Zamknij

Niższa stawka w dzień, w nocy czy w weekendy? Sprawdź, jak wybrać taryfę prądu dla

[email protected] + 19:22, 26.10.2023 Aktualizacja: 19:23, 26.10.2023
mat. prasowe mat. prasowe

Zauważyłeś wzrost zużycia energii elektrycznej w swoim domu? Nie jesteś jedyny! Jak podaje GUS, w 2021 r., w porównaniu do 2020 r., zużycie prądu w polskich gospodarstwach domowych wzrosło o 0,4% (inf. z dnia 15.09.22 r.). Rok 2022 i 2023 to kolejne podwyżki cen prądu. Zastanawiasz się, jak zmniejszyć swoje rachunki za prąd? Zmiana urządzeń AGD czy RTV na energooszczędne to dobry kierunek działania, ale możesz podjąć też inne kroki. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zmiana taryfy prądu na tę bardziej dopasowaną do Twoich potrzeb. Na którą się jednak zdecydować, by faktycznie okazała się korzystna? Poniżej podpowiadamy!

Zacznijmy od podstaw: co kryje się pod określeniem „taryfa prądu”?

Taryfa prądu to zapisany w formie trzy- lub czteroznakowego kodu plan cenowy, według którego rozliczane są Twoje rachunki za zużytą energię elektryczną. W każdej taryfie zawarta jest stawka za zużytą kilowatogodzinę (kWh) oraz opłaty stałe, które składają się łącznie na wysokość otrzymanego rozliczenia.

Jak rozszyfrować kod taryfy prądu? Składa się on z liter i cyfr. Do gospodarstw domowych jest przypisana litera G, przedsiębiorstwom zaś (w zależności od ich wielkości) – A, B lub C. Następnie pojawiają się cyfry. Pierwsza z nich określa moc umowną, czyli maksymalną ilość mocy, jaką możesz pobrać do zasilenia posiadanych sprzętów. Druga natomiast oznacza  liczbę stref czasowych. W czteroznakowych kodach na końcu znajduje się mała litera, która jest określeniem metody rozliczenia stref czasowych.

Czym są taryfy prądu G11, G12 i G12w?

G11, G12 i G12w to taryfy prądu przeznaczone dla gospodarstw domowych. Warunki i ceny mogą się różnić zależnie od sprzedawcy. Szukasz wartościowej oferty? Sprawdź tę proponowaną przez E.ON Polska

A co dokładnie kryje się pod poszczególnymi kodami?

Taryfa G11 - stała cena prądu przez całą dobę

G11 to standardowa, najczęściej wybierana taryfa prądu. Jest ona jednostrefowa, co oznacza, że koszt 1 kWh jest taki sam przez całą dobę. Bez względu więc na to, czy korzystasz z prądu w ciągu dnia, czy w nocy, ma on tę samą cenę. Taka opcja jest prosta, a przy tym zrozumiała i łatwa w kalkulacji rachunków.

Taryfa G12 - niższa stawka w nocy i określone godziny dnia

G12 jest taryfą dwustrefową: ma inne stawki cenowe dla zużycia prądu w dzień i inne dla zużycia w nocy. Za dnia, tj. w godz. 6-13 i 15-22 (wyjątkiem są godz. 13-15, kiedy obowiązuje taka sama stawka co w nocy), koszt za 1 kWh jest wyższy niż w nocy, tj. w godz. 22-6.

Taryfa G12w - weekendowa obniżka cen

G12w, jak sam kod wskazuje, jest dwustrefową taryfą obejmującą zmiany cen nie tylko w zakresie pór dnia, ale i dni tygodnia. Od poniedziałku do piątku w godz. 6-22 obowiązuje wyższa kwota za 1 kWh, natomiast w godz. 22-6 niższa. W sobotę i niedzielę zaś przez całą dobę obowiązuje obniżony cennik.

Jak dopasować taryfę prądu do siebie? 

Aby dopasować odpowiednią taryfę prądu do swoich potrzeb, musisz rozważyć kilka aspektów. Przede wszystkim zastanów się nad swoim zapotrzebowaniem na prąd. Kiedy warto zdecydować się na G12, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie pozostanie przy standardowej G11? Wiele zależy od Twoich przyzwyczajeń i stylu życia.

G11: u kogo się sprawdzi?

Taryfa G11 jest wygodnym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz martwić się o szczegółowe planowanie zużycia energii. Będzie ona odpowiednią taryfą u osób pracujących zarówno w trybie stałym godzinowo, jak i zmianowym. Ta opcja zapewnia Ci tę samą kwotę za zużycie prądu bez względu na porę dnia czy nocy, dlatego też możesz nastawiać zmywarkę lub pralkę zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Taryfa G11 jest prosta i przejrzysta, co jest atrakcyjne dla osób, które cenią sobie łatwy przelicznik przewidywanego rachunku.

G12: kiedy będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem?

W ciągu dnia Twoje mieszkanie przeważnie stoi puste? Wszystkie domowe obowiązki wykonujesz późnym wieczorem lub w nocy? Posiadasz urządzenia smart, które możesz zaprogramować na wybrane godziny? Jeśli tak, to taryfa G12 może okazać się u Ciebie najkorzystniejsza. Gdy z reguły pracujesz cały dzień, a prasowanie, pranie czy odkurzanie to czynności, które wykonujesz w nocy, niższe nocne ceny w G12 pozwolą Ci obniżyć rachunki. Aby jednak faktycznie cieszyć się mniejszymi kosztami energii elektrycznej, musisz pamiętać o przestrzeganiu zasad obowiązujących w tej taryfie i nie korzystać nadmiernie z prądu w ciągu dnia.

G12w: czy warto na nią postawić?

W tygodniu nie masz czasu na to, aby zająć się domem, w związku z czym najwięcej energii elektrycznej zużywasz w weekendy? Postaw na oszczędność, jaką przyniesie Ci taryfa G12w. W godzinach nocnych od poniedziałku do piątku oraz w sobotę i niedzielę przez cały dzień zyskasz niższe stawki za prąd, dzięki czemu będziesz mógł swobodnie nadrobić sprzątanie czy prasowanie, a przy tym nie podwyższysz swoich rachunków.

Jakich urządzeń RTV i AGD używasz i kiedy najczęściej? Ile mniej więcej kWh zużywasz w ciągu dnia, a ile w nocy? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci ocenić, ile energii i w jakich porach dnia faktycznie potrzebujesz, a to ułatwi Ci podjęcie decyzji co do wyboru konkretnej taryfy prądu. Dopasowana taryfa prądu to niższe rachunki - pamiętaj o tym!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%