Zamknij

Bezpieczeństwo w pracy na wysokości - o czym warto pamiętać?

10:49, 21.06.2024 [email protected] Aktualizacja: 10:49, 21.06.2024
mat. prasowe mat. prasowe

Praca na wysokości zgodnie z obowiązującymi przepisami obejmuje czynności wykonywane co najmniej 1 metr nad poziomem podłogi bądź ziemi. O czym warto wiedzieć w jej kontekście? Jakie zasady bezpieczeństwa warto znać w kontekście pracy na wysokości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Praca na wysokości - co warto wiedzieć?

Jak wspomniano we wstępie przez pracę na wysokości należy rozumieć czynności wykonywane minimum 1 metr powyżej powierzchni podłogi lub ziemi. Co warto wiedzieć na jej temat? Otóż, istotne jest to, że praca na wysokości musi zostać wyszczególniona w skierowaniu na wstępne/okresowe badania lekarskie, ponieważ lekarz medycyny pracy musi stwierdzić brak przeciwwskazań do jej wykonywania. Warto w związku z tym wiedzieć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z maja 1996 roku, osoby wykonujące prace na wysokości do 3 metrów, muszą przejść jedynie badania ogólne, które pozwolą stwierdzić brak przeciwwskazań do wykonywania określonych czynności. W przypadku pracowników pracujących na większej wysokości konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań. Istotne jest także to, że pracownik wykonujący czynności na wysokości musi zostać wyposażony przez pracodawcę w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Bezpieczeństwo pracy na wysokości

W przypadku wykonywania pracy na wysokości niezależnie od tego, czy są to czynności wykonywane z poziomu drabin magazynowych oferowanych na https://alve.pl/6-drabiny-magazynowe, czy może rusztowań istotne jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Według statystyk upadek z wysokości stanowi przyczynę co szóstego wypadku śmiertelnego w całej gospodarce, a zarazem co trzeciego wypadku śmiertelnego w budownictwie. W związku z tym zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP pracę na wysokości mogą wykonywać jedynie osoby pełnoletnie, w przypadku których lekarz nie stwierdził przeciwwskazań do realizacji tego typu czynności. Istotne jest także to, że muszą być one odpowiednio przeszkolone, a także wyposażone przez pracodawcę w środki ochrony indywidualnej adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku. Poza tym ważne jest odpowiednie oznaczenie stref niebezpiecznych czy zapewnienie właściwego nadzoru.

W jakich zawodach wykonywana jest praca na wysokości?

Wbrew pozorom prace na wysokości wykonują nie tylko pracownicy budowlani, ponieważ w praktyce tego typu czynności są realizowane przez reprezentantów różnych zawodów. Przykładem mogą być różnego rodzaju monterzy (np. instalacji elektrycznych), czy pracownicy zajmujący się rozwieszaniem banerów reklamowych. Praca na wysokości jest także nieodzownym elementem pracy w charakterze magazyniera, a poza tym wykonują ją także pracownicy firm usługowych, (np. mycie okien, wieszanie rolet, itp).

Podsumowując należy stwierdzić, że w kontekście bezpieczeństwa pracy na wysokości istotne jest nie tylko przestrzeganie obowiązujących przepisów BHP. W wielu przypadkach kluczowe może być bowiem także zachowanie zdrowego rozsądku oraz wzmożona ostrożność.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%