Złoto inwestycyjne można dziś kupić w formie sztabek i monet bulionowych. Jedne i drugie są dostępne w wielu gramaturach. Najmniejsza sztabka waży 1 gram i w maju 2024 kosztuje około 350 zł. Popularne wśród inwestorów są także sztabki o masie 5 g (1 650 zł), 10 g (3 200 zł), 20 g (6 200 zł), 1 oz, czyli uncja trojańska (31,1 g w cenie około 9 500 zł), a także większe, takie jak 100, 250, 500 i 1 000 g (ostatnia w cenie około 300 000 zł).
Inwestorzy chętnie kupują też monety bulionowe. W przeciwieństwie do sztabek są szczegółowo zdobione. Posiadają unikalny awers i rewers, informację o roku wybicia, nazwę emitenta, większość z nich ma też określony nominał. Zdobienie monety często odnosi się do symboli i zdarzeń historycznych związanych z krajem jej pochodzenia. Przykłady popularnych, rozpoznawalnych na całym świecie monet bulionowych to Krugerrand, Amerykański Orzeł, Chińska Panda, Kanadyjski Liść Klonu, Australijski Kangur, a z monet europejskich – Wiedeński Filharmonik i Britannia.
Sprawdź złote monety bulionowe na stronie ASCOIN: https://ascoin.pl/pol_m_ZLOTE-MONETY-135.html
Jednocześnie warto mieć świadomość, że zdobienie nie ma wpływu na cenę. Zarówno sztabki jak i monety są złotem inwestycyjnym – cena wyrobu zależy przede wszystkim od masy kruszcu w nich zawartego (bardzo niewielki wpływ na cenę ma marża sprzedawcy i inne koszty, m.in. wytworzenia czy przechowywania).
W ofercie ASCOIN znajdziesz zarówno złote monety, jak i sztabki.
Kupując złoto, najlepiej wybierać sprzedawców, którzy profesjonalnie zajmują się obrotem metalami szlachetnymi. Takim sprzedawcą jest ASCOIN, który prowadzi salon sprzedaży, a także skup złota w Warszawie, przy ul. św. Barbary 4. Sztabki i monety kupisz też bezpiecznie przez internet (na stronie www.ascoin.pl).
Ponieważ złoto jest przedmiotem o szczególnej wartości, najlepiej unikać zakupu od osób prywatnych, których tożsamość trudno zweryfikować. Miejsca, w których trzeba zachować ostrożność, to grupy w mediach społecznościowych, platformy aukcyjne czy portale z ogłoszeniami lokalnymi. Certyfikowany dealer metali szlachetnych to gwarancja autentyczności złota i zabezpieczenie procesu sprzedaży (m.in. dzięki ubezpieczonej przesyłce).
Złoto nazywane jest bezpieczną przystanią inwestorów, ponieważ pozwala chronić kapitał w momentach niepewności i podczas różnego rodzaju kryzysów. W takich momentach aktywa nastawione na zysk (np. akcje) często tracą na wartości, a waluta zmniejsza swoją siłę nabywczą (m.in. w wyniku inflacji czy wyceny rynków w odniesieniu do innych walut).
Ceny złota – choć w krótkim terminie mogą się wahać – w długim horyzoncie stabilnie rosną. Dzięki tej zależności złoto jest synonimem stabilności. Ponieważ jest niezależne od systemu finansowego (nie ma emitenta, a jego wartość jest oparta na fizycznie rozumianym kruszcu) jest nazywane walutą uniwersalną. Można wymienić je na gotówkę lub inne dobra w każdym zakątku globu. Wysoka wartość złota jest uznawana wszędzie, niezależnie od okoliczności. Tego samego nie można powiedzieć o tradycyjnym pieniądzu, którego siła nabywcza zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim sytuacji w gospodarce.