Zamknij

Technik elektryk – wymagania, perspektywy zatrudnienia i zarobki

artykuł sponsorwany + 09:23, 06.06.2024 Aktualizacja: 09:24, 06.06.2024

Dobre zarobki i stabilna praca to oczekiwania osób, które chcą zainwestować w swoją przyszłość i szukają możliwości kształcenia w perspektywicznym obszarze. Właśnie na takie warunki zatrudnienia mogą liczyć fachowcy zajmujący się elektryką. To branża, która boryka się z deficytem pracowników. Pracodawcy zabiegają o wykwalifikowaną kadrę. Jak dołączyć do grona osób zatrudnionych w tym obszarze? Co oferuje rynek pracy technikom elektrykom?

Jak zostać technikiem elektrykiem?

Osoby, które chcą wykonywać zawód technika elektryka, mają kilka możliwości, by zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Mogą skończyć szkołę branżową o tym kierunku lub zapisać się na kurs – https://kurselektryk.pl/. Nauka trwa 1,5 roku i podzielona jest na dwie części. Po roku odbywa się egzamin, po którym można uzyskać kwalifikacje ELE.02, które uprawniają do montażu, uruchamiania i konserwacji urządzeń, maszyn i instalacji elektrycznych.

Słuchacze, którzy mają wykształcenie średnie, mogą przystąpić do dalszego kształcenia, które trwa pół roku i zakończone jest egzaminem państwowym i zdobyciem tytułu technika elektryka oraz kwalifikacji ELE.05, pozwalających na eksploatację maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych.

Co ważne, szkolenie prowadzone jest w trybie online. Dzięki temu można z niego korzystać, niezależnie od miejsca, w którym się przebywa. Wystarczy dostęp do internetu, by móc czerpać wiadomości z wygodnej platformy e-learningowej. Część praktyczna obejmuje uczestnictwo w zajęciach w dowolnym zakładzie pracy.

Jak wygląda rynek pracy dla techników elektryków?

Przeglądając informacje dotyczące sytuacji zawodowej osób zajmujących się elektryką, można się dowiedzieć, że istnieje duży deficyt pracowników z tego obszaru. Technicy elektrycy mogą znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, firmach budowlanych, zakładach energetycznych, firmach zajmujących się serwisowaniem urządzeń, czy w działach technicznych różnego rodzaju zakładów. Poszukiwane są osoby na samodzielne stanowiska, jak i członkowie zespołów. Nie brakuje też zleceń dla fachowców, którzy świadczą usługi, prowadząc własną działalność gospodarczą. Pracę można znaleźć zarówno w wielkich przedsiębiorstwach, jak i mniejszych zakładach w Polsce i za granicą.

Ile można zarobić w tym zawodzie?

Zarobki w tej branży są mocno zróżnicowane i zależne od formy współpracy, miejsca zatrudnienia, wielkości i rodzaju firmy. Średnia wynagrodzenia techników elektryków w Polsce wynosi 6200 zł brutto. Niedobór kadrowy sprawia, że osoby, które mają uprawnienia i dobrze sobie radzą w tym fachu, mogą przebierać w ofertach pracy. Zdobywając doświadczenie i odznaczając się predyspozycjami do prowadzenia własnej firmy, można osiągnąć sukces w tym obszarze zawodowym.

Jakie predyspozycje są potrzebne do pracy technika elektryka?

Wybierając ścieżkę zawodową, warto przemyśleć nie tylko to, czy dany zawód jest perspektywiczny, ale również, czy dysponuje się odpowiednimi predyspozycjami, by dobrze wykonywać swoje zadania i czerpać z tego satysfakcję. Od technika elektryka wymaga się zdolności manualnych, wykonuje on precyzyjne prace, jak m.in. montaż i naprawa instalacji elektrycznych, musi sprawnie posługiwać się narzędziami. Ważna jest dokładność i precyzja.

Z pewnością na tym stanowisku odnajdą się osoby, które mają smykałkę do rozwiązywania problemów technicznych. Umiejętność analitycznego myślenia i znajdowania skutecznych rozwiązań jest kluczowa w diagnozowaniu usterek i dokonywaniu napraw. Nowoczesne technologie przenikają do świata elektryki. Jest to obszar, który podlega dynamicznym zmianom. Technik elektryk, który jest ambitny, chce się rozwijać i spełniać zawodowo, powinien być zainteresowany nowinkami technologicznymi i gotów do tego, by stale podnosić swoje kwalifikacje.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%