Kamizelka ratunkowa to podstawowy element wyposażenia każdej osoby, która decyduje się płynąć kajakiem. Wydaje Ci się, że nieźle pływasz i takie zabezpieczenie nie jest Ci potrzebne? Mylisz się. Kamizelka ratunkowa jest przydatna nie tylko dla osób, które nie potrafią pływać. Przydaje się bardzo także doświadczonym pływakom, m.in. gdy spływ odbywa się na rwącej rzece.
Nie bez znaczenia jest prawidłowe dopasowanie takiej kamizelki. Zbyt luźna może nie spełnić swojej funkcji podczas przewrócenia kajaka i wpadnięcia do wody, gdyż łatwo się z niej wyślizgnąć. Kamizelka asekuracyjna, która nadmiernie opina ciało, będzie powodować dyskomfort i utrudniać ruchy, co również nie jest wskazane.
Jeśli wybierasz się na kajaki za pośrednictwem firmy, która organizuje tego typu eventy, to najprawdopodobniej zapewni ona wybór odpowiedniego kapoka - podkreśla onthewaytravel.pl.
Każdy, kto zamierza płynąć kajakiem, musi liczyć się z tym, że jego ubranie może łatwo ulec zamoczeniu. Nie trzeba wcale wypaść z kajaka, żeby być mokrym. Woda tryskająca choćby spod wioseł może sprawić, że odzież stanie się wilgotna.
Jak wiadomo, noszenie mokrej odzieży nie należy do przyjemnych. Może też mieć negatywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest zimno i wietrznie. Dlatego warto postawić na ubrania szybkoschnące z odpowiednich materiałów i właśnie takie zabrać na kajaki. Popularna bawełna, choć jest materiałem naturalnym, nie sprawdzi się tu najlepiej. Dlaczego? Bo schnie o wiele dłużej w porównaniu z ubraniami wykonanymi z materiałów syntetycznych.
Uwaga ta dotyczy także obuwia. Najlepiej wybrać specjalne neoprenowe buty, które również szybko wysychają i radzą sobie nawet w trudnym terenie.
Elementy wyposażenia, takie jak kapelusz/czapka z daszkiem oraz krem z wysokim filtrem UV warto zabrać ze sobą na kajak nawet w pochmurny dzień. Zastanawiasz się czemu? Tak naprawdę nigdy nie wiesz, czy pogoda się nie zmieni. Poza tym słońce przebija się przez chmury i nawet kiedy wydaje Ci się, że świeci delikatnie, może Cię poparzyć. W Końcu przebywasz w kajaku kilka godzin i nie masz gdzie się schować.
Posmaruj kremem z filtrem te części ciała, które nie są chronione strojem. Pamiętaj szczególnie o twarzy, karku i dłoniach, gdyż są one wówczas najbardziej narażone na działanie promieni słonecznych.
Etui wodoszczelne to świetny wynalazek, który pozwala osobom pływającym kajakiem zabierać ze sobą na wyprawy rozmaite rzeczy, takie jak choćby telefon czy aparat, bez obaw o to, że ulegną one zamoczeniu.
Specjalne etui na telefony sprawia, że urządzenia są bezpieczne, bez konieczności rezygnacji z robienia zdjęć. Używając takiego etui, można śmiało fotografować okolice, a zdjęcia nie tracą na jakości. Da się też korzystać z nawigacji, nie musisz więc martwić się, że się zgubisz.
Do wodoodpornych woreczków można wkładać także zapasowe ubrania, takie jak np. skarpetki, lżejsza kurtka.
Spływ kajakowy wymaga od uczestników sporo wysiłku fizycznego. Dlatego nie mogą oni zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu i prawidłowo zbilansowanych posiłkach. Warto spakować pożywienie, które dostarczy energii, np. zdrowe batoniki, orzechy, owoce.