach przy komputerze, przysługuje 5 minut przerwy,

·       warto co kilkanaście minut oderwać wzrok od monitora i spojrzeć w dal, np. za okno,

·       należy ćwiczyć wzrok, patrząc na przedmioty, które znajdują się w różnych odległościach,

·       trzeba pamiętać o mruganiu, które nawilża oczy,

·       należy też zadbać o odpowiednią postawę, odległość od monitora i oświetlenie,

·       można wspomagać się kroplami nawilżającymi do oczu,

·       potrzebne jest regularne badanie wzroku i w razie potrzeby jego korekcja.

Zawody, które wymagają skupienia i precyzji

Chirurdzy, dentyści, laboranci, ale też osoby zajmujące się stylizacją rzęs, paznokci i wszyscy inni specjaliści wykonujące prace wymagające precyzji, każdego dnia muszą polegać na doskonałym wzroku. Jego przemęczenie może nie tylko wiązać się z dolegliwościami, takimi jak m.in. uczucie piasku pod powiekami, zamglone widzenie, szczypanie i ból oczu, ale też wpływać na jakość wykonywanej pracy.

Często osoby, które wykonują tego typu zawody, szczególnie gdy pracują już od kilku lat, muszą korygować swój wzrok, nosząc okulary, co nie musi być wygodne w tego typu pracy. Inną opcją są soczewki kontaktowe, które nie przez wszystkich są preferowane ze względu na trudności z zakładaniem, czy cenę. Warto wiedzieć, że nieprawidłowo dobrane soczewki kontaktowe mogą powodować podwójne widzenie – https://eyemed.pl/baza-wiedzy/podwojne-widzenie/. Rozwiązaniem może być laserowa korekcja wzroku, która jest przeprowadzana w Centrum Okulistycznym Eyemed. Specjaliści, używając najnowocześniejszego na świecie lasera femtosekundowego w sposób bezpieczny po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki, poprawiają komfort widzenia. Trzeba wspomnieć, że wieloletnie wymienianie okularów, czy soczewek, przewyższa koszty zabiegu.

Inne zawody, w których ważny jest wzrok – jak wspierać dobre widzenie?

Również inne zawody, w których ważny jest wzrok, takie jak np. kierowcy, motorniczy, czy piloci, muszą regularnie badać swoje oczy. Ich wzrok narażony jest na zmienne warunki oświetleniowe, które mogą prowadzić do przemęczenia oczu i obniżenia ostrości widzenia. Niezbędne jest noszenie okularów z odpowiednimi filtrami UV, szkłami polaryzacyjnymi i antyrefleksem. Może to być problematyczne w przypadku osób, które na stałe noszą okulary korekcyjne, dlatego w tym przypadku również warto pomyśleć o laserowej korekcji wzroku.

Inną grupą zawodów, która grozi problemami ze wzrokiem, są pracownicy budowlani, laboranci, spawacze i wszyscy inni, którzy narażenia są na bezpośrednie uszkodzenie oczu przez pył, iskry, ciała obce i substancje drażniące. Odpowiednia, profesjonalna ochrona oczu w ich przypadku to konieczność. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad BHP, a gdy pojawi się jakikolwiek problem, jak np. duża liczba mętów w oku – https://eyemed.pl/baza-wiedzy/mety-w-oku/, niezbędna jest specjalistyczna konsultacja.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%