Zamknij

Przed Tobą egzaminy poprawkowe? Jeśli wdrożysz w życie te rady, na pewno pójdzie Ci lepiej

10:46, 21.06.2024 [email protected] Aktualizacja: 10:47, 21.06.2024
mat. prasowe mat. prasowe

Przeważnie drugie podejście do egzaminu wiąże się ze znacznie większym stresem niż za pierwszym razem. Często bowiem możliwa jest tylko jedna poprawka. Z tego powodu warto spróbować znaleźć sposoby, które będą w stanie skutecznie pomóc w zredukowaniu niepotrzebnego napięcia i tym samym uzyskać pozytywny wynik. Jakie zmiany powinno się wdrożyć?

1. Zaplanuj harmonogram nauki

Uczenie się z wyprzedzeniem jest konieczne, aby utrwalić i usystematyzować wiedzę. Pozwala sukcesywnie przyswoić nawet wyjątkowo dużą partię materiału. Należy w pierwszej kolejności podzielić podręcznik na bloki tematyczne i wyznaczyć konkretne okresy, kiedy będzie się nimi zajmowało. Dzięki temu nie pominie się żadnych istotnych informacji. Trzeba przy tym znaleźć czas na odpoczynek, ponieważ nieustanne uczenie się prowadzi do dużego obciążenia układu nerwowego, co finalnie skutkuje osłabioną koncentracją i odczuwalnym spadkiem motywacji. Najlepiej przyswajać wiedzę w preferowanych porach. Dla jednych będzie to poranek przed pracą, inni natomiast wolą spędzanie czasu z podręcznikiem wieczorem.

2. Naucz się panowania nad stresem

Nawet najlepiej przygotowany uczeń może nie zaliczyć egzaminu, jeżeli pozostaje pod wpływem silnego stresu. Im większe napięcie emocjonalne, tym trudniej przypomnieć sobie przyswojone informacje. Niektórzy denerwują się tak mocno, że ciężko im skupić się na czymkolwiek innym. W tym celu powinno się przetestować rozmaite techniki relaksacyjne, aby odkryć, która działa najlepiej. Popularnością cieszą się ćwiczenia oddechowe oraz medytacje. Nie da się również nie wspomnieć, że im więcej czasu i wysiłku włożyło się w przygotowanie do egzaminu, tym większą pewność siebie się zyskuje. Warto więc postawić na solidne przygotowanie i powtórzyć zwłaszcza te partie materiału, na które egzaminator kładzie szczególny nacisk.

3. Odnajdź najoptymalniejszy sposób uczenia się

Można się uczyć na tak wiele sposobów, że aż ciężko je wszystkie wymienić. Na każdego działa coś innego, dlatego w pierwszej kolejności należy określić, jakie posiada się predyspozycje. Jeżeli najlepiej zapamiętuje się ze słuchu, warto skupić się na słuchaniu wykładów i podcastów. Wzrokowcy doskonale przyswajają materiał z prezentacji i notatek robionych w formie grafik, takich jak chociażby mapa myśli. Istnieje jeszcze grupa osób, które świetnie zapamiętują wszystko to, co własnoręcznie napiszą. Uczenie się zgodnie z posiadanymi preferencjami cechuje się największą skutecznością, nawet jeżeli konkretna metoda pochłania znacznie więcej czasu niż inne.

4. Skorzystaj z dostępnej wiedzy

W dobie Internetu posiada się praktycznie nieograniczony dostęp do informacji. Mowa tutaj również o różnorodnych technikach uczenia się oraz przydatnych trikach, które to ułatwiają. Aby znaleźć więcej ciekawostek na ten temat, warto odwiedzić stronę internetową https://www.scribzee.com/pl/piec-metod-skutecznej-powtorki-do-egzaminu/. Istnieje ponadto wiele przydatnych aplikacji i programów, jakie z pewnością pomogą zaliczyć egzamin poprawkowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%