Zamknij

Jak zapewnić odpowiednią izolację akustyczną okien, aby chronić się przed hałasem?

13:39, 05.07.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 13:40, 05.07.2024

Jak wynika z badań, nawet co piąty mieszkaniec naszego kontynentu jest narażony na szkodliwe działanie hałasu. Samochody, tramwaje, samoloty, maszyny, fabryki – w XXI wieku hałas jest równie dokuczliwym zanieczyszczeniem, jak chociażby smog. Ignorowanie uciążliwych dźwięków nie sprawi jednak, że zacznie żyć nam się lepiej. Wręcz przeciwnie – staniemy się coraz bardziej rozdrażnieni i zmęczeni, a nasze zdrowie może wyraźnie podupaść. Jednym z kluczowych obszarów, który może jednak pomóc nam w przeciwdziałaniu niekorzystnego działania hałasu. Okazuje się, że choć są one przede wszystkim źródłem naturalnego światła i wentylacji, to mogą mieć też wpływ na stworzenie cichego, komfortowego środowiska do życia w naszym domu. Jak to możliwe?

Dlaczego komfort akustyczny jest tak istotny?

Statystycznie, każdy z nas spędza w pomieszczeniach aż 90% czasu w ciągu całej doby. Praca, zabawy z dziećmi, nauka, gotowanie, sprzątanie relaks – wszystko to robimy albo w domowych przestrzeniach, albo w środowisku pracy. Z tego powodu tak ważne jest, aby miejsca, w których jesteśmy, zapewniały nam komfortowe funkcjonowanie, efektywną pracę i naukę, jak również spokojny wypoczynek. Warto pamiętać o tym, że chociaż nasz organizm jest dostosowany do życia w trudnych warunkach, w tym również w wielkomiejskim zgiełku, to pod względem biologicznym wcale nie jest odporny na zbyt duże natężenie dźwięków.

Okazuje się, że długotrwałe narażenie na hałas może negatywnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, w tym m.in. prowadzić do stresu, bezsenności, a nawet problemów ze zdrowiem serca i układu nerwowego. Długotrwałe wystawienie na hałas może także powodować uszkodzenia słuchu i inne schorzenia związane z układem słuchowym. Co więcej, komfort akustyczny ma znaczenie dla efektywności naszej pracy i nauki. Środowisko wolne od nadmiernego hałasu sprzyja koncentracji, pomaga w utrzymaniu uwagi i poprawia wydajność w wykonywaniu zadań intelektualnych. W przeciwnym razie, ciągłe rozpraszanie uwagi przez hałas może utrudniać skupienie się na pracy lub nauce, co prowadzi do spadku produktywności.

I wreszcie warto podkreślić, że komfort akustyczny ma istotne znaczenie dla naszych relacji społecznych i życia rodzinno-miejskiego. Wyciszone środowisko sprzyja swobodnym rozmowom, relaksowi i spędzaniu czasu z bliskimi bez zakłóceń zewnętrznych. Hałas może zakłócać te relacje, utrudniając komunikację i wspólne przebywanie.

Izolacyjność akustyczna okien – o co tutaj chodzi?

Ze zbyt szybkim tempem życia i postępującym rozwojem cywilizacyjnym nie wygramy. Wciąż mamy jednak wpływ na to, aby zadbać o komfort akustyczny budynku, w którym mieszkamy. Pomocne mogą być w tym celu nowoczesne produkty i rozwiązania, które wyraźnie wpływają na izolacyjność akustyczną. Przykładem tego są chociażby okna.

Jednym z głównych aspektów, które warto poruszyć w kwestii akustyki stolarki okiennej jest izolacyjność akustyczna okien (Rw) dla przegrody zewnętrznej, która wyrażana jest w decybelach (dB). Parametr ten określa skuteczność redukcji hałasu przez poszczególne składowe przegrody, np. ściany, dach, drzwi oraz okna. Przyjmuje się, że im wyższa jest wartość tego współczynnika, tym lepszą barierę dla dźwięków dochodzących z zewnątrz stanowi określony element. Warto przy tym zaznaczyć, że izolacyjność akustyczna jest określana na podstawie skali logarytmicznej. Zakłada się zatem, że obniżenie hałasu  około 10 dB pozwala na realną jego redukcję o średnio 50%.

Izolacyjność akustyczna okien – normy europejskie

Dokładne informacje na temat wyliczania wskaźnika izolacyjności akustycznej okien podane zostały w przepisach techniczno-budowlanych oraz normach europejskich, np. EN 14351-1. Jak wynika z tego dokumentu, właściwości akustyczne określa się przy użyciu trzech wskaźników:

  • Rw – ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej, który informuje o tym, jaką ilość hałasu tłumi dane okno;
  • Ctr – widmowy wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości (np. wolno poruszające się samochody);
  • C -  widmowy wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości (np. hałas lotniczy lub kolejowy).

W praktyce polskie prawo zakłada dopuszczalne normy hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych na poziomie 30-40 dB w ciągu dnia i 25-35 dB w nocy (pomiędzy 22 a 6 rano).

Okna dźwiękoszczelne, czyli jak pożegnać się z hałasem

Skutecznym sposobem na poprawę akustyki we wnętrzach jest inwestycja w okna dźwiękoszczelne, które pozwalają na uzyskanie izolacyjności akustycznej na poziomie minimum 40 dB (w porównaniu do 30 dB dla standardowych okien). Są to konstrukcje z kilkuwarstwowym pakietem szybowym o zróżnicowanej grubości poszczególnych warstw, a także z szerokimi i wzmocnionymi profilami okiennymi. Aby wzmocnić efekt izolacyjności, warto dobrać takie oszklenie, które pokryte jest też specjalną folią akustyczną.

 

Skuteczna izolacja akustyczna okien to kluczowy element tworzenia oazy spokoju w naszych domowych wnętrzach. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii i praktycznych rozwiązań możemy skutecznie chronić się przed hałasem z zewnątrz, poprawiając tym samym jakość życia i komfort naszego otoczenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%