Zamknij
ZOBACZ:

Zalany laptop – co robić w takiej sytuacji? 5 najważniejszych porad

[email protected] + 12:57, 05.01.2024 Aktualizacja: 12:58, 05.01.2024
mat. prasowe mat. prasowe

Zalanie laptopa to z pewnością jedna z bardziej stresujących sytuacji, z jaką można się spotkać. Tyczy się to w szczególności osób, które na urządzeniu mają wiele istotnych danych lub ich sprzęt jest sporo wart. W przypadku, gdy laptop zostanie zalany cieczą, istnieje szereg działań, które można podjąć, aby zminimalizować szkody, a nawet całkowicie ich uniknąć. Oto pięć praktycznych porad dotyczących postępowania w przypadku zalania laptopa.

Zalany laptop - co robić, a czego unikać przy zalaniu laptopa?

Kiedy sam spotkasz się z problemem zalanego laptopa, pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma czas reakcji. Ważna jest również kolejność wykonywania działań ratunkowych oraz unikanie czynności, które zamiast pomóc, mogłyby jeszcze bardziej zaszkodzić. Omówmy więc 5 porad, które mogą znacząco zwiększyć szanse na uratowanie zalanego sprzętu.

Odłącz zalany laptop od źródła zasilania

Jeśli w momencie zalania laptopa był on włączony, to natychmiast go wyłącz. Nie trać czasu na zamykanie systemu operacyjnego. Przytrzymaj przycisk zasilania, co powinno spowodować wyłączenie sprzętu. Od razu odłącz zasilacz od źródła prądu, jeśli był on podłączony. Jeśli Twój model laptopa na to pozwala, to wyjmij z niego baterie.

Woda i większość innych płynów "nie lubią" się z prądem. Kiedy te dwa światy się zetkną, to szybko dochodzi do zwarcia, które może być zabójcze dla sprzętu. Dlatego im szybciej wyłączysz urządzenie, czyli wyeliminujesz napięcie elektryczne z układów elektronicznych, tym mniejsze będzie ryzyko ich uszkodzenia.

Jeśli do wnętrza laptopa dostała się woda, a ten nie był w tym momencie włączony, to pod żadnym pozorem nie włączaj laptopa, by sprawdzić, czy nic mu się nie stało. Koniecznie pozostaw je wyłączone i ponownie: jeśli to możliwe wyjmij baterię.

zalany laptop

Wykorzystaj grawitację - odwróć laptopa do góry nogami, czyli klawiaturą do dołu

Po odłączeniu zasilania kolejnym krokiem będzie w miarę możliwości usunięcie jak największej ilości cieczy z wnętrza urządzenia. W pierwszej kolejności usuń widoczną ciecz na klawiaturze i pod nim. Aby uzyskać lepsze efekty, wykorzystaj także siły grawitacji - otwórz klapę najszerzej i połóż urządzenie klawiaturą do dołu.

Część cieczy, która dostała się w głąb komputera, będzie miała możliwość wydostać się z powrotem. Dlatego pod klawiaturę można podłożyć ściereczkę lub ręcznik papierowy, by dodatkowo wchłaniał wodę.

Powyższe czynności mają za zadanie ochronić kluczowe komponenty laptopa, czyli przede wszystkim jego płytę główną. Jeśli jakimś sposobem ciecz nie przedostała się do płyty głównej, to znacząco zwiększa to szanse, że naprawa laptopa po zalaniu w profesjonalnym serwisie nie sprawi zbyt dużo problemów. Dlatego tak ważne jest, by płyn wyciekał i wylatywał z laptopa wszelkimi możliwymi drogami, które omijają komponenty elektroniczne.

W tym miejscu należy zauważyć, że choć przeczytanie opisu powyższych dwóch czynności zajmuje chwilę, to samo ich wykonanie powinno trwać dosłownie kilka sekund. Im szybciej pozbędziemy się zasilania, usuniemy widoczną ciecz i odwrócimy komputer do góry nogami, tym większa szansa na uratowanie sprzętu.

Dlatego warto znać te czynności - każdy, nawet jeśli teraz nie jest w takiej sytuacji, powinien wiedzieć, jak zachować się w przypadku zalania laptopa. To wiedza, która może uratować zalany laptop - nasz lub czyjś.

Niezwłocznie oddaj zalany laptop do serwisu komputerowego

Nawet jeśli mamy odpowiednie zdolności manualne, to prawdopodobnie nie posiadamy pełnej gamy narzędzi i doświadczenia do samodzielnego rozkręcenia laptopa i usunięcia cieczy, która dostała się do środka. Ponadto osuszenie to dopiero początek często skomplikowanej naprawy po zalaniu.

Rozkręcenie laptopa to dopiero początek. Dlatego polecamy jak najszybciej udać się do profesjonalnego serwisu, który nie tylko rozkręci obudowę urządzenia, ale także usunie wszelkie ślady cieczy z jej wnętrza. Serwis dokona przeglądu poszczególnych komponentów urządzenia i dokona ewentualnych napraw lub wymian.

