Zamknij
ZOBACZ:

Zapłodnienie in vitro – co warto wiedzieć?

[email protected] + 10:45, 26.10.2023 Aktualizacja: 10:46, 26.10.2023
mat. prasowe mat. prasowe

Z roku na rok na świecie coraz więcej dzieci rodzi się dzięki zastosowaniu metody zapłodnienia pozaustrojowego. Choć zapłodnienie in vitro uznawane jest za najskuteczniejszą metodę leczenia niepłodności, wiele osób nie do końca wie, na czym polega i jak wygląda cała procedura. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat zapłodnienia in vitro!

Na czym polega zapłodnienie pozaustrojowe? 

Zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro, to coraz częściej stosowana metoda leczenia niepłodności. Polega ona na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza organizmem kobiety. 

Pierwszym etapem in vitro jest stymulacja jajników. Pozwala ona na uzyskanie od kilku do kilkunastu komórek jajowych. Kiedy osiągną one odpowiednie stadium, następuje punkcja, czyli pobranie komórek. W tym samym czasie partner oddaje nasienie. Procedura in vitro umożliwia także skorzystanie z nasienia dawcy. 

Następnie w laboratorium embriologicznym odbywa się zapłodnienie komórek jajowych nasieniem partnera. Jeśli jest ono udane, następuje bardzo ważny etap, jakim jest hodowla zarodków. Może ona trwać do trzeciej lub piątej, a czasem siódmej doby. Po tym etapie zarodek może zostać podany do jamy macicy kobiety lub zamrożony – w zależności od decyzji lekarza, podjętej po rozmowie z pacjentami. 

Pozostaje już tylko ostatni etap, czyli oczekiwanie na efekty transferu. W przypadku podania pięciodniowej blastocysty pierwszy test ciążowy z krwi można wykonać już po dziewięciu dniach, zakładając, że dzień transferu, to dzień “zero”. Jeśli będzie pozytywny, lekarz wyznaczy termin wizyty. 

Czy in vitro to jedyna metoda leczenia niepłodności?

Wiele par, które po raz pierwszy odwiedzają PARENS Centrum Leczenia Niepłodności, jest przekonanych o tym, że in vitro to jedyna metoda leczenia niepłodności. Nie jest to prawdą. Istnieje wiele metod leczenia. W niektórych przypadkach wystarczy terapia hormonalna, w innych niezbędne może być przeprowadzenie zabiegu, jak laparoskopia czy zabiegi w obrębie męskich narządów płciowych. Wszystko zależy jednak od szczegółowej diagnozy, którą przeprowadzają doświadczeni lekarze, którzy holistycznie patrzą na problem niepłodności pary.

W wielu przypadkach pierwszą stosowaną metodą leczenia jest inseminacja. Jej skuteczność wynosi ok. 11 proc. Decyzję o tym, czy i ile razy przeprowadzić inseminację, podejmuje lekarz. Wiele zależy tutaj od problemów medycznych, z którymi zmaga się para. 

Jaka jest skuteczność in vitro?

Zapłodnienie pozaustrojowe to najbardziej skuteczna metoda leczenia niepłodności. Skuteczność powodzenia pierwszego transferu wynosi około 40 proc. Duży wpływ na skuteczność in vitro mają takie czynniki jak: wiek kobiety, stosowanie używek i styl życia, między innymi zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna.

Właśnie dlatego warto porozmawiać z lekarzem na temat tego, co można zrobić, aby szanse na ciążę w procedurze in vitro były jeszcze większe. Lekarz z pewnością zaleci zdrowy tryb życia i odpowiednią suplementację, a także – jeśli uzna to za konieczne – może doradzić skorzystanie z dodatkowych procedur embriologicznych. 

Zapłodnienie in vitro – postaw na profesjonalne wsparcie medyczne

PARENS Centrum Leczenia Niepłodności to miejsce, które cieszy się ogromnym zaufaniem pacjentów, zmagających się z problemami z płodnością. Dzięki zabiegom in vitro przeprowadzonym przez lekarzy z PARENS wielu parom udało się zrealizować marzenie o rodzicielstwie. To jeden z głównych powodów, dla których pary marzące o potomstwie korzystają ze wsparcia tej kliniki. 

To jednak nie wszystko – pacjenci mogą liczyć na pełen profesjonalizm i wsparcie na każdym etapie, w szczególności podczas procedury in vitro, która może być stresująca. A przecież dobre samopoczucie i wewnętrzny spokój pacjentów to czynniki, które mają ogromny wpływ na powodzenie całego procesu leczenia!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%