Pamiętajmy, że płyny takie jak napoje gazowane, soki, herbat czy kawa pozostawiają po sobie osady, których usunięcie jest procesem czasochłonnym i wymagającym precyzji. Zdecydowanie więc naprawę zalanego laptopa należy powierzyć specjalistom. Naprawa zalanego laptopa przez wykwalifikowany serwis nie powinna trwać dłużej niż kilka dni. Wszystko zależy od skali zalania i ewentualnych szkód, które mogła wyrządzić ciecz. Dzięki temu szybko odzyskamy nasze narzędzie pracy i rozrywki.

W tym miejscu polecamy serwis komputerowy RatujLaptopa, który znajdziesz w Warszawie na ul. Górczewskiej 62/64. RatujLaptopa w przypadku zalania laptopa oferuje ekspresową pomoc i specjalizuje się w naprawie urządzeń wszystkich najpopularniejszych marek.

Porad możesz uzyskać pod numerem telefonu: +48 22 666 61 60 lub odwiedzając serwis na ul. Górczewskiej 62/64 w Warszawie.

Dodatkowo, gdy zdecydujesz się na usługi RatujLaptopa otrzymujesz:

  • darmową diagnostykę i wycenę naprawy, 
  • darmowy odbiór laptopa z Twojego miejsca zamieszkania - bez wychodzenia z domu.

Jak to wygląda dokładnie?

RatujLaptopa posiada ogromne doświadczenie w profesjonalnych naprawach mobilnego sprzętu komputerowego. Naprawy po zalaniu są codziennością dla wykwalifikowanych serwisantów tej firmy. Oddaj laptop w ręce specjalistów, dzięki czemu po naprawie możesz działać dalej bez obaw o stabilność działania urządzenia.

Jeśli akurat nie masz możliwości wyjść z domu, by dostarczyć mokrego laptopa po zalaniu do serwisu, to nic straconego. Serwis komputerowy RatujLaptopa oferuje możliwość odbioru uszkodzonego sprzętu przez kuriera za darmo na terenie Warszawy. Co ważne laptop po zakończonej naprawie, zostanie dostarczony przez kuriera z powrotem bezpośrednio do Twoich rąk.

Dlatego niezależnie czy szukasz serwis laptopów na Bemowie, Woli czy na Ursynowie, czy w jakiejkolwiek innej dzielnicy Warszawy warto zdecydować się na serwis komputerowy RatujLaptopa, który posiada tysiące pozytywnych opinii klientów i może pochwalić się ponad 15-letnim doświadczeniem. W sytuacji, gdy liczy się każda minuta, jest to zdecydowanie lepszy wybór niż najbliższy lokalny serwis, o którym nic nie wiemy. 

Zachowaj cierpliwość

Jeśli akurat oczekujesz na kuriera, który odbierze od Ciebie zalany sprzęt, lub nie masz w danym momencie możliwości oddania go do serwisu, to w żadnym wypadku nie ulegnij pokusie sprawdzenia, czy komputer już w pełni wysechł poprzez włączanie go. Nie podłączaj samodzielnie zasilania i nie włączaj komputera. Może to doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia elektronicznych układów płyty głównej lub dysku twardego.

płyta główna - zalanie laptopa

Widoczne ślady korozji na płycie głównej laptopa po zalaniu

Źródło: RatujLaptopa

A czego nie robić po zalaniu laptopa?

Unikaj czynności, które mogą utrudnić naprawę, lub jeszcze bardziej uszkodzić Twój sprzęt. Czego więc nie robić?

  • Raz jeszcze: zalany laptop nie może być włączany.
  • Nie korzystaj z pomocy suszarki, nie używaj grzejnika, piekarnika lub innych urządzeń grzewczych do wysuszania laptopa. Wysoka temperatura może uszkodzić delikatne podzespoły elektroniczne wewnątrz urządzenia, a podmuchy z suszarki mogą wepchnąć wodę w głąb urządzenia.
  • Nie wytrząsaj wody z komputera. Potrząsając urządzeniem, możesz sprawić, że ciecz przemieści się głębiej, uszkadzając kolejne układy. Wstrząsy mogą też wyrządzić dodatkowe szkody, do których w przeciwnym razie by nie doszło.

Ile kosztuje naprawa zalanego laptopa?

Naprawa laptopa po zalaniu może mieć różny przebieg. Koszt takiej naprawy w największej mierze zależy od stopnia zalania i uszkodzenia. Jeśli zachodzi konieczność, by wyczyścić zalaną klawiaturę a reszta podzespołów nie ucierpiała, to koszt będzie stosunkowo niewielki.

Natomiast znaczne uszkodzenia płyty głównej mogą spowodować konieczność jej wymiany na nową, co wiąże się z większym wydatkiem. Szczególnie w przypadku laptopów, które posiadają wlutowany w kartę procesor, kartę graficzną i inne komponenty, jak na przykład pamięć RAM. Ratujlaptopa oferuje profesjonalną diagnostykę, która pozwoli oszacować koszty naprawy.

Co zrobić z zalanym laptopem? - podsumowanie

Podsumowując, po zalaniu laptopa należy niezwłocznie wyeliminować zasilanie i umożliwić wypłynięcie cieczy ze środka urządzenia. Ponadto unikaj wszelkich działań, które mogą pogorszyć stan urządzenia lub zwiększyć stopień zalania.

Staraj się zachować ostrożność i jak najszybciej oddaj urządzenie w ręce profesjonalistów. Dzięki temu Twój zalany laptop będzie działał, a ty nie utracisz cennego sprzętu i danych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%